co po urodzeniu dziecka

Pierwsze dni z noworodkiem – Co warto wiedzieć

Cześć :) To właśnie ta chwila na którą tak bardzo czekałaś :) Czego możesz się spodziewać? Dziecko zaraz po urodzeniu może płakać lub też być spokojne. Najważniejsze jest, by oddychało. Kiedy zostanie to potwierdzone nagi maluszek,  jeszcze z zachowaną pępowiną zostanie podany Tobie, byś mogła go przytulić do swojego nagiego ciała „skóra do skóry”.

Pierwsze chwile z Noworodkiem

Jeśli jest taka możliwość personel szpitala powinien ułatwić Tobie przytulenie dziecka zaraz po porodzie. Czasami może ograniczyć się to do przytulenia maluszka na chwilę do Twojego policzka. Dziecko może być trochę pobrudzone krwią, jest to Twoja krew, nie dziecka. 

Noworodek zostanie przykryty czystą pieluszką i położony na Twoim brzuchu, by mógł poczuć ciepło Twojego ciała, posłuchać Twojego bicia serca na zewnątrz, szmeru Twojego oddechu, Twojego głosu. Ten kontakt jest nie tyle ważny dla dziecka ale również dla Ciebie. Masz prawo czuć się zarówno zmęczona, zagubiona jak i oszołomiona i radosna.
mama przytula noworodka po urodzeniu po

Kiedy noworodek po urodzeniu będzie leżał na Twoim brzuchu uspokoisz się i odpoczniesz. Możecie nawiązać kontakt wzrokowy. Noworodki najlepiej widzą z odległości 20-30 centymetrów. Moment, w którym po raz pierwszy widzisz swoje dziecko może uaktywnić emocje wzruszenia, zachwytu, miłości, lęku, niedowierzania lub rozczarowania. 

Wszystkie one są zrozumiałe, kiedy idą z nimi w parze doznania fizyczne związane z porodem, ból i ekstaza. W czasie przytulania po porodzie maleństwo otrzymuje tlen za  pośrednictwem nie odciętej jeszcze pępowiny i pomału oswaja się z pierwszymi oddechami. Pępowina zostanie przecięta w momencie kiedy przestanie tętnić, może to symbolicznie uczynić ojciec dziecka.

narodziny dziecka
ojciec trzyma dziecko po porodzie

Noworodek po urodzeniu

Jeśli rodzisz przez cesarskie cięcie, w czasie kiedy lekarze będą zszywać Twoje powłoki brzuszne i z  malcem nie dzieje się nic niepokojącego, w pierwszym kangurowaniu może debiutować ojciec dziecka, który przekaże maluszkowi swoją florę bakteryjną skóry.  Pierwszy kontakt „skóra do skóry” jak mocno ważne i praktykowane zanim dziecko zostanie dokładnie zbadane, zważone i zmierzone.

Wygląd Noworodka po Urodzeniu

Bobasek zaraz po narodzinach może być pomarszczony i wydawać się opuchnięty lub czerwony a jego główka może być się zdeformowana. Nie martw się tym. Głowy noworodków mogą mieć lekko zmieniony swój wygląd przechodząc przez miednicę. Do tego właśnie służą miękkie ciemiączka, które dostosowują się do kanału rodnego, następnie wracają na miejsce. Tak wygląda Noworodek po urodzeniu ;)

Okrągła główka rozwinie się kiedy stwardnieje czaszka. Zejdzie również obrzęk z powiek, pomarszczenie z paluszków a skóra, przez którą prześwitują naczynia krwionośne zmieni swój kolor na mlecznoróżowy. 

Gdyby w razie niebezpieczeństwa Twoje dziecko zostało zabrane zaraz po urodzeniu na oddział intensywnej opieki dla noworodków, nie obawiaj się o nie. Niekoniecznie musi to być dramatem. Najprawdopodobniej musi zbadać je dokładniej lekarz. Na takim oddziale możecie być we dwoje jeśli będziecie w stanie stabilnym.

pierwsze przytulenie noworodka

Potrzeby fizjologiczne po porodzie

Przy rodzeniu dziecka siłami natury kiedy będziesz miała potrzebę skorzystania z toalety zaraz po porodzie, co jest naturalne, pamiętaj by był blisko Ciebie ktoś na wypadek zawrotów głowy. Kiedy w trakcie porodu zarówno naturalnego jak i cesarskiego cięcia zastosowany zostanie środek przeciwbólowy, zanim minie jego działanie potrzeba będzie trochę czasu. 

Tak więc przez kilka godzin nie będziesz w stanie chodzić. Po ustaniu działania znieczulenia pamiętaj, by również był ktoś blisko Ciebie na wypadek gdyby zakręciło się Tobie w głowie i utrzymującego się zdrętwienia. 

kangurowanie noworodka

W kierunku piersi zaraz po porodzie

W czasie przytulania się zaraz po porodzie czas ten możesz wykorzystać na nakarmienie dziecka. Ssanie piersi spowoduje wyrzut oksytocyny, co pomoże w obkurczeniu się macicy i urodzeniu łożyska. Noworodek leżąc na Twoim ciele sam będzie przemieszczał się w kierunku Twoich piersi. 

W pierwszym karmieniu przekazujesz dziecku pożyteczne bakterie i pierwsze krople półprzezroczystego, żółtawego i gęstego płynu nazwanego siarą. Nazwa niezbyt przyjemna na niebywale cenny pokarm obfitujący w przeciwciała, wypływający z piersi zaraz po porodzie. 

Składniki te przyśpieszą wydalanie smółki przez noworodka. Jeśli maluszek nie będzie domagał się karmienia po upływie sześciu godzin liczonych od pierwszego karmienia na Sali porodowej, przystaw go po prostu do piersi. Kiedy słodko śpi możesz dotknąć brodawką piersi jego dolną wargę, możesz połaskotać go w policzek lub nieco odkryć. 

Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc w przystawieniu do piersi maluszka personel szpitala. Pierwsze dni z Noworodkiem mogą być dla Ciebie trudne i potrzebna jest Tobie wiedza jak odpowiednio go ułożyć, jak często karmić, co zrobić na wypadek pojawienia się trudności.

etapy dziecka po urodzeniu
ojciec wspiera żonę na po porodzie

Emocje poporodowe 

Zaraz po urodzeniu dziecka możesz być jednocześnie wycieńczona i zachwycona, możesz również niczego nie odczuwać. Możesz płakać z ulgi, że poród już skończył się, możesz płakać z radości trzymania dziecka w swoich ramionach, możesz płakać zupełnie bez powodu. 

Radość z narodzin dziecka mogą też przyćmić fizyczne objawy, przynajmniej na krótki czas. Depresja poporodowa nie jest częsta w pierwszych dniach po narodzinach dziecka. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu masz złe doświadczenia porodowe podziel się nimi z kimś komu ufasz, kto zrozumie Twoje uczucia.  

Przyznaj się do tego, wyrzuć to z siebie, nie ignoruj tych odczuć, by nie popaść w głęboką depresję poporodową. Możesz czuć się zmęczona, aż do chwili zagojenia się Twojego ciała. Wyczerpanie spowodowane brakiem snu może dopaść Cię w późniejszym okresie. To całkowicie normalne zachowanie i w porządku. 

Dlatego w pierwszych dniach po porodzie potrzebujesz przede wszystkim spokoju, zrozumienia i pomocy. Być może zastanawiasz się jak dziecko wpłynie na Wasz związek. Z całą pewnością będzie inaczej, Wasze potrzeby zejdą na drugi plan, to jest naturalne. Pewnie Ty jako mama, przez najbliższe dwanaście miesięcy będziesz bliżej dziecka niż tata. 

Być może czujesz bezradność, masz wątpliwości. Nikt do końca nie wie jak to będzie. Może być i dobrze i ciężko. Obecna sytuacja może być dla Ciebie hormonalną huśtawką. Z jednej strony fizyczne zmęczenie, ból, dyskomfort. Z drugiej emocjonalna chwiejność, poczucie bezradności. 

Ale jest też ogromne wzruszenie kiedy widzisz to maleńkie dzieciątko. Pamiętaj, że rozmawiając ze swoim partnerem, szanując się i być zrozumiałym poradzicie sobie z najtrudniejszymi kłopotami. Nie martw się niepotrzebnie na zapas.

pomoc personelu po narodzinach dziecka

Skala Apgar – Pierwsze dni z Noworodkiem

To metoda używana do określenia podstawowego stanu zdrowia dziecka. Technika nazwana imieniem wynalazczyni Virginii Apgar. Narzędzie obejmujące pięć różnych sposobów oceniania noworodka po przyjściu na świat.

  1. Napięcie Mięśni
  2. Puls na Minutę
  3. Reakcja na Bodźce
  4. Kolor Skóry
  5. Oddychanie (jego obecność lub brak)

Badany noworodek otrzymuje punkty 0,1 lub 2 za każdą kategorię, przy czym 10 jest najlepszym wynikiem.

  • Wynik od 7-10- uważany jest za normalny.
  • Wynik od 4 do 7- może wymagać zabiegu resuscytacji (przywrócenia podstawowych funkcji życiowych)
  • Wynik od 3 do 0- wymaga natychmiastowej resuscytacji

Maluszek oceniany jest za pomocą tej skali przez neonatolog lub położną w pierwszej minucie życia, następnie raz jeszcze po pięciu minutach. W przypadku zauważonych kłopotów dziecka ma samym początku, jest ono oceniane po raz trzeci po dziesięciu minutach. 

Kiedy Twoje ciało i umysł wariują od nowego doświadczenia związanego z narodzinami dziecka, położna mocno je obserwuje czy nie ma trudności z oddychaniem lub innych niepokojących oznak.

mierzenie dziecka i ważenie

Badania po porodzie Noworodka po Urodzeniu

Ważenie i mierzenie maluszka nie odbywa się od razu po jego narodzinach. Ważniejszy jest czas spędzony na tuleniu i karmieniu maleństwa przez jego mamę. Następnie w  ciągu pierwszych godzin jego życia sprawdza się wagę ciała, mierzy się długości ciała, obwód głowy i klatki piersiowej. 

Należy tutaj pamiętać, że wymiary Twojego dziecka nie wskazują na jego zdrowie i jego ostateczny kształt. Kruszek trzykilogramowy może być tak samo zdrowy jak bobas czterokilogramowy, jak również długość maleństwa nie jest wyrocznią, że to które mierzy czterdzieści centymetrów będzie w przyszłości niższe od tego które w chwili narodzin ma długość pięć-dzieciąt siedem centymetrów.

Co by nie było liczby te z całą pewnością pozostaną w Twojej pamięci na zawsze :). Neonatolog będzie dokładniej sprawdzał czy noworodek po urodzeniu ma prawidłowe odruchy. Zwróci uwagę na ruchomość kończyn, zbada biodra, przyjrzy się stopom, sprawdzi kręgosłup i ciemiączko. Wykluczy urazy okołoporodowe i wady rozwojowe. 

Zajrzy do wnętrza buzi noworodka, sprawdzi język czy nie jest za bardzo przerośnięty co wpływałoby na ssanie, sprawdzi podniebienie czy nie ma rozszczepu, sprawdzi dziąsła. W ciągu pierwszych paru godzin życia maleństwa czeka je rutynowe badanie przesiewowe krwi, wykluczające różne zaburzenia metaboliczne. 

Z reguły zabieg ten wykonywany jest przez nakłucie pięty. W trakcie badania możesz tulić maleństwo, by móc je uspokoić w razie bólu. Z reguły kiedy dziecko śpi najlepiej wykonać rutynowe przesiewowe badanie uszu. Nie bądź zaskoczona kiedy w nocy położna poprosi o Twoje dziecko, by móc wykonać to badanie. 

Noworodek po urodzeniu
pierwsze dni noworodka

W trakcie pobytu w szpitalu lekarz zbada ręcznie jamę brzuszną noworodka. Zwróci uwagę na narządy płciowe, u dziewczynki sprawdzi czy wargi sromowe nie są sklejone, u chłopca sprawdzi czy jądra zstąpiły do moszny.

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa

Smółka pierwsza kupa dziecka ;)

Jest to nazwa pierwszego noworodkowego stolca. Czasami może zdarzyć się, że dziecko wydali je będąc jeszcze w Twoim brzuchu. Jest to widoczne po odejściu wód płodowych. Przyczyną może być przenoszenie ciąży lub kiedy dziecko jest zestresowane. 

Smółka jest smolista i gęsta więc może utrudniać dziecku rozszerzenie płuc. W tym przypadku zaraz po narodzinach, zanim zacznie oddychać lub krzyczeć zostanie odessane, by zapobiec wciągnięciu smółki w drogi oddechowe i dopiero Tobie podane do przytulenia.

Żółtaczka Fizjologiczna u nowonarodzonego maluszka

Na jej obecność wskazywać może zażółcenie skóry dziecka i badanie krwi, które wskazuje obecność bilirubiny. Personel medyczny codziennie będzie oceniać zabarwienie skóry dziecka. Zazwyczaj leczona jest terapią świetlną z użyciem fototerapii. Najlepszym sposobem jest jak najczęstsze karmienie dziecka piersią. 

W czasie pierwszych kliku dni mleko z piersi, szczególnie siara, działa jak naturalny środek przeczyszczający. Skonsultuj się z lekarzem, by zbadał dziecko i zdecydował o skutecznej terapii na pozbycie się bilirubiny.  

jak podawać pierś noworodkowi
noworodek przy piersi mamy w szpitalu

Ciało Mamy po porodzie

Być może zastanawiasz się czy Twoje pośladki i brzuch będą wyglądały tak jak przed porodem. Czy będziesz miała bliznę po zszyciu krocza lub innym zabiegu. Czy będzie zauważalna dla Twojego partnera. To są normalne pytania zadawane przez każdą kobietę. 

W większości przypadków skóra po ciąży napnie się z powrotem tylko potrzebuje do tego czasu. Zazwyczaj wszystko układa się dobrze więc nie ma co martwić się na zapas. Sam poród może nadwyrężyć Twój organizm niezależnie czy urodzisz naturalnie czy przez cesarskie cięcie. Ciało może być opuchnięte w miejscach przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, obolałe od napinania mięśni w trakcie porodu. 

Jak będę wyglądać po porodzie?

Niektóre miejsca mogą być bardziej bolesne jak na przykład pochwa nawet kiedy nie była rozerwana i nie ma szwów może być szczególnie obolała. W zmniejszeniu opuchlizny, gdziekolwiek ją masz, nawet w okolicach pochwy mogą pomóc zimne okłady. Skuteczne we wspieraniu gojenia się i łagodzenia bólu związanego z porodem mogą okazać się kąpiele nasiadowe. 

Możesz wykonać je zarówno w szpitalu jak i domu. Pomogą w utrzymaniu czystości krocza i złagodzą ból w tym miejscu. Zapytaj położnej lub lekarza o taką możliwość, o metody na złagodzenie bólów pochodzących od skurczów. Pamiętaj, że na uśmierzanie bólu poporodowego przed przyjęciem jakiegokolwiek leku, nawet tego ziołowego i bez recepty skonsultuj to z lekarzem. 

Będąc już na oddziale maluszek pierwsze godziny po porodzie przesypia. Może być to chwila dla Ciebie, by wziąć prysznic, przebrać się  jeśli poruszasz się samodzielnie i masz siłę. Lub po prostu spróbować zasnąć i spróbować odpocząć.

ciało po urodzeniu dziecka

Podróż z noworodkiem do domu

Nareszcie masz za sobą poród, do którego tak mocno przygotowywałaś się również psychicznie, by mieć świadomość jak będzie to mniej więcej wyglądało. Pozwoliło to Tobie na uspokojenie się na nieznane i sprawnie przejść po kolejnych szczeblach drabiny, która prowadzi Cię przez życie :) 

Masz za sobą nowe doświadczenie a przed sobą nowe wyzwanie poznawania się z nowym członkiem rodziny, uczenia się siebie, doświadczania przyjemności w przebywaniu z dzieckiem. Przyprowadzenie kilkudniowego maluszka do domu, z którego wychodziłaś  kiedy byliście w nim tylko we dwoje (jeśli to Twoje pierwsze dziecko), a teraz uczycie się ze sobą żyć w trójkę. 

Coś ekscytującego! Jeszcze przed narodzinami malca przygotowałaś wszystko co może przydać się Tobie w pierwszych tygodniach życia maleństwa. Jeśli będziesz potrzebowała pomocy- poproś o nią. Bądź elastyczna, poradzisz sobie :) 

Jeśli wcześniej nie miałaś w głowie miejsca by zamówić sesję noworodkową między 5-14 dniem po narodzinach dzidzi, to jak odpoczniesz 1-2 dni, przeczytaj ten artykuł kiedy takie zdjęcia noworodkowe powinno się wykonać :) Tu jest link: https://www.sercemwidziane.com/post/kiedy-zaplanowac-sesje-noworodkowa/

Sesje Noworodkowe w Warszawie w domu
sesja noworodkowa po porodzie

Sesja noworodkowa z dojazdem do Was do mieszkania

Pierwsze doby życia maluszka są najlepszym momentem na wykonanie sesji noworodkowej. Wykonuje się ją między 5-14 DNIEM życia noworodka, kiedy jego ciałko jest mocno plastyczne i większość dnia przesypia. Pozwala to na wykonanie wyjątkowych zdjęć chwytających za serce, do których będziesz wracała z dużym sentymentem. 

Warto zastanowić się komu chcesz na czas sesji zdjęciowej oddać w ręce swoje maleństwo. Fotografowi, który ma małą praktykę, który dopiero buduje swoje portfolio, potrzebuje Twojej pomocy i z góry ma ograniczony czas na sesję? Czy w ręce doświadczonego fotografa, który na co dzień zajmuje się pracą z noworodkami i to Ty dodatkowo możesz sporo nauczyć się od niego, bo nie tyle co wykona piękne kadry noworodkowe ale troskliwie zaopiekuje się Twoim dzidziusiem :)

sesja noworodka w domu

Odpoczywaj w domu

Masz obawy co do wychodzenia z domu z kilkudniowym maluszkiem do studia, w którym spędzisz kilka godzin a do tego zastanawiasz się jak właściwie dostaniesz się do niego? Być może nie jesteś zmotoryzowana, co pociąga za sobą dzień wolny w pracy Twojego partnera lub po prostu nie chcesz narażać dziecka na nieznane niebezpieczeństwa, kiedy prowadzisz samochód. 

Nie martw się tym, bo są fotografowie noworodkowi, którzy wiedząc o Twoich obawach z wielką chęcią przyjeżdżają do Klienta ze swoim mobilnym atelier oraz szeroką praktyką w pracy z kilkudniowym dzieckiem. 

Doskonale wiedzą, że jesteś świeżo po porodzie, że bardziej musisz zadbać o swój kręgosłup i stawy, które będą przeciążone i narażone na ból, więc nie angażują Ciebie byś kucała czy klękała przy maluchu ułożonym w koszu. O jego bezpieczeństwo zadba jedno z duetu fotografów, którzy będą u Ciebie. 

Marzena i Grzegorz usypiają bezpiecznie noworodka

Dodatkowo korzyści dla Ciebie

 – Zyskujesz czas, który musiałabyś przeznaczyć na wyszykowanie się do wyjścia, pamiętanie o ilości rzeczy, które musisz ze sobą zabrać typu pieluszki, maść na podrażnienia, mokre chusteczki, kocyk, smoczek, ubranko na przebranie w razie awarii, mleko (…)  

– Zyskujesz czas sesji, który zamiast spędzić w studiu możesz przeznaczyć na obowiązki domowe, ich nigdy nie brakuje przy małym dziecku  lub po prostu na odpoczynek u siebie w domu, gdzie czujesz się najlepiej.

– Zyskujesz czas podróży tam i z powrotem. Nie poświęcasz go na bezsensowne stanie w korkach z maluszkiem.

Z całą pewnością czas, który aktualnie ma dla Ciebie ogromną wartość możesz spożytkować inaczej kiedy SercemWidziane.com będzie wykonywało sesję zdjęciową w zaciszu Twojego mieszkania, które jest znanym środowiskiem dla Twojego dziecka i strefą komfortu dla Ciebie <3

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa