Zdjęcia na Chrzcinach: poradnik i podpowiedzi

Jesteśmy zawodowymi fotografami, wykonaliśmy wiele reportaży z ważnych uroczystości rodzinnych, takich jak Chrzciny, Komunie, Śluby, Rocznice, czy nawet Urodziny. Nasze doświadczenie z przebiegu takich wydarzeń, jest na tyle duże, że chcemy podzielić się sekretami udanych zdjęć z naszymi przyszłymi klientami. 

Jak przygotować się do zdjęć na Chrzcie Świętym ?

 • Poniżej przygotowaliśmy dla Was wiele cennych wskazówek i rad, które mogą przydać się Wam podczas uroczystości Chrztu Świętego Waszego dziecka. 
 • Usprawnią one współpracę między Wami a fotografem, podczas zdjęć reportażowych z Chrzcin. Będziecie zachowywać się bardziej swobodnie przed obiektywem aparatu fotograficznego. Przygotujecie się na większość sytuacji jakie czekają na Was tego uroczystego dnia.
 • Łatwiej będzie Wam wyobrazić sobie całe te przedsięwzięcie zapewne okaże się, że wcale to wszystko nie jest takie trudne i to tylko strach ma wielkie oczy ;)
wszystko o chrzcinach poradnik
 • Rady, którymi dzielimy się z Wami i cały ten poradnik zbudowany jest naszym doświadczeniu, szerokiej praktyce współpracy z Miłymi i świadomymi Klientami. Zastosowanie go przez innego fotografa nie oznacza, że otrzyma taki sam efekt, który my uzyskujemy. To jest nasz wypracowany styl pracy, podejścia do Klienta, do zaproszonych gości, do dzieci.

Pełny Poradnik z Chrztu Świętego

Nie musimy tu chyba nadmieniać, iż to jedna z niewielu imprez rodzinnych, na którą zjeżdżają się najbliżsi z najdalszych zakątków Polski i świata. Warto zatrzymać czas tego dnia i wspominać go w późniejszych latach przeglądając album ze zdjęciami. Przedstawiamy Wam ten artykuł by pomóc Wam, ogarnąć ten dzień bez zbędnego stresu.

Widzieliśmy i fotografowaliśmy wiele takich uroczystości i chcemy się podzielić z Wami naszą wiedzą i poradami. Znajdziesz tu wszystko o Chrztach ;) Wiedza ta poparta jest doświadczeniem z ponad dwustu wykonanych takich reportaży.

rodzina na chrzcinach ogląda album ze zdjęciami

Doświadczony fotograf na Chrzest Święty i jego chrzciny poradnik

Rozumiemy, że Chrzest Święty to sopre przedsięwzięcie i odpowiedzialność a Wy chcecie, by wszystko wyszło jak najlepiej. Mamy na uwadze, że to stres i adrenalina. Nie pozwólcie by te emocje Was przerosły i zdominowały. To będzie widać na zdjęciach. Nasze chrzciny wskazówki pomogą Wam nieco zniwelować napięcie przed wydarzeniem.

Gdy będziemy Wam towarzyszyć tego dnia, będziemy działać tak, by być mało widocznymi, ale nie oznacza to, że niewidzialnymi :) Jeśli będziecie widzieć nas kątem oka, zachowujcie się naturalnie i swobodnie. Nie przestawajcie rozmawiać, nie zatrzymujcie się, nie przerywajcie czynności, niech wszystko trwa jakby nas tam nie było. My wyłapiemy piękne momenty, uśmiechy, wzruszenia tylko pozwólcie im trwać, nie krępujcie się nas :) Zastosujcie nasze chrzest porady :)

Trzy etapy. Cały przebieg Chrztu

Z perspektywy aparatu fotograficznego dzielimy dzień uroczystości na trzy części:

Chrzest poradnik, zaczynamy ;)

A więc kochani… zatrudniając fotografa jest to inwestycja we wspomnienia, w bezpieczeństwo prawidłowo wykonanych zdjęć, gwarancja uchwycenia ważnych momentów dnia a także wydatek wliczony w budżet tej uroczystości. Skoro decydujecie się na wynajęcie profesjonalnego fotografa na Chrzest warto mieć na uwadze kilka cennych wskazówek, by zdjęcia były jeszcze piękniejsze i bardziej dopracowane. Zaufajcie naszym radą.

My pracujemy dyskretnie i nie ingerujemy w wydarzenie w dniu kiedy ono już trwa. Natomiast przeczytanie niniejszego artykułu pozwoli Wam zrozumieć naszą pracę oraz ułatwi przygotowanie się do tego dnia :) Znajdziecie tu wszystko o Chrzcie :)

To będzie piękna pamiątka Chrztu <3

mama ubiera synka na przed chrztem świetym

1. Przygotowania do Chrztu Świętego w domu lub hotelu

Na zdjęcia z przygotowań przyjeżdżamy do Was mniej więcej 1,5 godziny przed planowaną mszą świętą w kościele. Pracę rozpoczynamy od wykonania zdjęć detali związanych z dniem tej uroczystości. Prosimy o przygotowanie ubranka, bucików, świecy, szatki, łańcuszka itp. w pomieszczeniu. w którym będzie ubierana mała gwiazdeczka :) 

Zdjęcia tych rzeczy także będą przypominać wyjątkowość tego dnia. Przyznacie nam rację, że wyszukanie odpowiedniej kreacji dla Waszego dziecka zajęło Wam trochę czasu i kosztowało parę stówek ;)  Wasz szkrab szybko z tego wyrośnie a zestaw kreacji oddacie lub sprzedacie. Natomiast fotki zostaną :) 

Zdjęcia detali z Chrztu Świętego.

Jak widać poniżej nie zasypiemy Was zdjęciami samych detali. To reportaż o Waszym dziecku i o Was. Zdjęcia dodatków oddajemy  najczęściej w formie sklejki kilku ujęć. Mają one być jedynie ozdobą reportażu.

Dodatkowo możecie spodziewać się zdjęcia parafii, restauracji w której będziecie świętować, tortu lub innej ważnej według nas rzeczy na reportażu, by zaprezentować je i opowiedzieć o nich swoim najbliższym, przeglądając album lub galerię internetową. 

Takie fotografie łącznie nie przekroczą ilości około 5 sztuk w całym oddanym materiale.

ubranko na chrzest święty dla chłopczyka
jak wyglądają chrzciny
jak przebiega chrzest
pamiątki chrztu świętego

Jeszcze godzina do wyjścia 

Przecież nie przyjechaliśmy tylko na zdjęcia detali ;) To też taka rozgrzewka dla Was i dla nas. Czas na oswojenie się z nami, że już przyjechaliśmy i będą zdjęcia :) Nie bójcie się tych zdjęć, nie ma co się spinać. Wiemy, ze to lekki stresik dla Was. My jesteśmy bardzo otwarci i empatyczni. Po chwili poczujecie jakbyśmy się znali już jakiś czas. Będziemy do Was zagadywać jak będziecie sami, a jak przyjdą goście to rozmowy same się rozkręcą. My będziemy wyłapywać uśmiech, radość, wzruszenia, napięcie itp. Strzelimy kilka fotek a Wy będziecie to później oglądać i wspominać jak wyglądał ten dzień. 

Czas leci, trzeba zacząć ubierać maluszka :)

Gdzie robić zdjęcia na przygotowaniach do Chrztu w domu?

Jeśli pokoik dziecka jest mały sugerujemy aby zdjęcia z przygotowań zrobione były w salonie, ponieważ przy ubieraniu Waszej pociechy będzie uczestniczyć sporo osób :) Nas jest przecież dwoje :), Wy Rodzice oraz Rodzice Chrzestni, czyli w małym pokoiku może być dość tłoczno :)

Pamiętajcie Kochani aby w pomieszczeniu, w którym będziemy wykonywać większą część reportażu nie znajdowały się niepotrzebne rzeczy, czyli takie których nie chcielibyście widzieć na zdjęciach rodzinnych. Jak wspominaliśmy wcześniej my wykonujemy reportaż czyli dokumentujemy wydarzenie tego dnia takimi jakimi one są naprawdę. W procesie obróbki fotografii nie usuwamy nic z tych zdjęć. Tak wygląda nasz poradnik chrzest od a do z

zdjecia chrzest prawdziwe emocje
dziadkowie na chrzcinach

Kiedy wyjść z domu do kościoła? 

Rozplanowanie czasu przed wyjściem do Świątyni jest bardzo ważne. Zostawcie sobie mały zapas na wypadek nieprzewidzianej małej awarii typu: zmiana pieluchy, małemu się ulało tuż przed wyjściem itp. nie wspominając rodzeństwa najmłodszego. Jeśli macie więcej niż jedno dziecko sami wiecie jak wygląda ogarniecie wszystkiego przed wyjściem chociażby na spacer. Lepiej mieć więcej czasu i być wcześniej w Kościele niż się spóźnić. Po prostu nie potrzebny stres :)

W większości przypadków podpisanie odpowiednich dokumentów do Chrztu Świętego odbywa się właśnie tuż przed rozpoczęciem Mszy Świętej. Bywaliśmy na takich Obrzędach gdzie jednorazowo odbywało się 13 ceremonii jednocześnie. To wiąże się oczywiście z nie małą kolejką przed zakrystią. Księża nie lubią spóźnialskich ;) 

Zestaw małego bobasa.

Pakowanie wózka oraz przyborów potrzebnych do pielęgnacji i nakarmienia dzidzi rozpocznijcie już dzień wcześniej, by nie zapomnieć czegoś. Po wyjściu z domu raczej braknie czasu na powrót a jeśli obiad rodzinny będzie w restauracji może to nie być trasa po drodze. To jest chrzciny poradnik, zbiór naszych doświadczeń, które chcemy Wam przekazać w formie wskazówek.

portfolio fotograf na chrzest

2. Chrzest Święty: Przebieg Chrztu w kościele

Pracę dla Was możemy rozpocząć dopiero pod Kościołem lub przyjechać do niego już po przygotowaniach w Waszym domu/hotelu. Zależy to od wariantu pakietu jaki wybierzecie. Sprawa prosta jeśli widzieliśmy się już wcześniej. Natomiast jeśli nie, to pod kościołem będziemy czekać na Was około 30 minut przed rozpoczęciem Mszy Św. 

Dlaczego pierwsza ławka w kościele jest taka ważna?

Będziemy w kościele jeszcze przed Wami, ponieważ o ile będzie to możliwe chcemy przywitać się z księdzem oraz jeśli będzie taka możliwość zająć pierwszą ławkę po odpowiedniej do fotografowania dla nas stronie. Jeśli uda się nam ją zająć, to oddelegujcie kogoś ze swojej rodziny aby podmienił mnie lub Marzenę. Głównym naszym zadaniem jest przecież robienie zdjęć :)

Pierwszy rząd i odpowiednia strona ma pomóc nam w wykonaniu dla Was jeszcze lepszych zdjęć. Jeśli będziecie siedzieć na samym przodzie Domu Bożego, po prostu nikt Was nie będzie zasłaniał na zdjęciach, w przeciwieństwie kiedy będziecie w drugiej czy trzeciej ławce. Wtedy kadry będą bardzo ograniczone a pamiątka Chrztu Świętego będzie mniej atrakcyjna. 

wiele chrztów jednego dnia
rekord to 13 Chrztów na jednej Mszy Świętej

Bywają także przypadki nieprzewidziane. Zdarzyło się, że Ksiądz wyznaczył miejsca dla każdej rodziny i pilnował, by każdy zajął swoje miejsce. Rzadkie zjawisko, no cóż… siła wyższa (…)

Dojście z drugiej strony ławki, czyli środek katedry jest ryzykowny i nie na miejscu. Fotograf ma być jak najmniej widoczny, nie rzucający się w oczy podczas trwania nabożeństwa. Robienie zdjęć w głównej alei przed ołtarzem jest szybką drogą do zwrócenia stosownej uwagi z ambony przez prowadzącego Mszę. 

Zwódźcie uwagę, iż sama ławka jest już przeszkodą w fotografowaniu. A co w przypadku nieco wyższej wzrostem rodziny siedzącej przed Wami? Rozumiecie już dlaczego pierwsza ławka ma taką ważność? :)

Ustalcie z Księdzem szczegóły i podpytajcie jak wygląda chrzest przebieg.

Uzgodnijcie z księdzem jak wyglądają chrzty w jego parafii, najlepiej jeszcze przed ustaleniem daty.

 • Które dokładnie ławki są przeznaczone na chrzczone dziecko z najbliższymi? 
 • Czy jedna ławka jest przeznaczona dla jednej rodziny, czy mają zmieścić się w niej dwie? 
 • Czy ławki będą przygotowane po jednej stronie kościoła?
 • Jeśli tak to po której?  
 • Czy może po obu stronach kościoła? 
 • Będą to ławki, które są na stałe w kościele czy specjalnie będą dostawiane?
 • Czy każda rodzina ma z góry określoną ławkę, czy obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”? 
 • Ile będzie Chrztów tego dnia?

Wcześniejsze sprecyzowanie szczegółów pozwoli uniknąć niedopowiedzeń i unikniecie dodatkowych, zbędnych nieporozumień.

Jak rozpoznać swojego fotografa na Chrzest Święty?

Po dojechaniu na miejsce prosimy o telefon w celu ustalania punktu orientacyjnego i rozpoznania się :) Zdarza się, że jednego dnia, w zależności od parafii może być ponad 10 Chrztów jednocześnie. Oznacza to tyle samo różnych rodzin i przynajmniej kilku fotografów :)

Jak wygląda Wasz fotograf na chrzest zobaczcie na podstronie po drugiej stronie aparatu.

Pamiętacie z artykułu o czasie zapasowym ? Lepiej być wcześniej pod Kościołem? To czas na przywitanie rodziny, która dojeżdża na uroczystość oraz na przewietrzenie umysłu obciążonego grafikiem dnia :) A dla nas super kilka/kilkanaście minut na wykonanie zdjęć z dystansu nie przeszkadzając Wam.

Podpisy dokumentów na Zakrystii Kościelnej.

Następnie w kolejności zdarzeń dnia zazwyczaj jest podpisywanie dokumentów. Wspomnijcie już wcześniej przy rezerwacji terminu, że będziecie mieli swojego fotografa rodzinnego. Mamy oczywiście wymagane zaświadczenia z Kurii, będące pozwoleniem na wykonywanie zdjęć w obiektach sakralnych, ale ostateczną decyzję na pozwolenie wykonywania zdjęć ma proboszcz danej parafii. Zarządzenie ustalone odgórnie.

Jakie są potrzebne dokumentny, aby Ksiądz wyraził zgodę na ochrzczenie dziecka, znajdziecie w artykule: Dokumenty do Chrztu

Podpisy dokumentów na Zakrystii Kościelnej

Przebieg Liturgii. 

Około 5-10 minut przed rozpoczęciem Mszy Świętej rodzice z dzieckiem i chrzestnymi powinni ustawić się przy głównych drzwiach wejściowych do kościoła lub innym wyznaczonym do tego celu miejscu. Tam czekacie, aż Ksiądz po Was przyjdzie. Tak to wygląda w większości Kościołów w Polsce.
 

Schemat pytań i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy Wam zestaw zadawanych pytań oraz wypowiedzi Księdza, skierowanych do Was w odpowiednim czasie, podczas trwania całej ceremonii. Teksty wypowiadane przez rodziców są oznaczone literą R oraz dla wyróżnienia są podkreślone i pogrubione. To poradnik dla rodziców na chrzest i jednocześnie poradnik dla chrzestnych.

Kiedy celebrans do Was podejdzie, przywita się, przypomni zebranym, że dziecko jest darem Boga, który chce je obdarzyć swoim życiem łaski i zapyta rodziców:

Duchowny: Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?

Rodzice: (imię Waszego Malucha).

D.: O co prosicie Kościół Boży dla ….

R.: O chrzest.

D.: Prosząc o chrzest dla swojego potomstwa, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania ich w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowały Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

R.: Tak (albo: Jesteśmy tego świadomi).

D.: (Zwracając się do chrzestnych, pyta ich): Czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tych pociech w wypełnianiu ich obowiązku? 

Chrzestni: Jesteśmy gotowi.

D.: Drogie dzieci, wspólnota chrześcijańska przyjmuje was z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę was znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą Was w tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela Wasi rodzice (i chrzestni).

Celebrans kreśli na czole każdego dziecka znak krzyża. Potem zaprasza rodziców i jeśli uzna za stosowne także chrzestnych, aby uczynili to samo.

chrzest od a do z

Znak krzyża na główce dziecka

Bardzo ważna wskazówka. Dotyczy ona rodziców oraz chrzestnych. Podczas wykonywania kciukiem znaku krzyża na główce Waszego dziecka postarajcie się robić to z zamknięta dłonią i bez pośpiechu. Szczególnie zwracając uwagę aby podczas wykonywania tej czynności nie zasłonić całej twarzy dzidziusia.
Prawidłowo wykonane zadanie :) 
jak wykonać znak krzyża na chrzcie
co robić na chrzcinach

Utrudnione zadanie dla fotografa będzie w sytuacji, gdy twarz malucha zostanie całkowicie zasłonięta. Zazwyczaj takich zdjęć nie dodajemy do reportażu, ale jeśli wszystkie ujęcia z tej czynności będą wynikiem braku zastosowania się do naszych wskazówek, będziemy zmuszeni włączyć takie kadry w materiał końcowy. To ważne chrzest rady i wskazówki do zapamiętania.

Liturgia Słowa Bożego

Wszyscy udają się do miejsca przewidzianego na liturgię słowa, w drodze wykonuje się śpiew. Maluchy na czas liturgii słowa można przenieść do oddzielnego pomieszczenia lub włożyć do wózka/nosidełka. Ale my wolimy byście trzymali maluszka na swoich kolanach i żeby bobas wędrował raz do mamy, raz do taty;) 

Czyta się wyjątki z Pisma Świętego, następnie celebrans głosi homilię a po modlitwie powszechnej odmawia egzorcyzmy i wkłada rękę na głowę każdego dziecka.

W tej sytuacji nie mamy żadnej kontroli nad tym w jaki sposób Ksiądz wykona tą czynność. Możemy jedynie przewidywać i przygotować się do zdjęcia po obu stronach. Niestety zdarzają się przypadki, w których Celebrans w ogóle nie liczy się z fotografami i bywa, że zasłania swoim ciałem moment wykonania owego rytuału. Zastanawiające jest dla nas dlaczego tak robi wiedząc, że rejestrujemy wydarzenie dla naszych Klientów (…).

jak wygląda przebieg chrztu świętego

Liturgia sakramentu na Chrzcie

Wszyscy udają się następnie do chrzcielnicy o ile będzie potrzeba. Zdarza się, że ksiądz używana tylko naczynia chrzcielnego na środku Katedry przed ołtarzem. Tam celebrans odmawia modlitwę poświęcenia wody lub dziękczynną w okresie wielkanocnym.

W czasie drugiej formuły poświęcenia wody powtarza się aklamację:

D.: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki.

Po czwartym wezwaniu:

D.: Boże, uświęć tę wodę.

W czasie trzeciej formuły poświęcenia wody:

D.: Tobie chwała na wieki.

1. Wyrzeczenie się zła

D.: Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez Was dzieciątka otrzymują z miłości Bożej przez sakrament chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nich to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której Wasze maleństwa otrzymują chrzest Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?

Rodzice i Chrzestni: Wyrzekamy się.

D.: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował?

R. i Ch.: Wyrzekamy się.

D.: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?

R. i Ch.: Wyrzekamy się.

2. Wyznanie wiary

Duchowny przyjmuje od rodziców i chrzestnych potrójne wyznanie wiary:

D.: Czy wierzycie w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?

R. i Ch.: Wierzymy.

D.: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa…

R. i Ch.: Wierzymy.

D.: Czy wierzycie w Ducha Świętego…

R. i Ch.: Wierzymy.

D.: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie Panu naszym.

Wszyscy: Amen.

3. Uroczysta chwila Chrztu Św.

Ksiądz zaprasza pierwszą z rodzin aby podeszła do chrzcielnicy i prosi o powtórzenie imienia dziecka. Następnie zapytuje rodziców i chrzestnych:

D.: Czy chcecie, aby N. otrzymał(a) chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wspólnie wyznaliśmy?

R. i Ch.: Chcemy.

Wypada, aby dziecko trzymała do chrztu matka lub ojciec, nie chrzestni. Celebrans trzykrotnie polewa głowę dziecka i wymawia słowa:

D., Ja ciebie chrzczę w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

jak trzymać dziecko do chrztu
jak dobrze polać główkę wodą święconą

4. Polewanie główki Wodą Święconą

Ten element jest najważniejszą czynnością podczas całej ceremonii i najtrudniejszą do sfotografowania. W jaki sposób zostanie to wykonane i jak zachowa się Ksiądz nie wiemy. Możemy to tylko przewidzieć w ostatniej chwili, kiedy Duchowny przystąpi do tej czynności. Wskazówką dla nas i dla rodziców są dwie rzeczy:

 • czy Ksiądz jest prawo ręczny czy lewo ręczny?
 • czy Ksiądz będzie stał po Waszej prawej czy po lewej stronie?
 
Tu sytuacja się trochę komplikuje a swoje robi Wasza adrenalina i stres :)
Spróbujemy to nieco wyjaśnić pokazując zdjęcia.
 
Przykład nr 1 
Jeśli Ksiądz jest praworęczny i Wy trzymacie główkę dziecka na lewym przedramieniu, teoretycznie jest to najlepsze rozwiązanie i najczęściej praktykowane. W takiej sytuacji gdy Ksiądz stoi przed Wami en Face, czyli na wprost, lub po Waszej lewej stronie nie powinien zasłonić twarzy dziecka.
jak trzymać dziecko na chrzcinach
jak trzymać dziecko do chrztu

Problem może pojawić się wtedy, kiedy dziecko ma główkę na prawym przedramieniu rodzica, Ksiądz jest praworęczny i stoi po Waszej lewej stronie lub na wprost. To widać na zdjęciach poniżej.

jak nie trzymać dziecka na chrzcie
błędne trzymanie dziecka na chrzcie świętym
żle trzymane dziecko przy polewaniu wodą święconą

Wyjątkiem od tej sytuacji jest gdy Ksiądz podejdzie do Was całkowicie z prawej Waszej strony, będąc praworęczny.

porady fotografa na chrzest

Zróbcie próbę w swoim domu.

Mało komu może to przyjść do głowy, ale gdy zrobicie sobie próbę generalną w Waszym domu, trzymania Waszego dziecka do polania główki wodą świeconą, pozwoli to Wam wszystko zrozumieć i wyeliminować stres przed tą czynnością.

Niech Mama weźmie swoje dziecko na ręce a Tata udaje, że polewa główkę wodą święconą i na odwrót.  Zobaczcie jak w danym ułożeniu niemowlaka na lewym oraz na prawym przedramieniu, czy jego twarz zostaje zasłonięta ręką która polewa czy nie. Wygląda na skomplikowane. :D Spróbujcie i nie przejmujcie się tak bardzo. 

Zatrudniacie profesjonalistów. Bez względu na wszystko. Mając na uwadze Wasze poddenerwowanie i emocje, będziemy pracować tak, aby uchwycić jak najlepiej wszystkie ważne momenty całej ceremonii. Wasza świadomość jak się zachować pomoże nam. Są to jedynie nasze podpowiedzi a nie wymagania ;)  

5. Namaszczenie Krzyżem Św. główki chrzczonego dziecka

Po polaniu główki wodą święconą ludzie zgromadzeni w kościele wypowiadają aklamację: Chwała Ojcu i Synowi.

Następnie celebrans odmawia modlitwę i namaszcza Krzyżmem św. każde dziecko na szczycie głowy.

namaszczanie dziecka krzyżem świętym

W zależności od parafii ta powinność wykonywana jest od razu przy chrzcielnicy lub na środku kościoła.

znak krzyż na czole dziecka

Następnie każde dziecko otrzymuje białą szatę. Inny kolor nie dozwolony. Wskazane jest aby taką szatę przyniosły same rodziny. Przed nałożeniem szat Ksiądz mówi:

Staliście się nowym stworzeniem i przyoblekliście się w Chrystusa, dlatego otrzymujecie białą szatę. Niech Wasi bliscy słowem i przykładem pomagają wam zachować godność dzieci Bożych nieskalaną aż po życie wieczne. 

Wszyscy: Amen

jak nałożyć szatkę na chrzcie

Powyżej prawidłowe nałożenie szatki na dziecko przez Chrzestną. Czynność tą wykonuje się kładąc szatę na wysokości klatki piersiowej. Nie nakładajcie jej na główkę dziecka.

6. Zapalenie świecy przez Chrzestnego od paschału.

Przed wskazaniem lub podaniem zapalonej świecy celebrans bierze paschał i mówi:

D: Przyjmijcie światło Chrystusa.

Następnie przedstawiciel każdej rodziny (chrzestny) zapala świecę swego dziecka od paschału. Następnie Ksiądz mówi:

D: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dzieci, oświecone przez Chrystusa, postępowały zawsze jak dzieci światłości, a trwając w wierze, mogły wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.

jak odpalić świecę na chrzcie świętym

Prosimy tu szanownych Ojców Chrzestnych o odegranie swojej roli ;) bez pośpiechu. Zapalcie tą gromnicę ustawiając się w taki sposób, by nie zasłonić się, ani nie stanąć tyłem do swojego fotografa. Po prostu kątem oka zorientujcie się z której strony stoimy i czekamy na wykonanie zdjęcia. Stańcie do nas bokiem lub frontem, tylko nie tyłem ;)

7. Zakończenie obrzędu Chrztu Świętego.

Po zakończeniu obrzędu Chrztu Św. rodzice i chrzestni wracają z dzieckiem na wyznaczone miejsce. Dalsza Msza Św. przebiega zgodnie z nakazanym obrządkiem. Rodzice i chrzestni zobowiązani są do aktywnego uczestnictwa i przyjęcia sakramentu Komunii Św.

Nie musicie trzymać zapalonej świecy do samego końca Mszy Świętej.

Świecę możecie zgasić po Baranku Bożym ;)

8. Poświęcenie pamiątek z Chrzcin

Rzadko widzimy w kościołach, by Księża wykonywali tą posługę. Jeśli występuje jest to zawsze po zakończeniu Mszy Świętej. Jeśli zleży Wam na poświęceniu pamiątek, po prostu podpytajcie Księdza o to przy podpisywaniu dokumentów, na początku ceremonii. W ostateczności można podbiec do Zakrystii tuż po zakończeniu całej ceremonii.

Kiedy święcimy pamiątki z chrztu

Zdjęcie grupowe całej rodziny w Kościele.

Zdjęcie to zależy od kilku czynników, które mogą wyniknąć dopiero w dniu trwania  uroczystości. Wpływ na to gdzie wykonamy zdjęcie rodzinne mają: 

 1. Ilość Chrztów w Kościele
 2. Czy w kościele będzie kolejna Msza Św.
 3. Temperatura i pora roku.
 4. Czy w ogóle chcecie takie zdjęcie
 5. Może wolicie wykonać takie zdjęcie na obiedzie rodzinnym, o ile będzie tam wystarczająca ilość miejsca.
 
W sytuacji kilku a nawet kilkunastu Chrztów w tym samym czasie najprawdopodobniej każda rodzina będzie chciała zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Tworzy się wtedy niekontrolowana przez nikogo kolejka, zamieszanie i tłok. Jeśli Wam zależy, nie ma problemu, możemy poczekać aż trochę się uspokoi i część rodzin wyjdzie. Nie chcecie chyba obcych ludzi na swoim pamiątkowym zdjęciu rodzinnym, prawda? Chrzciny krok po kroku przeprowadzimy Was przez nietypowe sytuacje i standardowe etapy. Zaufajcie nam;)
chrzest święty poradnik

Takie zdjęcie możemy wykonać również przed kościołem, o ile pogoda na to pozwoli. Liczy się wtedy również drugie tło. Szukamy wtedy odpowiedniego miejsca na ten cel.

gdzie zrobić zdjęcie grupowe pod kosciołem

Informacja dla gości przybyłych na uroczystość. 

Jedna bardzo ważna zasada podczas wykonywania zdjęć grupowych. 

Stojąc i czekając na zdjęcie:

Jeśli ktoś z Was nie widzi fotografa, to fotograf nie widzi jego. Czego wynikiem będzie, brak danej osoby na zdjęciu, bo po prostu będzie zasłonięta przez kogoś z rodziny.

Ustawiając rodzinę do zdjęcia, szczególną uwagę zwracamy na ilość rzędów, max dwa. Wtedy mamy większą kontrolę nad całością, aby każdy był widoczny. Niestety nie mamy zbyt dużego wpływu na to, że ktoś nie lubi zdjęć i specjalnie się za kogoś chowa.

Przy dużej ilości osób. ponad 50, szukamy innych rozwiązań wykonania zdjęcia grupowego. 

3. Uroczyste przyjęcie z okazji Chrztu Świętego

Bez względu na to w jakim miejscu przygotujecie poczęstunek dla swoich najbliższych, będzie to czas, który również warto zaplanować i przewidzieć niektóre sytuacje, ale o tym za chwile ;)

Oczywistym jest, iż jest to kosztowny dla Was dzień. Ugoszczenie swojej rodziny w restauracji, kawiarni czy w domu, wiąże się nakładem finansowym, który macie zamiar przeznaczyć na ten dzień. Weźcie pod uwagę co jest dla Was ważniejsze, czy święty spokój w restauracji i pogawędki z najbliższymi, czy przygotowanie własnych potraw dla kilkunastu lub kilkudziesięciu osób we własnym domu.  Jest to temat na osobny post na naszym blogu. Jak tylko się pojawi, wkleimy tutaj do niego link. ;)

pod kościołem po chrzcinach

Po Kościele można już wyluzować :)

Tak, z obserwacji naszych klientów widzimy, że ten Kościół jest największą spiną tego dnia :) Nie potrzebnie, no ale emocje, wiadomo.. ciężko nad nimi zapanować ;) Łatwo powiedzieć ;)

Po Mszy Świętej i po ewentualnym zdjęciu grupowym, cała rodzina udaje się w ustalone miejsce uroczystego obiadu. Wyjątkiem są osoby które z jakiegoś powodu nie mogą w nim uczestniczyć i z całą pewnością będą chciały złożyć Wam życzenia i przekazać prezenty. 

Zazwyczaj, rodzice z dzieckiem jako ostatni wyjeżdżają spod plebani, a reszta rodziny wyczekuje ich przyjazdu przed restauracją. 

Restauracja, obiad, życzenia, tort.. co w jakiej kolejności ?

Nie chcemy narzucać Wam żadnego schematu dla Waszego wydarzenia. Poniżej przedstawiamy Wam w punktach najczęściej spotykany przez nas porządek dnia na tego typu uroczystościach. Artykuł ma na celu jedynie zobrazowanie czynności które mogą wystąpić i co będzie przedmiotem reportażu zdjęciowego.
 
 1. Przyjazd wszystkich zaproszonych i oczekiwanie na małą gwiazdeczkę tego popołudnia :)
 2. Życzenia i prezenty
 3. Obiad
 4. Zdjęcia pozowane oraz ewentualne zdjęcie grupowe
 5. Zabawa i hostessa dla dzieci
 6. Tort
Cuda Wianki chrzest
sala na chrzest

1. Przyjazd wszystkich zaproszonych.

Jeśli będzie to możliwe i uda się nam dotrzeć na zarezerwowaną dla Was salę, jeszcze przed gośćmi, wykonamy zdjęcia lokalu i detali. Tak jak w przypadku ubranka dla Waszego dziecka, będzie to sklejka kilku fotek która będzie także pamiątką ile to Wszystko was kosztowało fatygi i zaangażowania.
 

2. Życzenia i prezenty

Kiedy i w jakim miejscu na sali rozpocznie się wręczenie podarunków jest dość mocno nieprzewidywalne. Nie jesteśmy w stanie ani my, ani Wy przewidzieć kiedy ktoś z rodziny jako pierwszy wystartuje z radością na twarzy by wręczyć prezent i złożyć życzenia.

Nad tym elementem musicie zapanować Wy, bo nam troszkę nie wypada ;) Super jeśli do składania  gratulacji od rodziny ustawicie się w przestronnym miejscu np. na środku sali.

Jeśli  rodzina zacznie składać powinszowania w wąskim korytarzu, przy toalecie lub w rogu sali zaproście najbliższych w bardziej dogodne miejsce. Będzie to duże ułatwienie dla tworzącej się kolejki Wujków i Cioci, oraz dla nas by zrobić ciekawe ujęcia z dystansu ;)
prezenty od Gości na chrzcinach
życzenia na chrzcinach

Po za tym, może się okazać, że podarunków jest cała masa, więc zapewnijcie sobie miejsce na swobodę ich składowania i osobę która pomoże je Wam zbierać. 

3. Obiad i oczekiwanie na potrawy

W zależności od ustalonego czasu podania posiłków, zanim kelnerzy zaczną przynosić gościom jedzenie, jest chwila na pogawędki rodzinne przy stole. Dla jasności,  nie robimy zdjęć ludziom którzy są w trakcie spożywania pysznych dań, ale nie oznacza to, że nie robimy wtedy zdjęć wcale.  Już wyjaśniamy :) 

Nigdy nie jest tak, by wszyscy goście otrzymali obiad w tym samym czasie. Posiłki są wydawane sukcesywnie, więc jedni już jedzą, a inni jeszcze oczekują i rozmawiają.

Nam właśnie o te rozmowy przy stołach chodzi.  Wypatrujemy roześmianych, emocjonalnych, wzruszających rozmów, członków Waszej rodziny. Jeśli zdarzy się, że w drugim planie zdjęcia, jakaś Ciocia właśnie będzie wciągała przysłowiową kluskę z rosołu, co oznacza, że będzie to ujęcie niekorzystne,  nie zostanie ono dodane do końcowego reportażu i nie ujrzy go nikt poza nami na etapie selekcji.

zdjęcia chrzest w restauracji
zdjęcia z chrzcin portfolio
zdjęcia na chrzcie przy stołach

Ciekawym rozwiązaniem dla zaproszonych, którzy krępują się pozowanych zdjęć a Wam bardzo zależy by na zdjęciach z reportażu byli, jest podchodzie do stołu z Waszą córeczką lub synkiem na rękach. My ukradkiem, na pewno zrobimy ciekawą pamiątkową fotkę.

4. Zdjęcia pozowane oraz ewentualne zdjęcie grupowe

Obiad zjedzony:) Pierwsze oraz drugie danie ze smakiem spałaszowane, brzuszki pełne, goście powoli odchodzą od stołu na kawusię, do toalety na papieroska. To ten moment kiedy my zapraszamy do zdjęć pozowanych.

Jeśli pod Kościołem nie było zdjęcia grupowego to właśnie teraz jest ten moment gdzie będziemy wszystkich kierować do miejsca, w którym wykonamy zdjęcie tak zwane grupowe- jeśli warunki na to pozwolą  i  wskażemy miejsce do zdjęć indywidualnych.

Indywidualne zdjęcia dla wujków i cioć to pamiątkowe fotki właśnie dla nich. Na tych fotografiach konfiguracja dowolna. Wy- rodzice z gwiazdą dnia możecie pozować wspólnie z konkretną częścią gości. Np. na jednym zdjęciu będziecie z rodzicami a drugim z dziadkami, na trzecim z bratem i jego żoną z dziećmi itd. Aż wykonamy pamiątkę dla każdego kogo będziecie chcieli na zdjęciu.

UWAGA ważna informacja

Często podczas takiej sesji zdarza się sytuacja, w której, ktoś z gości zaproszonych prosi o fotografię tylko dla nich, bez chrzczonego dziecka i bez jego rodziców. My zachowujemy się wtedy bardzo profesjonalnie i wykonujemy takie zdjęcie. Nie wypada nam odmówić, ale…

No właśnie jest małe ale.. To reportaż zamówiony i opłacony przez rodziców chrzczonego dziecka. W zakupionym reportażu jest opłacona konkretna ilość zdjęć. Stawiamy tutaj sprawę jasno. Podczas selekcji i obróbki zdjęć wybieramy ujęcia, w której to chrzczona córeczka lub synek wraz z rodzicami grają pierwsze skrzypce. To oni są dla nas najważniejsi na zdjęciach. Cały oddany materiał z tego dnia ma opowiadać historię tego wydarzenia, w których będzie widać kto odgrywa główna rolę. 

Standardem w reportażu jest miejsce także dla zdjęcia grupowego i na pamiątkowe zdjęcia z gośćmi, ale nie na zdjęcia samych gości. Oczywiście takie zdjęcia nie są kasowane, ale czekają na Waszą decyzję co z nimi zrobić. 

Jeżeli będziecie chcieli takie zdjęcie w swoim reportażu kosztem innego z Wami, nie ma problemu tak zrobimy. Istnieje też opcja dokupienia dodatkowych zdjęć z tego dnia. Kwestia ustalenia już po wykonaniu naszego zlecenia dla Was.

fotograf chrzciny warszawa

5. Atrakcje dla dzieci, hostessa i zabawy

Bez względu na to kiedy zaplanujecie początek takich atrakcji dla dzieci Waszych braci, sióstr i kuzynostwa, my na pewno poświęcimy trochę czasu by uchwycić ciekawe ujęcia. Pamiętajcie, że SeremWidziane to Marzena i Grzegorz. To dwa aparaty i dwie pary oczu. Możemy rozdzielić się podczas naszej pracy. Grzegorz będzie szukał pięknych kadrów przy stołach z gośćmi, którzy rozmawiają i uśmiechają się a Marzena robi zdjęcia szalejącym małym wulkanom energii :)

6. Uroczysty Tort zazwyczaj kończy nasz reportaż

Może ale nie musi. Jeżeli uznacie, że nie jest on tak ważny, albo nie będziecie chcieli częstować gości tortem zbyt wcześnie to jego miejsce zastąpią inne ujęcia reportażowe z restauracji.

Natomiast jeśli ma być wisienką na tym przyjęciu to zalecamy aby wystąpił w całej swojej krasie około 1,5 do 2 h od wejścia wszystkich gości do sali restauracyjnej.  Jest to przewidziany czas, w którym uchwycimy wszystko co najważniejsze w tym dniu, a później chcemy abyście cieszyli się tym dniem tylko w gronie Waszych najbliższych.

Zdjęcia chrzest z tortem
tort na chrzcinach
element ozdobny strony internetowej w postaci serduszek

Kompendium wiedzy o Chrzcinach

Dużo tego? :D Przekazujemy Wam wszystkie swoje spostrzeżenia, uwagi, całe doświadczenie. Wierzymy, ze przybliży Wam to obraz tego dnia który jeszcze przed Wami i nieco uspokoi. Wiedza teoretyczna pomaga w realizowaniu praktyki. Szukacie więcej? 

Inne dodatkowe ważne informacje dotyczące Chrztu Świętego znajdziecie poniżej. Wystarczy kliknąć w interesujący Ciebie temat.

Dokumenty potrzebne na Chrzest
Zdjęcia z chrztu świętego
PORTFOLIO Chrzest Święty
VOUCHER PREZENT NA SESJE zdjęciowe
Kup voucher na Chrzest Święty