kobieta rodzi dziecko w szpitalu

Jak przygotować się do narodzin dziecka?

Jeśli trafiłaś tutaj zakładamy, że najprawdopodobniej szykujesz się do jednego z najbardziej ekscytujących doświadczeń, krótko mówiąc będziesz Mamą! Być może jesteś pełna euforii a może czujesz się zagubiona szukając informacji jak najlepiej przygotować się na to wyjątkowe spotkanie <3

Wskazówki do przygotowania się na narodziny dziecka

Dostajesz przeróżne podpowiedzi i rady ze wszystkich stron. Nie wiesz, które są właściwe, bo to najprawdopodobniej zupełnie nowa sytuacja dla Ciebie. Doskonale Cię rozumiemy :)  

Pamiętaj, by słuchać tych, które nie odbiegają od Twoich przekonań na temat rodzicielstwa i mogą okazać się praktyczne. Pojawiające się uczucia niepokoju, troski są całkowicie czymś normalnym. 

Kiedy noworodek pojawi się już na świecie z całą pewnością doświadczysz wachlarzu nowych i sprzecznych emocji związanych z hormonami. Część z nich ułatwi Tobie wejście w nową rolę, inne mogą to utrudnić, ale co by nie było wszystkie są w porządku.

To bardzo dobrze, że szukasz informacji na temat narodzin dziecka

W swojej karierze zawodowej spotkaliśmy mnóstwo mądrych ludzi, którzy chętnie dzielili się z nami swoją wiedzą, przekazali nam swoje opinie. Pracując w gronie Młodych Mam mamy szeroką praktykę, którą pragniemy podzielić się z Tobą, by uspokoić Cię :) 

Jesteśmy zdania, że wcześniejsze przygotowanie się do roli bycia rodzicem może rozładować stres związany z pojawieniem się nowego członka rodziny. Na przygotowanie się do spotkania z dzieckiem masz dziewięć miesięcy. Wydaje się sporo czasu na oswojenie się z myślą o dużej zmianie w Waszym życiu. Podpowiemy Tobie jak przygotować się do narodzin dziecka :)

Ubranka dla bobasa, kolor ścian w pokoju Waszej córeczki czy Waszego synka, to tak naprawdę sprawy drugorzędne. Zapewne sprawią mnóstwo radości i należy znaleźć na nie czas, jednakże warto pamiętać, że to co wydarzy się podczas porodu wpłynie na okres poporodowy. I na tym chcemy skupić Twoją uwagę :)

Przygotuj wstępny plan swojego porodu

Stworzenie planu porodu pozwoli przede wszystkim Tobie, Twojemu partnerowi, Twoim bliskim uzyskać informacje jak Ty byś chciała podejść do narodzin dziecka.  

Mimo, że będziesz znała wstępną datę rozwiązania pamiętaj, że jest to termin przewidywany i może on ulec zmianie. Dlatego wcześniejsze przygotowanie się na pojawienie się bobaska pomoże przede wszystkim Tobie zrelaksować się, uspokoić że wszystko przygotowałaś i pozałatwiałaś. Będziesz mogła skupić się na samym porodzie, na sobie.

Termin porodu może ulec małej zmianie

 Akcja porodowa może  bezpiecznie nastąpić już na dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po przybliżonej dacie porodu. Może być również zmieniona z powodu wielkości maluszka lub z powodu wielkości Twojego brzuszka. Pamiętaj, że nowy termin może okazać się również niedokładny. Nawet wykonywane badania ultrasonograficzne w pierwszym trymestrze nie są ścisłe i dokładne, gdyż na tym etapie dzieciątka rosną w różnym tempie. 

Jeśli odczuwasz silne obawy przed porodem weź pod uwagę rozmowę z psychologiem, który pomoże zrozumieć Tobie czego właściwie lękasz się i w jaki sposób można temu zaradzić. Pamiętaj, że Twój organizm wie jak urodzić, po prostu zaufaj mu :)   

kobieta rodzi na porodówce

Doświadczenie, którego doznasz w czasie porodu ma znaczący wpływ na Twój stosunek do dziecka oraz jak odnajdziesz się w nowej roli w pierwszych tygodniach wczesnego matkowania. Będziesz mogła cieszyć się nowym doznaniem jakim jest macierzyństwo, znajdziesz przyjemność w przebywaniu z noworodkiem ucząc się nowego życia :)

1. ❤️ Przemyśl istotne szczegóły porodu

Gdzie ma odbyć się rozwiązanie? W zaciszu Waszego domu (jeśli ciąża jest o niskim ryzyku) czy w szpitalu? W którym szpitalu? W jakiej lokalizacji, jak do niego dostaniesz się? Przeznacz czas na lepsze poznanie kliniki medycznej, w której chcesz rodzić. Zajrzyj na jej stronę internetową, poczytaj opinie. Umów się na rozmowę z położną, pojedź tam, zobacz jak tam jest.

2. ❤️ Zdecyduj kto to ma uczestniczyć podczas porodu

Lekarz ginekolog-położnik , położna, doula?

Doula to doświadczona kobieta, która  wspiera rodzącą. Zna skuteczne praktyki i zwyczaje okołoporodowe, które mają Tobie pomóc. Nie jest medykiem. Masz w niej oparcie emocjonalnie, fizycznie i informacyjnie podczas ciąży, podczas porodu i w połogu. Jej usługi nie są refundowane, są odpłatne.

3.❤️ Opieka w szpitalu

W szpitalu zdecydowanie więcej jest pacjentów niż personelu, a ten jest bardzo zajęty. Każdy z kuracjuszy ma swoje potrzeby dlatego w niektórych momentach dobrą komunikacją, na której będziesz musiała polegać mogą okazać się Twoi bliscy.

Pomoc rodziny, przyjaciół czy partnera odciąży obowiązki pielęgniarek i ułatwi załatwienie Twoich spraw również tych związanych z opieką nad noworodkiem czy karmieniu piersią. Zdecydowanie tę część powinien zawierać Twój plan porodowy.  

Warto również przemyśleć kogo chcesz zaprosić do sali porodowej zaraz po narodzinach dziecka. Zawsze możesz rozważyć odwiedziny najbliższych kiedy będziesz już z maluszkiem w domu.

4. ❤️ Bierz czynny udział w zajęciach w szkole rodzenia

Być może lekcje, które aktualnie uważasz za zbędne mogą okazać się bardzo pomocne i ważne. Dla przykładu mamy na myśli omawiany podczas wykładów przebieg cesarskiego cięcia, gdzie Ty zdecydowana jesteś i pewna, że urodzisz siłami natury, więc opuszczasz te zajęcia. 

Podczas porodu wiele może ulec zmianie, więc w takiej sytuacji będziesz potrafiła pomóc przede wszystkim sobie, bo aktywnie uczęszczałaś na lekcje, na których omawiano wszystko. Wykłady w szkole rodzenia mogą przybliżyć Tobie i ojcu dziecka wiedzy na temat narodzin maluszka, ewentualnych problemów ciąży, okresu poporodowego, karmienia piersią.

5. ❤️ Przygotuj rzeczy do szpitala

Dobrym rozwiązaniem na oczyszczenie głowy z myśli, czy aby na pewno o wszystkim będziesz pamiętać, by spakować do szpitala jest ówczesne przygotowanie torby. W chwili nastąpienia wcześniejszej akcji porodowej nasi bliscy czy partner bez problemu doniosą Tobie do szpitala to czego potrzebujesz.

Poniżej znajdziesz ogólną listę potrzebnych rzeczy, które powinny znaleźć się w Twojej walizce:

Dla Mamy:

 • ubranie do porodu;
 • wygodne koszule nocne rozpinane z przodu, z głębokim dekoltem (rozpięciem) lub  rozcięciami do karmienia; 
 • szlafrok, biustonosze do karmienia, skarpetki- najlepiej nieuciskające;
 • kapcie i klapki pod prysznic;
 • kosmetyki do mycia (w tym szczoteczka do zębów i pasta, łagodny płyn do higieny intymnej, mydło, szampon, grzebień/szczotka do włosów, gumki do włosów, krem do ciała przeciwko rozstępom, pomadka ochronna do ust, krem do twarzy, pilniczek do paznokci;
 • ręcznik;
 • chusteczki nawilżające, podkłady poporodowe, podpaski;
 • teczkę z wszystkimi wynikami badań przeprowadzanych podczas ciąży, dokumenty, NIP pracodawcy;
 • ładowarkę do telefonu;  

Dla Dziecka:

 • ubranko dla dziecka łącznie z tym na wyjście ze szpitala;
 • pieluszki jednorazowe, pieluszki tetrowe;
 • podkłady jednorazowe;
 • ręcznik, kosmetyki do kąpieli, maść na odparzenia;
 • rożek lub cieplutki, przyjemny kocyk;
 • ubranka dla maluszka (body, pajacyk, czapeczka, skarpetki) najlepiej w trzech kompletach;)
 

Jak przygotować się na pierwsze dziecko?

 
Czasami zdarza się, że dany szpital dysponuje podstawowymi rzeczami dla mamy lub noworodka dlatego sugerujemy wcześniej sprawdzić na stronie szpitala lub podpytać położną czy konieczne jest pakowanie wszystkich powyższych rzeczy.

6. ❤️ Pozałatwiaj formalności w pracy

Jeśli pracujesz na etacie fantastycznie jest przygotować się do rozmowy z szefem, by ustalić urlop macierzyński, najlepiej w okresie 7-go miesiąca. Z całą pewnością uspokoi Cię to przed ewentualnymi i nieprzewidywanymi sytuacjami, które mogą wystąpić podczas ciąży.

7. ❤️ Znajdź czas tylko dla siebie

W natłoku zadań do wykonania pomyśl także o sobie. Wiemy, że czasami możesz czuć się nie najlepiej, być może przechodzisz przez wahania nastrojów spowodowane hormonalną burzą. W naszych oczach kobieta w ciąży jest piękna każdego dnia a sesja brzuszkowa jest idealnym momentem, by dostrzec w sobie tę wyjątkowość, uwiecznić ten niepowtarzalny stan na zdjęciach ciążowych.

8. ❤️ Wybierz pediatrę dla swojego dziecka

Warto przyłożyć się do jego wyboru, sprawdzić opinie na jego temat, czy będzie szanował Twoje niepokoje. Musi mieć na względzie przede wszystkim dobro Twojej kruszynki i nie uważać się za największego eksperta w wychowywaniu dzieci. Powinien rozumieć zachowania maleństwa, jak wspierać je w rozwoju i w jaki sposób zapobiegać chorobom. 

Przyda się tutaj z całą pewnością szósty zmysł czyli zaufanie własnej intuicji, która podpowie Tobie kiedy należy działać a kiedy zachować spokój. Sprawdzić lokalizację i godziny przyjęć przychodni czy pasują do Twojego rozkładu zajęć.

jak przygotować sie do narodzin dziecka?

9. ❤️ Zarezerwuj sesję noworodkową z bezpłatnym dojazdem na terenie Warszawy

Odezwij się do fotografa noworodkowego na co najmniej 3 miesiące przed rozwiązaniem, by mieć pewność, że znajdzie się wolne miejsce dla Was a i Ty będziesz spokojna, że wszystko pozałatwiałaś przed pojawieniem się nowego członka rodziny. 

Zdjęcia noworodkowe są jedną z fundamentalnych, uroczych pamiątek w pierwszych dniach życia maluszka dlatego sprawdź doświadczenie fotografa w pracy z kilkudniowymi maleństwami na przykład czytając opinie innych mam korzystających z jego usług. 

Fotografia noworodkowa to nie tylko „zdjęcia w koszach”, które są równie słodkie. Sesje noworodkowe mogą nawiązywać do Twojego/Waszego hobby czy pracy zawodowej. 

Są fotografowie, którzy w swojej ofercie prócz szerokiego doświadczenia w pracy z maleńkimi kruszkami posiadają różnorodne miniaturowe aranżacje, których nikt inny nie jest w stanie powtórzyć, bowiem sami tworzą plan zdjęciowy, dzięki czemu zdjęcia są unikatowe i jedyne w swoim rodzaju.

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa