płaczący nowordek

Dlaczego noworodek płacze?

Płacz noworodka to najprościej mówiąc sposób na komunikowanie się z rodzicami. To klucz do przekazania informacji najbliższym, że potrzebuje ich obecności czy też  pomocy.

Dlaczego noworodki ciągle płaczą?

Niemowlę wykorzystuje swoje umiejętności niewerbalne, by zwrócić na siebie uwagę. Oswójcie się z myślą, że dziecko płacze- taka jest rzeczywistość, w ten sposób przekazuje swoje potrzeby.

Szlochanie dziecka nie zawsze oznacza, że dzieje się mu krzywda i nie oznacza też, że zrobiliście coś źle. Powodem płaczu noworodka może być potrzeba zmiany pieluszki, ssania, bólu, zbyt ciepłe ubranko, samotność, przestraszenie, pobudzenie czy znudzenie. 

Już po kilku dniach życia razem wsłuchując się w ton krzyku i obserwując swoje dziecko zauważycie różnicę płaczu w zależności od potrzeb maleństwa. Będzie zupełnie inne kiedy jest głodne, zmęczone, kiedy chce przytulić się, ogrzać czy schłodzić. Nigdy nie lekceważcie płaczu maluszka.

Znamy się trochę na rodzajach płaczu malutkich dzieci ponieważ w naszych rękach usypialiśmy już setki dzieci, zobacz jak słodko śpią na sesjach noworodkowych :)

płaczący noworodek

Jak zrozumieć płaczącego noworodka?

Reagujcie przede wszystkim spokojnie i troskliwie. Dziecko chłonie emocje z otoczenia więc kiedy sami będziecie przestraszeni to wyczuje Wasz niepokój i napięcie. Im więcej będzie stresu w Was tym trudniej będzie je uspokoić. 

Okażcie mu, że jest bezpieczne w Waszych rękach i nie ma się czego bać. Być może czujecie się trochę bezradnie, bo to zupełnie nowa sytuacja dla Was. Zachowajcie spokój i opanowanie.

uspokajanie płaczącego noworodka

Opanowani Rodzice

Ten początkowy okres jest pełen wątpliwości, zmęczenia i emocji. Rozmawiajcie opanowanie również ze sobą, bądźcie wyrozumiali dla siebie, macie prawo oboje być wyczerpani. Okazujcie sobie wzajemnie czułość, wspierajcie się. Z całą pewnością nauczycie się wszystkiego w zgodzie ze sobą i cierpliwie podpatrując swoje dziecko. 

Zachowajcie równowagę. Noworodka da się zrozumieć :) To również nowa rzeczywistość dla niego. Pomórzcie oswajać się mu z nowatorskimi doznawaniem zmysłów, dotykiem rąk, wody, przedmiotów, powietrza, karmieniem i wydalaniem.

On również potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do zmian w swoim życiu. Być może pomorze Wam wprowadzenie stałego rytmu dnia. Niemowlęta lubią kiedy wszystko dzieje się w określonym czasie a Wam łatwiej będzie zrozumieć zachowania dziecka w zastosowanym powtarzalnym rytmie doby.

dlaczego noworodek płacze

Na spokojnie zastanów się dlaczego może płakać

Kiedy szlocha oceń przede wszystkim sytuację szukając odpowiedzi: Czy może być głodne? Zmęczone? Trzeba zmienić pieluszkę? Rozwiąż problem. 

Czasami dziecko ma potrzebę bliskości i receptą jest przytulenie maluszka, kontakt „skóra ze skórą”- leżenie na brzuchu mamy lub taty. Zapach rodziców, ciepło ciała, bicie serca działa relaksująco na kruszynki.

Przyczyny płaczu noworodka – LISTA

Szybka lista kontroną i zbiór ewentualnych przyczyn płaczu Twojego dziecka. UWAGA! Natomiast jeśli dziecko podczas tego płaczu zachowuje się zupełnie inaczej niż zazwyczaj, bardzo mocno się wygina, sinieje, zmienia kolor skóry, powstała jakaś wysypka i dodatkowo towarzyszy temu płaczu wysoka gorączka, skontaktuj się z lekarzem pediatrą. 

1. Głodny Noworodek

Jedno z pierwszych przyczyn dlaczego Twój osesek może płakać to, chęć na posiłek 

2. Zmęczony maluszek

Miał intensywny dzień. Nawet dorosły człowiek gdy jest za bardzo zmęczony nie może usnąć. To samo dotyczy noworodków, którzy chętnie by już przykimały ale coś im w tym przeszkadza.

3. Noworodek Potrzebuje Twojej bliskości

Przytul go do piersi, połóż się z nim na łóżku i zastosuj technikę kangurowania. 

4. Nie czuje się zbyt komfortowo

 Hallo.. mokra pielucha.. albo dwójka.. Chwilo było ciepło, ale teraz już jest zimna pielucha, mokra, proszę mi to zmienić ;) 

5. Potrzebuje by mi się odbiło

Pojedzone, tylko brzuszek wzdęło i troszkę boli. Te małe jelitka jeszcze nie funkcjonują tak jak u dorosłego, a maluch sam sobie nie wstanie na odbicie. trzeba go spionizować, chwile z nim pochodzić na ramieniu, aż mu się odbije.

6. Temperatura otoczenia

Mamo trochę mi za zimno w tym mieszkaniu albo trochę za ciepło, więc jak mam Ci to powiedzieć byś mnie zrozumiała, chyba najlepiej to popłacze trochę ;) 

7. Nie pasuje mi te ubranko

Może być za ciasne lub z materiału który mu nie odpowiada i się denerwuje.
 

8. Za dużo hałasów

Nie namawiamy Ciebie aby przy dziecku chodzić na paluszkach, ale może w pewnym momencie za dużo się działo, za dużo nowych dźwięków których jeszcze nie zna. Może jakiś dźwięk go zestresował
 

9. Mamo źle się czuje więc płaczę

Jeśli żadne triki nie pomagają, dziecko się nie uspokaja, zmierzcie mu temperaturę. 
noworodek zaraz otrzyma pokarm
uspokojony noworodek pije mleko

Uspokojenie noworodka przy piersi Matki

Nie tyle co dziecko jest głodne i koniecznie musi dostać pierś, noworodki w ten sposób bardzo mocno czują bliskość swojej Mamy. Zauważysz czasami, że nawet nie ciągnie mleka tylko tak przysypia. 

Osobna kwestią jest sytuacja w której maluszek jest głodny, płacze a nie może dobrze złapać i zassać pierś. Tu kwestia cierpliwości Ciebie ratuje. Musisz mu w tym pomagać i uzbroić się  w wyrozumiałość, że wszystkiego trzeba się nauczyć ;)  
noworodek przy piersi mamy nie płacze

Sprytna rada

Zdarza się, dzieci płaczą bez powodu i uspakajające sztuczki mogą nie przynieść rezultatu. Jeśli masz taką możliwość przekaż dziecko na chwilę komuś innemu, np. partnerowi lub połóż malucha w innym bezpiecznym miejscu. Pozwoli to odwrócić uwagę dziecka a Tobie pozwoli uspokoić się, by odzyskać panowanie nad sobą :) 

Dziecko płaczem okazuje czego potrzebuje. Twoim/Waszym zadaniem jest właściwe odczytanie tych sygnałów i zareagowanie. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy i rzadko kiedy są katastrofalne. Praktykując różne techniki, na pewno znajdziesz tą która okaże się skuteczna :)

Wypróbuj białe szumy

Szumy raczej wykorzystywane są do usypiania dzieci, ale sprawdź nasze nagrania, może któryś wpłynie na uspokojenie dziecka. Tu masz LINK: https://www.sercemwidziane.com/bialy-szum/

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

kobieta rodzi dziecko w szpitalu
co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa