rodzeństwo jak do niego przygotować

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Już wiadomo <3 jesteście pewni, że Wasza rodzina powiększy się. Spodziewacie się drugiego dzidziusia. Macie już spore doświadczenia rodzicielskie i wiecie czego możecie się spodziewać. Niestety Wasze pierwsze dziecko może tego nie rozumieć, będzie doświadczać po raz pierwszy takich emocji a Wy będziecie odpowiedzialni by go do tego przygotować i ułatwić mu ten okres.

Jak przygotować pierwsze dziecko do roli starszego rodzeństwa?

Spróbujemy Wam w tym nieco pomóc. Często realizujemy sesje noworodkowe dla rodziców, którzy mają już starszego synka lub córeczkę a my współpracujemy z nimi podczas zdjęć. Jest to dla nas okazja do obserwacji, w jaki sposób dzieci reagują na młodsze rodzeństwo i jak zachowują się przy rodzicach. Dodatkowo pogłębiamy swoją wiedzę w literaturze psychologii dziecięcej, bowiem musimy mieć odpowiednie przegotowanie oraz empatię do nieco starszych małych modeli. Podzielimy się swoimi spostrzeżeniami.
 

Musicie mu o tym powiedzieć odpowiednio wcześniej.

Bardzo często kiedy w domu pojawia się noworodek to starsze dziecko może poczuć się odsunięte na drugi plan. Jeszcze do niedawna tylko ono było obdarowane troską i zainteresowaniem a teraz miłością rodziców będzie musiało się podzielić. Pojawi się zazdrość o uwagę i przywileje. Niekiedy może potraktować nowego członka rodziny jako swojego konkurenta. Wprowadzenie kolejnej latorośli do rodziny narusza wszystkie dotychczasowe ustalenia oraz wiąże się z ustaleniem nowych reguł i zasad. 

Jeśli nie przygotujecie swojego podopiecznego do nowej sytuacji w Waszej rodzinie może okazać się, że maluch zupełnie inaczej sobie zinterpretuje okoliczności co może wywołać u niego złość, rozdrażnienie, smutek, przygnębienie a nawet agresję. Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? Czytajcie dalej ;)

Czego może obawiać się starsze dziecko? Może pomyśleć że..

 • noworodek zajmie jego miejsce
 • rodzice nie będą się z nim już bawić
 • będzie musiał oddać swój pokoik
 • ktoś zabierze jego zabawki
 • mama już go nie przytula
 • nie jest już taki ważny jak kiedyś
 

To nie może być dla niego niespodzianka.

Dlatego tak istotne jest przygotowanie starszego dziecka na pojawienie się brata czy siostry jeszcze przed jego narodzinami. Okazywanie mu miłości, zainteresowania i wytłumaczenie mu zmian, które nastąpią. Unikniecie w ten sposób jego rozczarowana kiedy niemowlę przybędzie na świat. Oczywiście wyjaśnienia dostosowane do możliwości zrozumienia dziecka, jego wieku i zdolności pojmowania.

Czytajcie swojemu dziecku

Ciekawą formą komunikacji najmłodszych dzieci z rodzicami w trudnych tematach jest czytanie im książeczek. Polecamy serdecznie Wydawnictwo ADAMADA które w swojej ofercie posiada w sprzedaży wyłącznie książki dla dzieci i młodzieży. W tym konkretnie studium przypadku polecamy książki takie jak: „Kasia i brzuszek mamy”, pozycja dla najmłodszych
czytanka dla 2 latka
gdy pojawia się drugie dziecko

„Mama, tata i ja będziemy mieli dzidziusia. Na razie siedzi sobie w brzuszku u mamy. Jest jeszcze malutki i musi duuuuużo urosnąć, zanim się urodzi. 

Bardzo jestem ciekawa, czy to będzie braciszek czy siostrzyczka. Już nie mogę się doczekać!”

„Dla maluchów, które wkrótce będą mieć rodzeństwo.”

Oraz pozycja dla nieco starszych powyżej trzeciego roku życia. Kliknijcie w okładkę książki i link przeniesie Was do streszczenia i wizualizacji książki na stronie księgarni.

czytanka o rodzeństwie
przygotowanie dziecka na rodzeństwo

„Zosia i Ernest to rodzeństwo, jakich wiele – bawią się, psocą, a czasem kłócą. Tymczasem w rodzinie dzieje się coś dziwnego. Znika mama, a tata bez przerwy telefonuje i nie ma dla nich czasu. 

Na szczęście wszystko się szybko wyjaśnia, a w dodatku będzie KTOŚ jeszcze…
Teraz Ernesta czeka prawdziwe wyzwanie – musi nauczyć się szanowania uczuć innych osób i niełatwej sztuki panowania nad emocjami. 

A przecież to strasznie trudne, kiedy jest się dzieckiem!”

Nie twórzcie bajek tylko wytłumaczcie

Pozwólmy zostać dziecku starszym bratem czy starszą siostrą. Właściwym rozwiązaniem jest tłumaczenie brzdącowi, że maleństwo jest w brzuszku mamy. Nie zapominajmy, że poród wiąże się z kilkudniowym przebywaniem mamy poza domem, na co również powinniśmy przygotować starszaka. Wówczas zdecydowanie uchronimy go przed obawą, że mamy nie ma. Nie oznacza to zupełnego braku kontaktu, który można rozwiązać poprzez rozmowy telefoniczne lub wideo połączenia. 

Opowiedzcie jak najwięcej swojemu maluchowi, co się zmieni w Waszym domu i życiu. Nie zasypujcie go wszystkimi informacjami jednocześnie. Róbcie to co jakiś czas systematycznie skupiając się na jego uwadze. Dlatego tak ważne jest by rozpocząć ten proces w czasie trwania ciąży, najlepiej po 3 miesiącu, jak zaczną być widoczne zmiany w ciele mamusi. 

Poruszajcie z nim wszystkie tematy które będą dla niego nowością.

 • Gdzie będzie łóżeczko braciszka lub siostrzyczki
 • Jakimi zabawkami będzie się bawić, a jakimi nie i dlaczego
 • Jak będziecie karmić najmłodszego
 • Gdzie będą jego ciuszki
 • Przebieranie
 • Dlaczego może płakać
 • Dlaczego tak dużo śpi
 • Dlaczego jest noszony na rękach

Swoją drogą wszystkie obowiązki związane po urodzeniu dziecka, wiążą się z poświęceniem bardzo dużej ilości czasu. W tej sytuacji, starszy może odczuwać mniejsze zainteresowanie jego osobą. 
RADA: starajcie się angażować starsze dziecko we wszystkie czynności z obsługą niemowlaka, oraz pamiętajcie by każda wolna chwilę (np. kiedy kruszynka śpi) poświęcić starszakowi. Tak wiemy…
To trudne i męczące.. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo;) Na pewno te starania przyniosą Wam więcej dobrego, i Wasze więzy rodzinne się wzmocnią.

Jak powiedzieć dziecku o rodzeństwie cd..

Praktyka pokazała nam jak istotny jest sposób dobierania słów komunikując się z dzieckiem. Pamiętajmy, że noworodek potrzebuje czasu, by dorosnąć, więc nie obiecujmy starszakowi, że kiedy będzie już na świecie jego siostra czy brat to od razu będzie mógł się z nim się bawić. Wyobrazi sobie, że będzie to ktoś w jego wieku, rówieśnik do zabawy a nie maleństwo, które w pierwszych dobach swojego życia większość dni będzie przesypiało i wymagało ciągłej opieki rodziców. To może skutkować ogromnym rozczarowaniem.

Jedna z rodzin z którą współpracujemy od lat, wspomniała starszemu synkowi, że jak pojawi się jego młodszy brat będzie mógł się z nim bawić. Po powrocie mamy ze szpitala pierworodny przyniósł klocki lego, straż pożarną i poczuło ogromne rozczarowanie, że niemowlę jeszcze nie siedzi tylko potrzebuje całe mnóstwo uwagi…

Razem przygotujcie pokoik

Świetnym rozwiązaniem jest pozwolenie pierworodnemu w aktywnym uczestniczeniu w przygotowaniu wyprawki, pokoju dla maluszka. Pozwólmy mu na podjęcie decyzji, na przykład co do wyboru misia dla bobasa, by poczuł, że jego pomoc jest kluczowa.

jak przygotować dziecko na rodzeństwo
Odpowiednie przygotowanie dziecka na rodzeństwo

Nie zapominajcie o swoim pierwszym dziecku

Pojawienie się noworodka w rodzinie wiąże się z poświęceniem mu uwagi, przeznaczeniem czasu na karmienie, pielęgnację. Wcześniej czas ten w całości przeznaczony był starszakowi, który widzi teraz jak jego rodzice skupieni są na maluszku.

Niekiedy może odreagować płaczem, byciem niesamodzielnym i niegrzecznym, by przypomnieć o swoim istnieniu.

Wielokrotnie byliśmy świadkami takiego zachowania. Złość i krzyk przemęczonego rodzica nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto przeznaczyć czas starszej latorośli, by nieustannie pomagać jej nazwać odczuwane emocje i wyrażać je w sposób nieagresywny tylko dobry.  Nieczęsto my dorośli mamy problem ze swoimi emocjami a co dopiero dziecko, dla którego nie do końca  zrozumiała jest zaistniała sytuacja. Gdy pojawia się drugie dziecko, trzeba wcześniej zaplanować kilka ważnych rzeczy;)

Wasze dziecko będzie Was naśladować

Pamiętajmy, że potomstwo bezustannie naśladuje swoich dawców życia. Tak więc powinni oni zachować bezstronność w wychowaniu i nieustannie panować nad swoimi emocjami. Zacznijmy od wyciszenia swojego napięcia i zdenerwowania. Przeczekajmy aż dziecko wykrzyczy się, wyrzuci swój gniew pod nadzorem rodzica a następnie przytulmy je czule do siebie i spokojne porozmawiajmy z dzieckiem. Wytłumaczenie, że bobas jest niezaradny, na innym etapie rozwoju i potrzebuje pomocy. Napomknijmy, że kiedyś tak samo było z nim.

Poinstruujcie swoją rodzinę i najbliższych

Kolejni z naszych Klientów praktykują przypominanie odwiedzającym gościom, by nie zapominali o swoim dotychczasowym pupilku, gdyż bardzo mocno odczuwa zmiany.

Będąc na sesjach sami nawiązujemy relacje ze starszym rodzeństwem, by nie poczuło się pominięte. Nie dajemy odczuć, że tylko noworodek jest ważny. Oczywiście maluszkowi dajemy cały ogrom naszej miłości nie zapominając jednak o dostrzeżeniu jego brata czy siostry, co później skutkuje niewymuszonymi uśmiechami na zdjęciach, by dzieci chętnie spędzały czas na naszym planie zdjęciowym.

Rodzeństwo, to zdecydowanie więcej plusów

Współpracując z wieloma rodzinami nieustająco obserwujemy, że  pojawienie się kolejnego dziecka w rodzinie, to również całe mnóstwo zalet dla rodzeństwa. Młodsze dziecko wychowując się przy starszym rodzeństwie dużo szybciej uczy się. Całym sobą chłonie umiejętności starszego. Zdecydowanie szybciej czyni postępy chociażby w mówieniu, czy  szybszego próbowania chodzenia. Spędzając ze sobą czas nabywają umiejętności pracy zespołowej i życia w grupie
 
poniżej Marzena z Bratem :)
jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa
jak przygotować dziecko na rodzeństwo

Jedno z  z moich ulubionych (Marzena) zdjęć z dzieciństwa :) Osobiście do dziś wspominam wspólne dzielenie pokoju z bratem, co przyczyniło się do nauki między innymi współpracy i zawierania kompromisów. Nauczyliśmy się zauważać potrzeby innych, rezygnując niekiedy ze swoich. Starsze rodzeństwo opiekuje się młodszym. Pomijając fakt, że zawsze jest ktoś z kim można się pobawić i porozmawiać . Oczywistym jest, że pojawią się sytuacje, w których może dojść do kłótni. Jest to nieuniknione, kiedy dzieci mają ze sobą kontakt. Pamiętajmy, że każde z nich najprawdopodobniej ma swój udział w zaistniałym konflikcie, więc nie należy z góry zakładać, że winne jest tylko jedno z dzieci.

A tu Grzegorz z Siostrą :)

rodzeństwo jak się przygotować
kiedy dziecko jest gotowe na rodzeństwo

Ja nie wiem (Grzegorz), nie pamiętam czy na tym zdjęciu jestem przejęty rolą, czy może raczej wkurzony, że muszę dzielić swój pokój i zabawki z nową towarzyszką rodzinnego teamu:) 

Miłość braterska, miłość siostrzana.

Z czasem rodzeństwo przystosuje się do siebie, nauczy się żyć ze sobą i dzielić miłością rodzicielską. Jednakże poziom relacji między bratem a siostrą w dużej części zależy od rodziców. Dlatego tak szczególne jest poświęcenie uwagi swoim pociechom i bycie w tym konsekwentnym. 

Porównywanie dziecka to zły pomysł

Nie porównujcie dzieci do siebie ani do rodzeństwa, bo to sprzyja rywalizacji. Przy jej nadmiarze dziecko skupia się na pokonaniu brata, siostry czy kolegi zamiast na celu, co utrudnia uczenie się i zmniejsza kreatywność. Co ciekawe dzieci, które wciąż porównują się do innych są odpychane przez grupę rówieśników. Znalezienie czasu na wytłumaczenie, być może istotnych dla nas dorosłych rzeczy ale nie do końca oczywistych dla brzdąców. Wytrwałe tłumaczenie i analizowanie tych samych zachowań to recepta na zrozumienie w rodzinie.

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Pamiętajcie, że dzieci także oczekują wsparcia i docenienia. Zapewne chcecie, by dzieci były dla siebie oddane oraz  troszczyły się o siebie wzajemnie, prawda ?

Kiedy dziecko jest gotowe na rodzeństwo?

Zawsze wtedy gdy Wy przygotujecie go do tego. Wtedy kiedy zadbacie o to by zrozumiał. Jak przejdziecie proces wyjaśniania i gdy zatroszczycie się o jego emocje. 
element ozdobny strony internetowej w postaci serduszek

POLECANE ARTYKUŁY

Bezpieczeństwo noworodka na sesji zdjęciowej
Bezpieczny Noworodek na sesji
polewanie główki na chrzcie świętym
Poradnik z Chrztu Świętego
Kiedy zrobić sesję noworodkową?
Kiedy zrobić sesję Noworodkową?
czuły fotograf noworodkowy usypia dziecko
Jaki powinien być fotograf Noworodkowy?
element ozdobny strony internetowej w postaci serduszek

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa