Jak przygotować się na Chrzest Święty ?

Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek i rad, które mogą przydać się Wam podczas uroczystości Chrztu Świętego Waszego dziecka i usprawnią współpracę między fotografem a Wami, podczas zdjęć reportażu z Chrzcin.

Pełny Poradnik z Chrztu Świętego

Nie musimy tu chyba nadmieniać, iż jest to jedna z niewielu imprez rodzinnych na którą zjeżdżają się najbliżsi z najdalszych zakątków Polski i Świata. Warto zatrzymać czas tego dnia i wspominać go w późniejszych latach przeglądając album ze zdjęciami.

rodzina na chrzcinach ogląda album ze zdjęciami

Doświadczony fotograf na Chrzest Święty

Rozumiemy, że Chrzest Święty to duże przedsięwzięcie i odpowiedzialność, a Wy chcecie by wszystko wyszło jak najlepiej. Mamy na uwadze, że jest to stres i adrenalina. Tylko nie pozwólcie by te emocje Was przerosły i zdominowały. To będzie widać na zdjęciach. 

Gdy będziemy Wam towarzyszyć tego dnia, będziemy starali się być mało widoczni, ale nie oznacza to, że niewidzialni :) Jeśli będziecie widzieć nas kontem oka, zachowujcie się naturalnie, swobodnie. Nie przestawajcie rozmawiać, nie zatrzymujcie się, nie przerywajcie czynności, niech wszystko dzieje się tak jakby nas tam nie było. My wyłapiemy piękne momenty, uśmiechy, wzruszenia tylko pozwólcie im trwać, nie krepujcie się nas :)

Trzy etapy reportażu z Chrztu Świętego.

Z perspektywy aparatu fotograficznego dzielimy dzień uroczystości na trzy części:

  1. Przygotowania do Chrztu Świętego w domu lub hotelu

  2. Ceremonia Chrztu Świętego

  3. Uroczyste przyjęcie z Chrzcin

A więc kochani, zatrudniając fotografa, jest to inwestycja we wspomnienia, w bezpieczeństwo prawidłowo wykonanych zdjęć, gwarancja uchwycenia ważnych momentów tego dnia a także wydatek wliczony w budżet tej uroczystości. Skoro decydujecie się na wynajęcie profesjonalnego fotografa na Chrzest, warto mieć na uwadze kilka cennych wskazówek, by zdjęcia były jeszcze piękniejsze i bardziej dopracowane.

My pracujemy dyskretnie i staramy się nie ingerować w wydarzenie w dniu kiedy ono już trwa. Natomiast przeczytanie tego artykułu, pozwoli Wam zrozumieć naszą pracę oraz ułatwi przygotowanie się do tego dnia ;) 

To będzie piękna pamiątka Chrztu <

mam ubiera synka na przed chrztem świetym

1. Przygotowania do Chrztu Świętego w domu lub hotelu

Na zdjęcia z przygotowań przyjeżdżamy do Was mniej więcej 1,5 godziny przed planowanym Waszym wyjściem z domu / hotelu do Kościoła. Pracę rozpoczynamy od wykonania zdjęć detali związanych z dniem tej uroczystości. Prosimy o przygotowanie ubranka, bucików, świecy, szatki, łańcuszka itp. w pomieszczeniu w którym będzie ubierana mała gwiazdeczka :) 

Zdjęcia detali z Chrztu Świętego.

Jak widać poniżej nie zasypiemy Was zdjęciami samych rzeczy. To reportaż o Waszym dziecku i o Was. Zdjęcia detali oddajemy w formie sklejki kilku ujęć. Dodatkowo możecie spodziewać się zdjęcia kościoła, restauracji w której będziecie świętować, tortu lub innej ważnej według nas, rzeczy na reportażu. Takie fotografie, łącznie nie przekroczą ilości 5 sztuk w całym oddanym materiale.

ubranko na chrzest święty dla chłopczyka
jak wyglądają chrzciny
jak przebiega chrzest

Gdzie robić zdjęcia na przygotowaniach do Chrztu w domu?

Jeśli pokoik dziecka jest mały, sugerujemy aby zdjęcia z przygotowań odbyły się w salonie, ponieważ przy ubieraniu Waszej pociechy będzie uczestniczyć sporo osób :) Tak, nas jest przecież dwoje :) Wy Rodzice oraz Rodzice Chrzestni, czyli w małym pokoiku może być dość tłoczno :)

Pamiętajcie Kochani aby w pomieszczeniu w którym będziemy wykonywać większą część reportażu, nie znajdowały się niepotrzebne rzeczy, czyli takie których nie chcielibyście widzieć na zdjęciach rodzinnych. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, my wykonujemy reportaż, czyli dokumentujemy wydarzenie tego dnia takim jakim on jest naprawdę. W procesie obróbki fotografii nie usuwamy nic z tych zdjęć.

Kiedy wyjść z domu do kościoła? 

Rozplanowanie czasu przed wyjściem do Kościoła jest bardzo ważne. Zostawcie sobie mały zapas, na wypadek jakiejś małej awarii typu: zmiana pieluchy, małemu się ulało tuż przed wyjściem. Lepiej mieć więcej czasu i być wcześniej w Kościele niż się spóźnić. Po prostu nie potrzebny stres;)

W większości przypadków podpisanie odpowiednich dokumentów do Chrztu Świętego odbywa się właśnie tuż przed rozpoczęciem Mszy Świętej. Bywaliśmy na takich Chrzcinach gdzie jednorazowo odbywało się 13 ceremonii jednocześnie. To wiąże się oczywiście z nie małą kolejką przez zakrystią. Księża nie lubią spóźnialskich ;) 

Zestaw małego bobasa.

Pakowanie wózka oraz przyborów potrzebnych do pielęgnacji i nakarmienia dzidzi rozpocznijcie już dzień wcześniej, by nie zapomnieć czegoś, bo po wyjściu z domu, raczej nie będzie czasu na powrót, a jeśli obiad rodzinny będzie w restauracji może to nie być trasa po drodze.

polewanie główki na chrzcie świętym

2. Chrzest Święty: Kościół

Zależy od wariantu pakietu jaki wybierzecie, pracę dla Was możemy rozpocząć dopiero pod Kościołem lub przyjechać do niego już po przygotowaniach w Waszym domu/hotelu. Sprawa prosta jeśli widzieliśmy się już wcześniej. Natomiast jeśli nie, pod kościołem będziemy czekać na Was około 30 minut przed rozpoczęciem Mszy Św.

Dlaczego pierwsza ławka w kościele jest taka ważna?

Będziemy w kościele jeszcze przed Wami, ponieważ o ile będzie to możliwe, chcemy przywitać się z księdzem, oraz zająć pierwszą ławkę po odpowiedniej do fotografowania dla nas stronie. Jeśli uda się nam ją zająć, to przygotujcie kogoś ze swojej rodziny, aby podmienił mnie lub Marzenę. Głównym naszym zadaniem, jest przecież robienie zdjęć ;)

Pierwszy rząd i odpowiednia strona, ma pomóc nam w wykonaniu dla Was jeszcze lepszych zdjęć. Jeśli będziecie siedzieć na samym przodzie kościoła, po prostu nikt Was nie będzie zasłaniał na zdjęciach w przeciwieństwie, kiedy będziecie w drugiej czy trzeciej ławce. Wtedy kadry będą bardzo ograniczone, a pamiątka Chrztu Świętego będzie mniej atrakcyjna.

chrzest Święty od a do z

W tym przypadku było dziesięć Chrztów. To Ksiądz wyznaczył miejsca dla każdej rodziny i pilnował by każdy zajął swoje miejsce. Bardzo rzadkie zjawisko, no cóż… siła wyższa :/

Dojście z drugiej strony ławki, czyli środek kościoła jest ryzykowny i nie na miejscu. Fotograf ma być jak najmniej widoczny, nie rzucający się w oczy podczas trwania nabożeństwa. Robienie zdjęć w głównej alei przed ołtarzem, jest szybką drogą do zwrócenia stosownej uwagi z ambony przez prowadzącego Mszę. 

Zwódźcie uwagę, iż sama ławka jest już przeszkodą w fotografowaniu. A co w przypadku nieco wyższej wzrostem rodziny siedzącej przed Wami?? Rozumiecie już dlaczego pierwsza ławka jest taka ważna?

Jak rozpoznać swojego fotografa na Chrzest Święty?

Po dojechaniu do Kościoła prosimy o telefon w celu ustalania punktu orientacyjnego i rozpoznania się :) Zdarza się, że jednego dnia, zależy od parafii, jest ponad 10 Chrztów jednocześnie. A to oznacza tyle różnych rodzin i przynajmniej kilku fotografów :)

Jak wygląda Wasz fotograf na chrzest zobaczcie na podstronie po drugiej stronie aparatu.

Pamiętacie z artykułu o czasie zapasowym ? Lepiej być wcześniej pod Kościołem ? Tak.  To czas na przywitanie się z rodziną, która dojeżdża na uroczystość oraz na przewietrzenie umysłu obciążonego grafikiem dnia :) A dla nas super kilka/kilkanaście minut na wykonanie zdjęć z dystansu nie przeszkadzając Wam.

Podpisy dokumentów na Zakrystii Kościelnej.

Następnie w kolejności zdarzeń tego dnia zazwyczaj jest podpisywanie dokumentów. Wspomnijcie już wcześniej przy rezerwacji terminu, że będziecie mieli swojego fotografa rodzinnego. Mamy oczywiście wymagane zaświadczenia z Kurii, będące pozwoleniem na wykonywanie zdjęć w obiektach sakralnych, ale ostateczną decyzję na pozwolenie wykonywania zdjęć, ma proboszcz danej parafii. 

Przebieg Liturgii Chrztu Świętego, krok po kroku.

Około 5-10 minut przed rozpoczęciem Mszy Świętej rodzice z dzieckiem i chrzestnymi powinni ustawić się przy głównych drzwiach wejściowych do kościoła, lub innym wyznaczonym do tego celu, miejscu. Tam czekacie, aż Ksiądz po Was przyjdzie. Tak to wygląda w większości Kościołów w Polsce.
 

Schemat pytań i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy Wam zestaw zadawanych pytań oraz wypowiedzi Księdza skierowanych do Was w odpowiednim czasie, podczas trwania całej ceremonii. Teksty wypowiadane przez rodziców są oznaczone literą R, oraz dla wyróżnienia, są podkreślone i pogrubione.

Kiedy celebrans do Was podejdzie, przywita się, przypomni zebranym, że dziecko jest darem Boga, który chce je obdarzyć swoim życiem łaski i zapyta rodziców:

Duchowny: Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?

Rodzice: (imię Waszego Malucha).

D.: O co prosicie Kościół Boży dla ….

R.: O chrzest.

D.: Prosząc o chrzest dla swoich dzieci, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania ich w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowały Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

R.: Tak (albo: Jesteśmy tego świadomi).

D.: (Zwracając się do chrzestnych, pyta ich): Czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tych dzieci w wypełnianiu ich obowiązku? 

Chrzestni: Jesteśmy gotowi.

D.: Drogie dzieci, wspólnota chrześcijańska przyjmuje was z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę was znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą Was w tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela Wasi rodzice (i chrzestni).

Celebrans kreśli na czole każdego dziecka znak krzyża. Potem zaprasza rodziców i jeśli uzna za stosowne także chrzestnych, aby uczynili to samo.

Znak krzyża na główce dziecka

Bardzo ważna wskazówka. Dotyczy ona rodziców oraz chrzestnych. Podczas wykonywania kciukiem znaku krzyża na główce Waszego dziecka, postarajcie się robić to z zamknięta dłonią i bez pośpiechu. Szczególnie zwracając uwagę, aby podczas wykonywania tej czynności nie zasłonić całej twarzy dzidziusia.
Prawidłowo wykonane zadanie :) 
co robić na chrzcinach

Utrudnione zadanie dla fotografa jest w sytuacji, gdy twarz malucha jest całkowicie zasłonięta. Zazwyczaj takich zdjęć nie dodajemy do reportażu, ale jeśli wszystkie ujęcia z tej czynności będą wynikiem braku zastosowania się do naszych wskazówek, będziemy zmuszeni włączyć takie kadry w materiał końcowy.

Liturgia Słowa Bożego na Chrzcinach

Wszyscy udają się do miejsca przewidzianego na liturgię słowa, w drodze wykonuje się śpiew. Dzieci na czas liturgii słowa można przenieść do oddzielnego pomieszczenia, lub włożyć do wózka/nosidełka

Czyta się wyjątki z Pisma Świętego, następnie celebrans głosi homilię, a po modlitwie powszechnej odmawia egzorcyzmy i wkłada rękę na głowę każdego dziecka.

W tej sytuacji nie mamy żadnej kontroli nad tym w jaki sposób Ksiądz wykona tą czynność. Możemy jedynie przewidywać i przygotować się do zdjęcia, po obu stronach. Niestety zdarzają się przypadki, w których Celebrans w ogóle nie liczy się z fotografami i bywa, że złośliwie zasłania swoim ciałem, moment wykonania owego rytuału. 

jak wygląda przebieg chrztu świętego

Liturgia sakramentu na Chrzcie

Wszyscy udają się następnie do chrzcielnicy, o ile potrzeba. Tam celebrans odmawia modlitwę poświęcenia wody lub dziękczynną w okresie wielkanocnym.

W czasie drugiej formuły poświęcenia wody powtarza się aklamację:

D.: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki.

Po czwartym wezwaniu:

D.: Boże, uświęć tę wodę.

W czasie trzeciej formuły poświęcenia wody:

D.: Tobie chwała na wieki.

 

Wyrzeczenie się zła

D.: Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dzieci otrzymują z miłości Bożej przez sakrament chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nich to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której wasze dzieci otrzymują chrzest Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?

Rodzice i Chrzestni: Wyrzekamy się.

D.: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował?

R. i Ch.: Wyrzekamy się.

D.: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?

R. i Ch.: Wyrzekamy się.

 

Wyznanie wiary

Duchowny przyjmuje od rodziców i chrzestnych potrójne wyznanie wiary:

D.: Czy wierzycie w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?

R. i Ch.: Wierzymy.

D.: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa…

R. i Ch.: Wierzymy.

D.: Czy wierzycie w Ducha Świętego…

R. i Ch.: Wierzymy.

D.: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie Panu naszym.

Wszyscy: Amen.

 

Uroczysta chwila Chrztu św.

Ksiądz zaprasza pierwszą z rodzin, aby podeszła do chrzcielnicy i prosi o powtórzenie imienia dziecka. Następnie zapytuje rodziców i chrzestnych:

D.: Czy chcecie, aby N. otrzymał(a) chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wspólnie wyznaliśmy?

R. i Ch.: Chcemy.

Wypada, aby dziecko trzymała do chrztu matka lub ojciec, nie chrzestni. Celebrans trzykrotnie polewa głowę dziecka i wymawia słowa:

D., Ja ciebie chrzczę w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

jak trzymać dziecko do chrztu

Polewanie główki Wodą Święconą

Ten element jest najważniejszą czynnością podczas całej ceremonii i najtrudniejszą do sfotografowania. W jaki sposób zostanie to wykonane i jak zachowa się Ksiądz nie wiemy, możemy to tylko przewidzieć w ostatniej chwili, kiedy Duchowny przystąpi do tej czynności. Wskazówka dla nas i dla rodziców są dwie rzeczy:

  • czy Ksiądz jest prawo ręczny czy lewo ręczny
  • czy Ksiądz będzie stał po Waszej prawej czy po lewej stronie
 
Tu sytuacja się trochę komplikuje, a swoje robi Wasza adrenalina i stres :)
spróbujemy to nieco wyjaśnić pokazując zdjęcia.
 
Przykład nr 1 
Jeśli Ksiądz jest praworęczny i Wy trzymacie główkę dziecka na lewym przedramieniu, teoretycznie jest to najlepsze rozwiązanie i najczęściej praktykowane. W takiej sytuacji gdy Ksiądz stoi przed Wami en Face, czyli na wprost, lub po Waszej lewej stronie nie powinien zasłonić twarzy dziecka.
jak trzymać dziecko do chrztu

Problem może pojawić się wtedy, kiedy dziecko ma główkę na prawym przedramieniu rodzica, Ksiądz jest praworęczny i stoi po Waszej lewej stronie lub na wprost. To widać na zdjęciach poniżej.

Wyjątkiem od tej sytuacji jest gdy Ksiądz podejdzie do Was z prawej Waszej strony, będąc praworęczny.

porady fotografa na chrzest

Tak. To bardzo skomplikowane. :D Nie przejmujcie się tak bardzo. 

Zatrudniacie profesjonalistów. Bez względu na wszystko. Mając na uwadze Wasze poddenerwowanie i emocje, będziemy pracować tak, aby uchwycić jak najlepiej, wszystkie ważne momenty całej ceremonii. Wasza świadomość jak się zachować pomoże nam i są to jedynie nasze wskazówki a nie wymagania ;)  

Część dalsza w przygotowaniu ..

fotograf na chrzest poprawia dziecko w kościele

TOP 5 

Najpopularniejsze artykułu na temat fotografii noworodkowej, rodzinnej oraz reportażowej od SercemWidziane

grafika informacyjna Blog Fotografa
Zobacz nasze reportaże z Chrzcin
wizualizacja voucherów na sesje zdjęciowe
Kup voucher na Chrzest Święty