ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej

Poradnik Komunijny – Wskazówki, Porady

Cześć :) Jesteś na Blogu SercemWidziane. Dzielimy się tu naszą wiedzą, podpowiadamy, doradzamy i wyjaśniamy. Zależy nam byście polubili zdjęcia, wyglądali na nich bardzo korzystnie i zrozumieli dlaczego czasem lepiej jest zatrudnić Fotografa Komunijnego niż robić fotki samemu :)

Jesteśmy zawodowymi fotografami. Ilość reportaży z ważnych uroczystości rodzinnych takich jak Chrzciny, Pierwsze Komunie Święte, czy Wesela które wykonaliśmy jest tak duża, że pozwala nam ona stworzyć Poradnik Komunijny, w którym zdradzamy sekrety pięknych ujęć rodziny i dzieci. 

Jak przygotować się do zdjęć na Pierwszej Komunii Świętej?

 
 • Poniżej napisaliśmy dla Was wiele ciekawych wskazówek i rad, które przydadzą się Wam podczas trwania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej Waszego dziecka.
 
 • Usprawnimy w ten sposób współpracę podczas zdjęć reportażowych z Komunii Świętej między Wami a nami – czyli SercemWidziane (Marzena i Grzegorz). Będziecie zachowywać się bardziej swobodnie kiedy my będziemy robić Wam zdjęcia. Zapoznacie się z sytuacjami jakie wydarzą się tego dnia i będziecie na nie przygotowani. 
 
 •  Łatwiej będzie Wam wyobrazić sobie ten dzień zanim się jeszcze wydarzy. To oznacza, że zmniejszycie poczucie stresu, które mogłoby Wam towarzyszyć.
 
 • Poniższe Porady które tu znajdziecie są wynikiem naszej wieloletniej pracy zawodowej. Są to obserwacje i doświadczenia zebrane z realizacji reportażowych od setek już zadowolonych naszych klientów. 

Pełny Poradnik z Komunii Świętej

Wasze dziecko rośnie jak na drożdżach. Chwilę temu trzymaliście swoją córkę bądź syna na rękach przed ołtarzem gdzie nastąpił sakrament Chrztu Świętego. Tym razem także jest okazja do świętowania oraz do spotkania rodzinnego w większym gronie.

Jak wyszły Wam zdjęcia z Chrztu Świętego? Fajnie powspominać? A może nie macie ciekawych zdjęć z tamtych czasów i teraz trzeba nadrobić te zaległości w albumach ;)

Po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz jak ważne są zdjęcia w koronie drzewa genealogicznego Twojej rodziny na przestrzeni pokoleń. Zrozumiesz, że lepiej przeżywać każdą chwilę z ważnych wydarzeń rodzinnych w pełni, bez stresu, ciesząc się teraźniejszością tu i teraz. A o zatrzymanie tego czasu dla Ciebie zatroszczy się zawodowy Fotograf Komunijny.

rodzina na chrzcinach ogląda album ze zdjęciami

Doświadczony fotograf na Komunię i jego  poradnik komunijny

Wiemy, że Pierwsza Komunia Święta Waszego dziecka to wydatek i odpowiedzialność. Szykuje się spotkanie rodzinne i poczęstunek. Może nie będzie, aż tak wystawne jak na Chrzcinach ale mimo wszystko chcecie, by wszystko wyszło jak najlepiej. 

Nie chcemy, by emocje związane z przygotowaniami przerosły Was i zdominowały w dniu kiedy powinniście się nim cieszyć. To czy będziecie poddenerwowani czy wyluzowani będzie widać na Waszych zdjęciach. Nasze komunijne wskazówki pomogą Wam nieco zniwelować niepotrzebne napięcie przed wydarzeniem.

Trzy etapy dnia, w którym będzie Komunia Święta

Z perspektywy aparatu fotograficznego, tak samo jak przy reportażach z Chrztów Świętych tak i tutaj dzielimy ten dzień na 3 strefy czasowe :)

 1. Przygotowania do wyjścia z domu. 
 2. Ceremonia Pierwszej Komunii Świętej.
 3. Uroczysty obiad rodzinny.
 

Poradnik Komunijny czas zacząć :)

Nie ma co ukrywać, wydarzenie które się szykuje to wydatek finansowy. Macie przeznaczony budżet domowy który chcecie przeznaczyć na ten dzień. W sumę tego przedsięwzięcia musicie wliczyć strój komunijny dla córki lub syna. Stroje wyjściowe dla Was rodziców. Dodatki takie jak dewocjonalia oraz prezenty i w zależności gdzie zaprosicie gości, kosz tak zwanego talerzyka. 

Teraz wszystko to co przygotujecie i na co wydacie pieniądze, stanie się ulotną chwilą w etapie Waszego życia. Włożycie w to wydarzenie dużo swojej energii i serca. W pamięci zostanie niewiele. Profesjonalne zdjęcia z Komunii Świętej będą przypominać Wam ten dzień. Zanim się obejrzycie Wasze dzieci będą zakładać swoje rodziny, będą Wesela i wnuki. Wy będziecie mieć album ważnych wydarzeń z Waszego Życia.

1. Przygotowania do Komunii w domu lub mieszkaniu.

Tutaj nie powinno być tyle zamieszania co przy wyprawianiu Chrztu Świętego. Wasze dzieci są dużo większe, nie trzeba ich karmić z piersi ;) i nie trzeba ich przewijać ;) Pamiętacie tamte czasy?

Dzień rozpocznie się niemal identycznie jak każdy poranek w Waszym domu. Z tyłu głowy będziecie mieć jednak przeświadczenie, że za chwilę nabierze on tempa :)

Aby przygotowanie do wyjścia do kościoła, nie działo się na tak zwanego „wariata”, warto zadbać o kilka rzeczy dzień wcześniej. 

Kiedy fotograf Komunijny przyjedzie do domu?

Zdjęcia w Waszym lokum zaczynamy około 1,5h przed mszą św. Zanim zaczniemy robić Wam zdjęcia chwilkę pogadamy dla rozładowania małego spięcia i zaczniemy od fotografowania dodatków.

Zdjęcia detali z Pierwszej Komunii Świętej.

Właśnie te rzeczy przygotujcie wieczorem dnia poprzedniego. Chcemy wykonać kilka ujęć sukienki komunijnej córki lub garnituru syna. Potrzebna będzie nam świeca, książeczka do Pierwszej Komunii Świętej, łańcuszek itp. Wszystkie elementy uroczystości z tego dnia związane bezpośrednio z Waszym dzieckiem.
 
Wszystkie te rzeczy są praktycznie na raz. Użyte będą tylko w tym roku. Z kostiumów dzieci wyrosną i zapewne je sprzedacie lub oddacie znajomym. Wyszukanie tych wszystkich rzeczy zajęło Wam sporo czasu i trochę pieniędzy. Uważamy, że zasługują one na pamiątkę w postaci kilku ujęć połączonych w dwie, trzy sklejki jak poniżej. Będzie to ozdoba reportażu z Komunii Waszego dziecka.

Zapoznanie się z gwiazdą dnia :)

Zdjęcia detali to rozgrzewka przed reportażem dla nas i dla Was. Kiedy my wykonujemy ujęcia rzeczy związanych z dniem Pierwszej Komunii Świętej w między czasie rozmawiamy z Wami oraz zagadujemy do Waszej Córki lub Syna. Jest to najprościej mówiąc proces oswajania Was z nami i z aparatami fotograficznymi.  

Jesteśmy sympatyczną oraz przyjazną parą fotografów, bardzo szybko łapiemy kontakt z dzieciakami i tworzymy z nim relacje, które pozwalają nam wykonać piękne zdjęcia komunijne. 

Pierwsze fotki nie lecą bezpośrednio w Waszą stronę tylko na przedmioty, więc to nie powinno Was krępować w żaden sposób. Wiemy, że dzień zapowiada się dla Was intensywnie, dlatego stworzyliśmy ten Poradnik Komunijny. Pomoże Wam zobrazować tą uroczystość a nasza obecność na tym wydarzeniu nie będzie dodatkowym bagażem.

Gdzie robić zdjęcia na przygotowaniach z Komunii w domu?

Jeśli pokoik Waszego dziecka jest niewielki, proponujemy by zdjęcia z przygotowań odbywały się w salonie. Podczas ubierania Córki lub Syna zapewne będzie ktoś pomagał, nas jest dwoje, więc będziemy potrzebować więcej przestrzeni, by zdjęcia były różnorodne i wykonane z kilku stron.

Uwaga, WAŻNA informacja..

Zadbajcie o to, by w pomieszczeniach, w których będziemy wykonywać zdjęcia reportażowe nie znajdowały się niepotrzebne rzeczy, czyli takie których nie chcielibyście, by znalazły się na fotografiach.

Reportaż z definicji jest dokumentacją fotograficzną lub video danego wydarzenia w taki sposób jak on się odbywał naprawdę. Ten poradnik Was o tym uprzedza. Później nie będziemy usuwać ze zdjęć przedmiotów, które mogą być w drugim planie na wykonanej fotografii ;)

grafika komunijna

Jak wyglądają zdjęcia z przygotowań przed Komunią ?

Nie dzieje się wtedy nic nadzwyczajnego. Wszystkie czynności będziecie wykonywać tak samo jak gdyby nas nie było. Przychodzi czas aby rozpocząć ubieranie Waszego dziecka. Nie fotografujemy dzieciaków w bieliźnie. Chwilę odczekujemy aby suknia lub spodnie garniturowe były już przynajmniej częściowo nałożone. 

Jedyne o co poprosimy Was podczas szykowania się na tą uroczystość to zwolnione tempo wykonywania czynności ubierania. Bez pośpiechu, dokładnie, nie zasłaniając się nawzajem, my będziemy mieć przestrzeń do wyłapywania odpowiednich kadrów.

Istniej taka możliwość, w której poprosimy o ponowne założenie złotego łańcuszka na szyję, zatrzymanie się na chwilę przy zakładaniu wianka, wszystko po to, by zrobić doskonałe zdjęcie

Wszyscy już ubrani więc co dalej? 

Zawsze warto wyjść wcześniej, by się nie spóźnić na umówioną godzinę pod kościołem. Przewietrzenie myśli i atmosfery pomaga w obniżeniu małego niepotrzebnego stresu. Natomiast gdy rzeczywiście do Kościoła jest blisko i jest jeszcze sporo wolnego czasu my chętnie go wykorzystamy na zdjęcia pozowane z rodziną lub mini sesję komunijną. 

Poniżej kilka zdjęć obrazujące jak może wyglądać krótka sesja zdjęciowa z Komunii w Waszym domu. Jeśli w wykupionym pakiecie nie jedziemy z Wami na uroczysty obiad to właśnie tu i pod kościołem jest czas na takie zdjęcia dla Waszego dziecka.

W sytuacji gdy usługa obejmuje imprezę rodzinną, to właśnie tam skupiamy się na sesji zdjęciowej dla Waszej Córki lub Syna. 

poradnik zdjęć komunijnych
portret komunijny poradnik
zdjęcie dziewczyny z komunii
sesja w domu komunijna
roześmiana dziewczynka z komuni

Jest to przykład kilku szybkich zdjęć w mieszkaniu naszych klientów jeszcze przed wyjściem do Kościoła. Oczywiście jeśli będzie ciepło i macie ogród chętnie skorzystamy. 

Jak widać Ada na tych zdjęciach świetnie pozuje według naszych wskazówek. Jest też czas na rozśmieszanie, by dziewczynka dobrze kojarzyła fotografów oraz takie sesje w przyszłości :)

Kiedy wyjść z domu do kościoła? 

Z zapasem czasu na dojazd lub dojście do Kościoła. Dotarcie na miejsce na styk jest gwarancją tego, że pod świątynią będzie już mnóstwo ludzi i spore zamieszanie.

Jeśli dotrzecie tam wcześniej będzie czas na zdjęcia pozowane Waszej Córki czy Syna ze znajomymi ze szkoły lub klasy. Kiedy rozpocznie się proces układania dzieciaków w kolumny przed rozpoczęciem ceremonii wtedy my przystępujemy do zdjęć reportażowych. 

2. Ceremonia Pierwszej Komunii Świętej.

Jak się odnajdziemy jeżeli nie robiliśmy zdjęć na przygotowaniach. Nie powinno być z tym większych problemów. Jak wyglądamy możecie zobaczyć na naszych zdjęciach selfie >>> tutaj :)
Jeśli nas wypatrzycie od razu dajcie znać, podejdźcie do nas i zapoznajmy się na żywo ;) 
W razie utrudnionej orientacji terenowej zdzwaniamy się telefonicznie i obieramy widoczny punkt spotkania np. przy głównej bramie wejściowej na teren kościoła, lub przy figurze Matki Boskiej itp.  
 

Zdjęcia od fotografa kościelnego

Ze względu na ilość dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej przyjęło się, że zdjęcia w Kościele wykonuje tylko jedna firma w porozumieniu z Proboszczem danej parafii.  

Są tego plusy i minusy. 

Proszę sobie wyobrazić sytuację w której 50 dzieciaków, które właśnie ma pierwszy raz przyjąć komunię świętą, każdy z nich ma swojego fotografa. Każdy z fotografów chciałby zrobić jak najlepsze zdjęcia dla swoich klientów. 

Stworzyłoby to karykaturę poważnej uroczystości. Dzieci czuły by się jak gwiazdy osaczone przez  Paparazzi przy rozdaniu Oscarów.

Minusem tego rozwiązania jest ilość dzieci do sfotografowania przez jednego „Pana z aparatem”. Zapewniamy Was, iż w głowie takiego „fotografa kościelnego” jest zadanie zrobienia zdjęć wszystkim po kolei, bez większego zastanowienia się czy Wasze dziecko będzie wyglądać dobrze czy niekorzystnie. Taki fotograf nie będzie miał czasu na jakąkolwiek relację z Waszym dzieckiem i będzie się spieszył, by nikogo nie pominąć. Ilość nie idzie w parze z jakością :/

Jak wygląda nasza praca pod Kościołem?

Po co Wam fotograf pod kościołem skoro nie może wejść do katedry na Mszę Św. Szybkie wyjaśnienie przekona Was, że jednak warto zatrudnić kogoś kto ma doświadczenie i wie jak to wszystko wygląda.
 
 • Wbrew pozorom to właśnie przed wejściem do kościoła dzieje się najwięcej. Wy rodzice oraz zaproszona rodzina jesteście blisko siebie. W kościele, w tłumie ściśniętych ludzi „przytulacie się” już niekoniecznie do członków swojej rodziny. 
 
 • Na zewnątrz macie jeszcze możliwości podejścia do swojego dziecka, przekazania mu coś, przytulenia go, ucałowania. W kościele jeśli Córa lub Syn będą siedzieć w środku ławy nie będzie możliwości zrobienia zdjęcia koło swojej pociechy.
 
 • Przed kościołem jeszcze przed ustawieniem dzieci w kolumnach, one same chętnie podbiegają do swoich koleżanek i kolegów na pogaduchy. My jak ochrona osobista podążamy za Waszym dzieckiem, by robić mu fajne zdjęcia. To też czas na zdjęcia pozowane z kumplami, ponieważ po zakończeniu Pierwszej Komunii Świętej będzie duże zamieszanie. Każdy wtedy będzie szukał swoich rodziców i będzie chciał udać się szybciutko na obiad do restauracji. 
 
 • Błogosławieństwo swojego dziecka przez rodziców oraz święcenie przez Księdza. Ta czynność odbywa się jeszcze przed wejściem na Mszę. Fotograf kościelny takie sytuacje rejestruje tylko ogólnikowo nie skupiając się na danej rodzinie. My natomiast musimy zatrzymać dla Was w zdjęciach wszystkie te ważne chwile.

Zdjęcia pozowane z Komunii pod kościołem

Tak jak nadmieniliśmy wyżej, jeżeli nasz reportaż kończy się po wyjściu wszystkich z Kościoła i nie będzie nas na obiedzie rodzinnym, zapraszamy Was i gości na pamiątkowe zdjęcia z najważniejszą osobą tego dnia.

W związku z tym, iż po takim przedsięwzięciu będzie duże zamieszanie i ogrom ludzi przed parafią, będą też inne rodziny ze swoim fotografem na sesjach, musicie mieć rezerwę czasową na dojazd na posiłek do zarezerwowanego lokalu… 

Musicie zadbać o to, by rodzina się nie rozeszła. Wcześniej trzeba ich poinformować o zbiórce rodziny w danym miejscu z którego udamy się na zdjęcie grupowe i pamiątkowe.  

My od razu będziemy wiedzieć gdzie będziemy chcieli wykonać takie zdjęcia. Podczas trwania ceremonii rozglądamy się za dogodnym miejscem do zdjęć dla Was z rodziną.

Dużo zależy od Kościoła i jego otoczenia, w którym była Komunia. Zdarzają się Świątynie bardzo małe bez terenu zielonego, Wtedy wychodzimy poza bramy i szukamy atrakcyjnego miejsca pod mini sesję w pobliżu budynku sakralnego.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej kiedy to zatrudniacie nas na dokumentację rodzinnego spotkania w restauracji lub w domu. Wtedy wszystkie pozowane zdjęcia z wujkami i ciociami oraz sesję komunijną wykonamy po obiedzie :) 

3. Uroczysty obiad rodzinny z okazji: I Komunii Świętej

Myślimy, że to czas w którym czuć rozluźnienie. Brzuszki burczą bo przecież rano przed Mszą to nic nie chciało wejść do gardła. Wszyscy spod Kościoła udają się do przybytku, w którym będzie można najeść się do syta i pogadać z bliskimi.

Zanim podadzą do stołu…

W większości zjazdów rodzinnych, zanim wszyscy usiądą do stołu a kelnerzy podadzą rosołek bądź flaczki ;) goście chcą złożyć życzenia i wręczyć prezenty.

To dla nas jeden z ważniejszych momentów całego dnia reportażowego. Tu niejednokrotnie jesteśmy świadkami palety emocji jakie towarzyszą przy składaniu życzeń. Dziadkowie się wzruszają, wujkowie rozśmieszają, ciocie dają słodkie całusy. My to wszystko zatrzymujemy w zdjęciach…

Gdzie składać życzenia po Komunii?

Mała wskazówka dotycząca miejsca składania życzeń i dawania prezentów w sali restauracyjnej. Jednym z lepszych miejsc będzie środek sali, ponieważ będzie najwygodniejszy dostęp do różnorodnych zdjęć z każdej strony parkietu. Jeśli rodzina zacznie obdarowywać prezentami w korytarzu, w przejściu, blisko toalety, lub zaraz przy drzwiach wejściowych… uciekamy, przemieszczamy się do wnętrza sali. 

Podobnie trzymamy się tej zasady przy życzeniach w domu. 

W oczekiwaniu na posiłek przy stołach

Wykorzystujemy ten czas do robienia zdjęć gościom zaproszonych przez Was. Zanim obiad zostanie wydany my wypatrzymy mnóstwo pogawędek rodzinnych przy stołach. Nie robimy tam zdjęć ludziom, którzy podjadają przekąski lub zaczęli spożywać pierwsze czy drugie danie. 

Wypatrujemy roześmianych cioć, wujków debatujących na poważne tematy, dziadków którzy rozmawiają o ostatnich wizytach u lekarza… szukamy emocji ;) Jeśli zdarzy się, że w kadrze w drugim planie ktoś akurat będzie wciągał kluski z rosołu to, to zdjęcie nie ujrzy światła dziennego. Na etapie selekcji wylecą wszystkie niekorzystne zdjęcia reportażowe.  Zostaną tylko perełki :)

Po obiedzie zapraszamy na pamiątkowe zdjęcia pozowane 

Pojedzone? Brzuszki pełne? Zapraszamy na sesje rodzinno-komunijną w miejsce które upatrzyliśmy na terenie restauracji. W zależności od pogody i wielkości lokalu szukamy odpowiedniego miejsca na wykonanie zdjęć pozowanych. 

Jeśli jest ciepło i jest ładny ogród, wiadomo wychodzimy na zewnątrz budynku. Jeśli jest zimno i plucha ścianką do zdjęć pozowanych będą wnętrza lokum. 

Cała sesja rozpoczyna się od zdjęcia grupowego, a później w dowolnej konfiguracji, każdy może sobie zrobić zdjęcie z gwiazdą dnia.

WAŻNY KOMUNIKAT dotyczący zdjęcia grupowego. Mianowicie układamy rodzinę w max dwa rzędy + małe dzieciaki z przodu. Staramy się Was ułożyć tak, by każdego było widać. Niestety nie mamy wpływu na to jeśli jakiś członek rodziny nie lubi zdjęć i specjalnie będzie się chował z tyłu za grupą. 

Zasada zdjęcia grupowego jest taka: Jeśli ktoś stojąc w grupie nie widzi fotografa to fotograf z aparatem nie widzi jego. Jeśli ktoś będzie się chował, delikatnie zwrócimy na to uwagę, ale nie będziemy w tym temacie nachalni. Prosimy o wyrozumiałość, nam nie wypada zmuszać Waszej rodziny do zdjęcia ;) Jeśli ktoś na Waszym zdjęciu specjalnie zasłoni się inną osobą, wybaczcie nam ;)  

dzieci na komuniiszalone zdjęcie na komunii

Sesja Komunijna tylko dla Waszego dziecka

Taką sesję wykonujemy pod kościołem w pakiecie samego Kościoła oraz przy full opcji z obiadem. Tyle, że w tym drugim wariancie jesteśmy wstanie poświęcić więcej czasu na takie zdjęcia, ponieważ nikt nigdzie już się nie spieszy. 

Z chłopcem bądź dziewczynką idziemy na zdjęcia albo w trakcie obiadu przed zdjęciem grupowym z rodziną.  Tylko wtedy kiedy dziecko zje obiad szybciej lub nie ma na niego ochoty. Kwestia do ustalenia już na miejscu. Druga opcja Sesja Komunijna jest po wszystkich zdjęciach z gośćmi.

W jaki sposób będziemy pracować z Waszym dzieckiem to nasz mały sekret, o którym nie będziemy się tu rozpisywać. Musicie nam zaufać. Zachęcamy do zobaczenia oddzielnego artykułu w którym pokazujemy plenery komunijne >>> https://www.sercemwidziane.com/galeria-komunijna/plener-komunijny-plenerowe-sesje-zdjeciowe/ ZOBACZ jak Tobie i Twojemu dziecku podobają się nasze zdjęcia :)

Ogłoszenie końcowe Poradnika z Komunii Świętej

Wszystkie informacje zawarte w powyższym poradniku są naszą sugestią i radą bazującą na naszym doświadczeniu. Piękne zdjęcia to przede wszystkim współpraca i świadomość obu stron reportażu. Możecie zastosować się do naszych opisów ale nie musicie. Wykorzystanie tego poradnika przez innego fotografa nie gwarantuje Wam takich samych zdjęć jakie znajdziecie w naszym portfolio. Inny fotograf to inne uosobienie, inna wrażliwość, inna empatia, inny sprzęt, inna obróbka, inny styl fotografowania, inne podejście do dziecka i inna forma komunikowania się. Będąc na reportażu we dwoje znakomicie uzupełniamy się zarówno w temacie wykonywania zdjęć jak również relacji z Waszym dzieckiem, Wami i zaproszonymi gośćmi, by każdy czuł się swobodnie i zachowywał autentycznie, co odzwierciedlają nasze fotografie <3

Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu tego poradnika będziecie mieć bardziej czytelny obraz wydarzenia jakie Was czeka oraz postawicie na Profesjonalnego Fotografa Komunijnego czyli Marzenę i Grzegorza z SercemWidziane

Jeśli zatrudnicie nas na udokumentowanie Komunii Waszego dziecka otrzymacie jeszcze kilka dodatkowych wskazówek telefonicznie.

 Do zobaczenia w Maju :)

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa