śpiące dziecko

Twój maluch nie może zasnąć? Sprawdź, jak to zmienić!

Ciepło, bliskość, kojąca obecność tworzą środowisko sprzyjające głębokiemu, spokojnemu zasypianiu, zarówno mamy, jak i dziecka. Spanie nie tylko pomaga naładować energię, ale także zapewnia organizmowi liczne korzyści dla zdrowia. Bez wystarczającej ilości snu bardziej jest prawdopodobne, że będziemy zmęczeni w ciągu dnia – to samo dotyczy Twojego maluszka. Dla niego sen to podstawa zdrowego rozwoju.

Dlaczego dziecko ma problemy z zasypaniem?

Dlaczego Twoje dziecko nie może spać? Nie jest to rzadki problem wielu rodziców. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to ocenić sytuację i ustalić, jaka może być przyczyna tego problemu. Jeśli dzieje się tak z powodu hałaśliwego otoczenia, spróbuj to zmienić, włączając biały szum lub używając zatyczek do uszu. Jeśli z powodu zbyt intensywnie wpadającego do pokoju światła lamp z ulicy, zadbaj o ciężkie zasłony. W wypadku, gdy powodem jest nuda u dziecka i ma ono za wiele energii przed snem, to powinieneś znaleźć dla niego jakieś zajęcie, np. wspólne czytanie książki lub zabawę ulubionymi zabawkami.

Co ważne, dzieci nie rodzą się ze zdolnością do spania. To jest coś, co z biegiem czasu uczą się robić. National Sleep Foundation informuje, że dzieci częściej cierpią na bezsenność, jeśli chorują na nią również ich rodzice.

Czemu maluch nie śpi?

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie objawów bezsenności u dziecka, a następnie podjęcie odpowiednich działań. Wszyscy wiemy, jak trudno uśpić dziecko. Jeśli ten problem dotyczy również Twojego malucha, oto kilka wskazówek, co możesz zrobić, aby mu pomóc.

  • Dziecko może być spragnione przed snem, a nie zawsze to komunikuje. Spróbuj podać mu wodę, aby sprawdzić, czy to pomoże mu zasnąć.
  • Jeśli dziecku jest za gorąco, upewnij się czy temperatura w pomieszczeniu nie jest zbyt wysoka i czy jego piżamka nie jest za gruba.
  • Jeśli z kolei temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska, zwiększ temperaturę w pomieszczeniu, ale maksymalnie do 23 stopni Celsjusza. Zamiast ubierać dziecko grubiej, postaw na kocyk, który go dodatkowo ogrzeje. Na rynku można znaleźć wiele ciepłych koców, które mają dziecięce wzory i są dostosowane do reszty pościeli, w której śpi.
  • Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może być chore, najlepiej jak najszybciej udaj się z nim do lekarza w celu uzyskania porady i podjęcia leczenia.

Niejednokrotnie dziecko nie może też spać z powodu złych nawyków, takich jak oglądanie telewizji wieczorem lub kładzenie się spać o nieregularnych porach. Chociaż zmiana wszystkich tych nawyków nie jest prosta i wymaga naszej pracy, warto jednak je wdrożyć w trosce o zdrowy rozwój malucha.

Amerykańska Akademia Pediatrii podaje, że nawet 12% dzieci poniżej trzeciego roku życia ma zaburzenia snu. Jest to poważny problem dla rodziców, który nie tylko szkodzi bezpieczeństwu i zdrowiu ich dziecka, ale także pogarsza samopoczucie.

Wybierz właściwą pościel dziecięcą

Jedną z istotnych kwestii związanych z zasypaniem malucha jest wybór pościeli dla niego. Kupując pościel, trzeba podjąć trudną decyzję, jaki rodzaj pościeli jest najlepszy. Ważne, aby była miła w dotyku, oddychająca i łatwa w użytkowaniu.

Różne rzeczy mają wpływ na teksturę tkaniny – przędzenie przędzy, kierunek skrętu lub liczba warstw przędzy na cm. Bawełna jest zazwyczaj ładniejsza i ma gładszą powierzchnię w porównaniu z tkaniną lnianą, której faktura jest wyczuwalna palcami. Len sprawdza się lepiej, jeśli chodzi o trwałość, mimo że nie jest tak wygodny ze względu na szorstką fakturę. 

Z kolei bambus jest wykonany z miękkiej przędzy bez żadnych niedoskonałości dzięki „rozmytej” warstwie z natury. Pościel bambusowa jest używana od wieków w wielu częściach świata, ale dopiero od niedawna zyskuje na popularności także u nas. Pościel bambusowa wykonana jest z najszybciej rosnących roślin na ziemi i jest również materiałem bardzo oddychającym, antyalergicznym i antybakteryjnym. Sprawdzi się szczególnie u dzieci  z wrażliwą skórą i różnymi alergiami.

Łóżeczko dla malucha

Łóżeczko, w jakim śpi Twój maluch, także nie jest bez znaczenia. To dla niego miejsce do zabawy i odpoczynku. Powinna to być przestrzeń zarówno bezpieczna, jak i wygodna.

Wybierając odpowiednie łóżko dla swojego dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek, wzrost i to, co lubi. Istnieją trzy główne rodzaje łóżek: łóżeczka dziecięce, łóżka dla dzieci oraz łóżka pojedyncze/pełne. Rodzaj łóżka, który wybierzesz, będzie zależał od tego, czego Twoje dziecko potrzebuje w danym momencie życia.

Jeśli masz niemowlaka, to łóżeczka są najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Stoją nisko nad ziemią, więc łatwo kontrolować, co robi maluch. Mają też poręcze, które zapobiegają wypadaniu z łóżeczka. W wypadku starszych dzieci także pamiętaj o ich bezpieczeństwie, ale też zwróć uwagę na to, co lubią, aby chętnie się kładły. Obecnie na rynku można dostać łóżko samochód czy domek. Taka forma miejsca do spania, na pewno zachęci maluchy, ale w nim zasypiać, a tym samym budzić się wypoczętymi.

Artykuł przygotował sklep internetowy lavaro.pl, oferujący pościele, kołdry, prześcieradła, poduszki i inne tekstylia do domu

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa