Bezpieczeństwo noworodka na sesji 

W fotografii noworodkowej zanim powstaną piękne zdjęcia, zanim przyjedziemy do Was na sesję, zanim Wy- rodzice otrzymacie pamiątkę z pierwszej profesjonalnej sesji Waszego maluszka, to my już myślimy o jego bezpieczeństwie. Wszystkie nasze plany zdjęciowe przygotowaliśmy tak, by dziecku było wygodnie i nic mu nie zagrażało. 

Bezpieczny noworodek na sesji, to podstawa i obowiązek dla profesjonalnego fotografa dziecięcego.

Elementy bezpiecznej sesji noworodkowej

Poniżej przedstawiamy Wam zasady według których kierujemy się podczas wykonywania każdej sesji noworodkowej.

Schemat działań został wypracowany przez lata naszej praktyki z tymi malutkimi modelami. Tworzymy piękne zdjęcia noworodkowe, ale by one powstały, za tym stoi szereg obowiązków związanych zabezpieczeniem komfortu dla dziecka.

Do pracy fotografa noworodkowego podchodzimy bardzo profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem. Jest to nasza praca, zawód i pasja którą wykonujemy z wielkim zamiłowaniem. Poza zdjęciami interesuje nas tematyka małych dzieci, ich rozwój, narodziny, okres ciąży. Pogłębiamy swoją wiedzę. Piszemy bloga, dzielimy się więdzą ;)

Marzena i Grzegorz usypiają bezpiecznie noworodka
Bezpieczeństwo podczas sesji noworodka

1. Rekwizyty dla noworodków

W naszej galerii znajdziecie wiele ciekawych aranżacji naszego autorstwa. Każda z nich zanim jeszcze została wykorzystana podczas sesji, już na etapie jej tworzenia miała przeanalizowane miejsce ułożenia maluszka na planie zdjęciowym pod kątem jego wygody i bezpieczeństwa. 

Tworząc stylizacje z miniaturowego świata, poza motywem przewodnim całej aranżacji, najważniejsze jest miejsce dla dzidziusia. Rekwizyty, na których układamy malutkiego niemowlaka do zdjęć są dodatkowo zabezpieczane mięciutkimi małymi poduszeczkami, wkładkami silikonowymi etc.  Wszystko po to, by noworodek miał wygodnie a przede wszystkim był bezpieczny. 

Kategorycznie noworodki nie powinny być umieszczane w rekwizytach, które mogą pęknąć lub przewrócić się. Jeśli rekwizyty są za lekkie, powinny zostać dociążone specjalnymi odważnikami, by były stabilne, wygodne i bezpieczne dla kilkudniowych kruszynek.

2. Śpiący noworodek podczas sesji

Bardzo dużą uwagę przywiązujemy do tego, by dzidzia mocno spała podczas takiej sesji. Nie ma możliwości rozpoczęcia zdjęć jeśli maleństwo nie uśnie w naszych rękach. Noworodek, który ma otwarte oczka, prawie zawsze żwawo porusza rączkami i nóżkami w niekontrolowany sposób, co absolutnie wyklucza rozpoczęcie pracy nad układaniem go do konkretnego zdjęcia. Bezpieczeństwo noworodka na sesji jest dla nas absolutnie najważniejsze. 

Zakulisowo pasjonuje nas rozwój dziecka, zachowanie malutkiego człowieka w pierwszych dniach, miesiącach, latach jego życia. Wzbogacamy swoją wiedzę ukierunkowaną literaturą, która pomaga nam zrozumieć noworodka, dla którego wszystko jest nowością. 

Jesteśmy wrażliwi na to jak te maleńkie kruszynki mogą odmiennie odbierać otaczający ich świat tak bardzo różniący się od tego, do którego przywykły przez dziewięć miesięcy w brzuszku mamy.  Wiemy jakie odruchy może mieć noworodek, jak działają jego zmysły etc. Wiedza praktyczna i teoretyczna pozwala nam zrozumieć potrzeby noworodka. On chłonie nasz spokój i współpracuje z nami :) Dzięki temu możecie być spokojni o dobry sen Waszego bobaska i jego relaks w naszych rękach <3

Dodatkowe wskazówki rodzice otrzymują od nas jeszcze przed sesją noworodkową, które będą miały bezpośredni wpływ na bezpieczne fotografowanie noworodka i przebieg sesji.

malutka dziewczynka na sesji
bezpieczeństwo podczas sesji noworodka

3. Przeziębiony fotograf noworodkowy

Tu nie ma nad czym się rozpisywać. Dobrem najwyższym w naszej pracy jest zdrowie i bezpieczeństwo małego modela. W takiej sytuacji prosimy rodziców o wyrozumiałość, sesja niemowlaka zaplanowana na dany dzień musi zostać odwołana i przeniesiona na inny termin. 

Podczas naszej długoletniej pracy zawodowej jeszcze nigdy taka sytuacja nie przytrafiła się nam. Jesteśmy w pełni świadomi, że nie możemy sobie pozwolić nawet na przeziębienie w pracy, która jest stylem naszego życia :) Prywatnie mocno dbamy o swoje zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.  

Dbamy o zdrowie i kondycję

Pracujemy nad zwiększeniem swojej odporności zwracając uwagę na to co spożywamy, by między innymi mieć siłę na pokonywanie długodystansowych odcinków jednośladem. Tak naszą pasją poza pracą są rowery. Na kilkudniowych wyprawach, nasze pojazdy są dociążone ciężkimi sakwami, w których jest cały zestaw biwakowy. Pozwala on nam na bliskie obcowanie z przyrodą w czasie wolnym od pracy.

Uwielbiamy kilkunastokilometrowe spacery i marsze, które zdecydowanie wybieramy zamiast przemieszczania się komunikacją miejską czy samochodem. Kondycja jest dla nas ważna i mocno przydatna w pracy z najmłodszymi :)

4. Rodzice podczas sesji noworodkowej

W jakim stopniu bezpieczeństwo Waszej kruszynki podczas zdjęć może zależeć od Was?

Spieszymy z odpowiedzią :) My zawsze pracujemy we dwoje, mamy ogromne doświadczenie, które zdobywaliśmy latami i nadal kształcimy się i poszerzamy swoją wiedzę w tym zakresie.

W dniu sesji noworodkowej wykonywanej przez SercemWidziane, rodzice mogą odpoczywać. Dobrze przeczytaliście, macie czas dla siebie <3. 

Wielokrotnie doświadczyliśmy sytuacji kiedy to wybudzaliśmy rodziców, którzy zasnęli przy laptopach, informując o skończonej sesji :) To wartość dodana kiedy sesja odbywa się u Was w mieszkaniu. Czas przeznaczony na zdjęcia noworodkowe możecie aktywnie spożytkować będąc u siebie w domu.  Jeśli dzidzia karmiona jest piersią, to tylko wtedy potrzebujemy mamy, w momencie w którym maluszkowi zachce się jeść. 

Jeśli malec karmiony jest mlekiem modyfikowanym lub naturalnym przy użyciu butelki śmiało nakarmić maleństwo możemy my- Wasi Fotografowie. Nie jest dla nas kłopotem zmiana pieluszki czy przebranie dziecka. Pielęgnacja dzidziusia nie jest nam obca. Swoją pracę traktujemy mocno poważnie i prócz wiedzy związanej z fotografią nie wyobrażamy sobie nie mieć jej z zakresu troski o naszych najmłodszych Klientów, z którymi współpracujemy zawodowo.

Wasz bezpieczny noworodek w naszych dłoniach

Oddajecie swoją pociechę w ręce profesjonalnych fotografów noworodkowych. I kluczowa sprawa… Takie maleństwa potrafią wyczuć nerwowość rodziców, ich podekscytowanie przez co same mogą być niespokojne. Bardzo łatwo chłoną wszystkie emocje z otoczenia, w którym przebywają. Wiedząc o tym, znając potrzeby noworodka i rozumiejąc go, podczas sesji maluszkiem zajmujemy się my :) 

W dniu sesji jesteśmy wyciszeni, skupieni na współpracy z Waszym nowym członkiem rodziny. Dzidziuś wyczuwa nasz spokój i pewność, że wiemy jak z nim postępować. Noworodek bodźce zewnętrzne odczytuje zmysłami, w kolejnych miesiącach jego układ nerwowy będzie bardziej intensywnie rozwijał się. Wiedząc o tym troszczymy się o to, by był czule zaopiekowany podczas sesji :)

5. Fotograf noworodkowy razy dwa

Kolejną istotą bezpieczeństwo podczas sesji noworodkowa to my. Zawsze pracujemy we dwoje. Kiedy Grzegorz wykonuje zdjęcia, Marzena zawsze jest dosłownie kilka centymetrów od maluszka. Jest to BARDZO WAŻNE. Kiedy bobas wybudzi się lub nagle zareaguje na nagły bodziec, na przykład trzaśnięcie drzwi, fotograf będący za aparatem nie ma szans na szybką reakcję. To są dosłownie sekundy. 

Wiedząc o tym, jedno z nas skupione jest tylko na dziecku. Nie prosimy tutaj o pomoc mamy dziecka mając świadomość, że jest świeżo po porodzie, ma prawo czuć się zmęczona i obolała a poza tym nie powinna obciążać stawów i kręgosłupa. My o tym wszystkim wiemy. Bardzo empatycznie podchodzimy do współpracy z naszymi Wyjątkowymi Klientami, którzy cenią sobie profesjonalizm i szerokie doświadczenie oddając w nasze troskliwe ręce swoje kilkudniowe maleństwo.

Zobaczcie na zdjęcia z backstage. Rodzice mogą bez stresu obserwować realizację całej sesji noworodkowej, wygodnie leżąc na kanapie i odpoczywać bądź przeznaczyć czas na obowiązki, na które zawsze brakowało czasu. 

przygotowanie do sesji noworodkowej w mieszkaniu klienta

6. Sztuczki fotografa noworodkowego

Są stylizacje, w których noworodek jest cały czas podtrzymywany i wszystkie zdjęcia w tej aranżacji wykonane są z rękami Marzeny w kadrze. Przykładowe zdjęcie poniżej. Przesuń aktywny pasek na zdjęciu i zobacz różnicę przed obróbką i po obróbce.

Po prostu noworodki w takich pozycjach zawsze muszą być asekurowane i podtrzymywane. Jakakolwiek inna praktyka wiąże się z nieodpowiedzialnym zachowaniem. Nie stosując się do takich rozwiązań, bo bezpieczeństwo noworodka jest narażone. Ręce widoczne na zdjęciach są usuwane podczas obróbki zdjęć w programach graficznych. Takie zdjęcia noworodków najczęściej składają się z dwóch lub więcej fotografii, które są ze sobą łączone w postprodukcji :)

Dodatkowo podczas zdjęć, do stylizacji wykorzystujemy mięciutkie kocyki, piankowe podpórki i silikonowe poduszeczki. Wszystko po to, by zadbać o wygodę i luksus kruszynki :)

sesja noworodka ogrodniczka
trzymanie główki noworodka na sesji
bezpieczeństwo noworodka na zdjęciach
przytrzymana główka na sesji noworodkowej
bezpieczne fotografowanie noworodka

Czy sesje noworodkowe są bezpieczne?

 
Jeśli fotograf zachowuje wszelkie środki ostrożności wymienione w tym artykule, zna zachowania maluszka, możecie być spokojni, że dziecku nic się nie stanie. Oczywiście my odpowiadamy sami za siebie.  Zatrudniając doświadczonego fotografa, sesja noworodkowa będzie bezpieczna dla Waszego bobaska. Warto wziąć to też pod uwagę a może przede wszystkim (…).
 

Bezpieczny noworodek to podstawa fotografii dziecięcej

Zawsze, przy każdej sesji noworodkowej Marzena jest na wyciągnięcie ręki, tuż obok dziecka jak już niejednokrotnie wspominaliśmy. Jak pisaliśmy mamy tutaj na uwadze troskę o niemowlę jak również troskę o mamę, która kilka dni temu urodziła maleństwo… Nie obawiajcie się takich zdjęć, bo są one nie do powtórzenia. Jesteśmy zawodowymi fotografami i specjalistami w dziedzinie fotografii noworodkowej. Wasze dziecko będzie bezpieczne na naszych sesjach zdjęciowych.

7. Sprzęt fotografa noworodkowego

Nie chodzi tu o markę sprzętu i ile on kosztował. Mowa tu o odpowiednim ich zabezpieczeniu, co wpływa, by sesja noworodkowa była jeszcze bezpieczniejsza. Statywy do lamp, statywy do teł fotograficznych powinny być dodatkowo obciążone i zabezpieczone przed przewróceniem się. 

Aparat fotograficzny podczas zdjęć powinien być dodatkowo zabezpieczony paskiem na szyję fotografa noworodkowego, który zabezpiecza przed wypadnięciem z rąk. Kable, przedłużacze powinny być tak ulokowane, by nikt się o nie nie potknął. To wszystko ma wpływ na bezpieczne fotografowanie noworodka, o którym zawsze pamiętamy.

8. Temperatura pomieszczenia podczas sesji noworodkowej

Ważnym elementem komfortu maleństwa podczas sesji zdjęciowej jest temperatura otoczenia. Z racji iż plan zdjęciowy nie jest ciepłym łóżeczkiem czy kołyską. Jeśli sytuacja ta wymaga podniesienia temperatury, zawsze mamy ze sobą piecyki grzewcze, które mają za zadanie ocieplić pomieszczenie, natomiast nie przegrzać maleństwa.

9. Higiena fotografa noworodkowego

Kilkukrotne mycie rąk podczas całej sesji środkami udostępnionymi przez rodziców. Między innymi przed rozpoczęciem sesji, przed pielęgnacją maluszka oraz po. Zawodowy fotograf powinien mieć przy sobie soje własne żele i chusteczki antybakteryjne na wypadek gdyby rodzicom się skończyły.

bezpieczne czyste ręce na sesji
Bezpieczny noworodek

Więcej na temat mycia rąk w artykule: Mycie rąk przed sesją zdjęciową ​

10. Miejsce do przewijania i pielęgnacji kruszynki

Przygotowanie odpowiedniego, ze swobodą dostępu, miejsca w Waszym mieszkaniu, w którym będziemy  mogli nakarmić maluszka, przebrać go, przewinąć i zadbać o jego higienę. 

Kochani rodzice :) Powyższe wskazówki mają  na celu uspokoić Waszą czułość rodzicielską. Chcemy abyście mieli pewność, że fotograf który przyjedzie do Was do domu wykonać sesję noworodkową, jest profesjonalistą i odpowiedzialnym człowiekiem, któremu powierzacie w swoje ręce cały Wasz świat <3 

Przeczytaj także inne ciekawe artykuły: 

Jak wygląda sesja noworodkowa w domu?

Czym różni się fotografia niemowlęca od noworodkowej ?

5 cech charakteru które powinien mieć fotograf noworodkowy

bezpieczny noworodek podczas sesji zdjęciowej
bezpieczne niemowlę sesja
zobacz jak wygląda sesja noworodkowa w domu
Sesja noworodkowa w Twoim domu
fotograf bezpiecznie układa noworodka
bezpieczny noworodek na sesji
Kiedy zrobić sesję noworodkową?
Kiedy zrobić sesję noworodkową ?
warto zrobić sesję noworodkową u profesjonalisty
dbamy o bezpieczeństwo na sesjach
co przygotować do sesji noworodkowej
Kiedy zrobić sesję noworodkową ?
link do BLOG FOTOGRAFICZNY
Zapraszamy na nasz blog fotograficzny
VOUCHER PREZENT NA SESJE zdjęciowe
Vouchery na sesje zdjęciowe