Chrzest Święty w punktach

Chrzest Święty krok po kroku – od czego zacząć

Cześć :)

 • Szukasz informacji na temat Chrztu Świętego? 
 • Boisz się, że o czymś zapomnisz? 
 • Sporo pytań w głowie?
 • Ilość rzeczy do ogarnięcia trochę Ciebie przytłacza? 

Weź głęboki wdech i uśmiechnij się. Tu znajdziesz odpowiedzi oraz wiedzę której szukasz. W tym poście trochę uporządkujesz Swoje myśli i nabierzesz wiatru w żagle.

Chrzciny Krok po Kroku

Wykonujemy reportaże na wszystkich ważnych uroczystościach rodzinnych takich jak: Śluby, Chrzciny, Komunie czy Urodziny. Od początku naszej zawodowej przygody byliśmy w setkach kościołów w całej Polsce. Dla naszych klientów wykonywaliśmy reportaże fotograficzne z Chrzcin w przeróżnych restauracjach, salach bankietowych, kawiarniach mieszkaniach czy domach.  

Mamy dużą wiedzę i chcemy się nią z Tobą podzielić :) 

Czego dowiesz się o Chrzcinach w tym artykule

Poniżej w skrócie wymieniamy tematy przewodnie, które są tu omówione.  Niektóre z nich dodatkowo zostały rozwinięte w innych postach na tym blogu. 
 
 1. W jakim wieku dziecka robi się Sakrament Chrztu?
 2. Kiedy organizuje się Chrzest Święty?
 3. Jaki kościół wybrać?
 4. Jakie dokumenty są potrzebne?
 5. Czy są jakieś opłaty w kościele?
 6. Kto na rodziców chrzestnych?
 7. Lista gości
 8. Zaproszenia 
 9. Obiad dla rodziny w domu czy w restauracji?
 10. Jakie posiłki dla najbliższych?
 11. Ubranko dla dziecka
 12. O jakich dodatkach pamiętać?
 13. Wystrój i motyw przewodni w dniu Chrzcin
 14. Czy warto kupować Tort na tą uroczystość
 15. Podziękowanie dla rodziny za przybycie 
 16. Lista prezentów dla dziecka
 17. Zatrudnić Fotografa czy Operatora Kamery?
 18. Ile to wszystko może kosztować?
 19. O czym jeszcze warto pamiętać?
 
Jak widzisz pytań sporo, wszystko wypunktowane. Oto Chrzest Święty Krok po Kroku, zapraszamy Ciebie do lektury. Dowiesz się z tego postu dużo istotnych rzeczy :)
przewodnik po chrzcinach o a do z

1. W jakim wieku powinno być dziecko do Chrztu Świętego?

 
Nie istnieją żadne odgórne przepisy ani regulacje określające wiek dziecka, które ma przystąpić do Chrztu Świętego. To Wy rodzice podejmujecie decyzję w jakim wieku Wasz maluszek zostanie ochrzczony. Możemy tylko podpowiedzieć Tobie jak robią to inni rodzice, a Ty na podstawie tych przesłanek zrobisz jak zechcesz. 
 
Zdecydowana większość Chrztów na jakich byliśmy, rodzice zdecydowali się na sakrament dopiero po 6-tym tygodniu życia ich maleństwa. Zwykle jest to wystarczający czas by Mama z Tatą przestawili się na w miarę normalny tryb funkcjonowania, który jeszcze nie dawno wyglądał zupełnie inaczej :) Wszystko w życiu ma swój czas i nie warto brać sobie zbyt dużo na głowę. Nie polecamy realizować czegoś w pośpiechu i pod jakimś naciskiem.
 
Statystycznie przeważającą większością, są to dzieciaczki w 3-4 miesiącu życia.

Nie oznacza to oczywiście jakiegoś standardu ani przymusu :) Są rodzice którzy zdecydowali się na Chrzciny dla swojej córeczki czy synka między 6 a 10 miesiącem oraz tacy, którzy przybyli do kościoła na Sakrament z chodzącym już dzieckiem. Zatem kiedy poczujecie się na siłach, kiedy coś Wam będzie podpowiadać, że to już ten czas, to właśnie wtedy zacznijcie przygotowania :)

Czynniki dodatkowe na które powinieneś zwrócić uwagę

 
Co do zasady większość dzieci w wieku niemowlęcym – im mniejsze oczywiście – potrafią przespać całą Mszę Świętą. Im dziecko starsze tym szybciej się niecierpliwi i prędzej staje się marudne. A te które już same chodzą, mogą być trudne do upilnowania przez prawie całą godzinę w kościele.

Jeśli chodzi o płacz dziecka nie ma reguły. Jedne płaczą podczas Chrztu inne śpią, a jeszcze inne jak zaczarowane wpatrują się w Księdza. 

W tak dużej ilości zdjęć z Chrztów jakie wykonaliśmy, zaobserwowaliśmy pewną powtarzalność. Bardzo dużo dzieci zaczyna płakać w chwili rozpoczęcia Sakramentu Chrztu i jego egzorcyzmów, a po polaniu główki wodą święconą uspokajają się.

2. Kiedy można wykonać Chrzest 

Możesz to zrobić w dowolnej porze roku. To zależy od Was czy lubicie ciepło lata, czy nie przeszkadza Wam chłód późnej jesieni czy zimy. Według nas warto poczekać na miesiące pełne kolorów i pozytywnej aury ciepłych dni.

Jeśli chodzi o dni tygodnia przyjęło się, że Chrzty wykonywane są w niedziele. Nie jest to żaden nakaz, ale jeśli zdecydujesz się na konkretny Kościół, niestety musisz się liczyć z tym co narzuci Proboszcz danej parafii. Zdarzało się nam nie raz, kiedy zdjęcia z Chrztów robiliśmy w sobotę lub piątek i był to Chrzest na którym w Kościele była tylko jedna rodzina. 
To artykuł Chrzciny krok po kroku, czytaj dalej :)
 

3. Czy mogę wybrać sobie dowolny Kościół na Chrzest?

W prawie kanonicznym są wzmianki, iż z prośbą o udzielenie chrztu powinno zwracać się do parafii w której aktualnie zamieszkują rodzice dziecka. W praktyce wygląda to tak, że bardzo często nasi klienci wybierają sobie kościół który im się bardziej podoba, albo Księdza którego znają i bardzo lubią. 

4. Jakie dokumenty będą Tobie potrzebne w Zakrystii

Kiedy chcesz zgłosić swoje dziecko do  Chrztu Świętego, w kancelarii Proboszcza musisz przedłożyć następujące dokumenty:

 • Metrykę/akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
 • Świadectwo Twojego ślubu kościelnego
 • Dane rodziców Chrzestnych których wybraliście
 • Jeżeli rodzice Chrzestni mieszkają w innej parafii niż będzie Chrzest, wymagane jest zaświadczenie od proboszcza ich parafii zezwalające na powierzenie im funkcji rodzica chrzestnego.
 
Więcej o tym pisaliśmy w artykule pod tym linkiem: https://www.sercemwidziane.com/post/jakie-dokumenty-do-chrztu-swietego/
co podpisać na chrzcinach
Jakie dokumenty do Chrztu Świetego

5. Jaka kwota w kopercie dla Księdza

Ten krok możecie pominąć jeśli uważacie za niestosowne poruszanie tematu związanego z opłatą za Sakrament Chrztu. 
 

Udzielanie sakramentów w Polsce jest bezpłatne ;)

Chodź oficjalnie żaden cennik nie istnieje, a parafia nie jest firmą usługową, to przyjęło się w naszym społeczeństwie, iż kopertą wraz z zawartością, powinno podziękować się za przeprowadzenie egzorcyzmów. 

To ty decydujesz jaką kwotę podarujesz i czy w ogóle ją przekażesz.

Jaką kwotę mam dać, jeśli się zdecyduję?

Kwestia sporna i dobrowolna. Uzależniona jest przede wszystkim od zamożności rodziców dziecka. Innym czynnikiem wpływającym na zadość uczynienie jest miejscowość oraz lokalne zwyczaje.

Jeśli liczysz na zdecydowaną konkretną podpowiedź, to proszę :) podajemy Tobie widełki w klasyfikacji na duże miasta i małe miasta. W tych większych jest to zazwyczaj przedział rzędu 200-500 pln a małe miasteczka i wsie to 50-200 pln

Jeśli zapytasz o to Księdza, on odpowie Tobie „co łaska”. Więc oznacza to, że płacisz tyle ile uznasz za stosowne i na ile Ciebie stać. Może to być kwota rzędu 1000 pln, jak również jeden banknot 10-cio złotowy.


cdn..

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa