
Dlaczego noworodek płacze?
Płacz noworodka to najprościej mówiąc sposób na komunikowanie się z rodzicami. To klucz do przekazania informacji najbliższym, że potrzebuje ich obecności czy też pomocy.
Dlaczego noworodki ciągle płaczą?
Niemowlę wykorzystuje swoje umiejętności niewerbalne, by zwrócić na siebie uwagę. Oswójcie się z myślą, że dziecko płacze- taka jest rzeczywistość, w ten sposób przekazuje swoje potrzeby.
Szlochanie dziecka nie zawsze oznacza, że dzieje się mu krzywda i nie oznacza też, że zrobiliście coś źle. Powodem płaczu noworodka może być potrzeba zmiany pieluszki, ssania, bólu, zbyt ciepłe ubranko, samotność, przestraszenie, pobudzenie czy znudzenie.
Już po kilku dniach życia razem wsłuchując się w ton krzyku i obserwując swoje dziecko zauważycie różnicę płaczu w zależności od potrzeb maleństwa. Będzie zupełnie inne kiedy jest głodne, zmęczone, kiedy chce przytulić się, ogrzać czy schłodzić. Nigdy nie lekceważcie płaczu maluszka.
Znamy się trochę na rodzajach płaczu malutkich dzieci ponieważ w naszych rękach usypialiśmy już setki dzieci, zobacz jak słodko śpią na sesjach noworodkowych :)

Jak zrozumieć płaczącego noworodka?
Reagujcie przede wszystkim spokojnie i troskliwie. Dziecko chłonie emocje z otoczenia więc kiedy sami będziecie przestraszeni to wyczuje Wasz niepokój i napięcie. Im więcej będzie stresu w Was tym trudniej będzie je uspokoić.
Okażcie mu, że jest bezpieczne w Waszych rękach i nie ma się czego bać. Być może czujecie się trochę bezradnie, bo to zupełnie nowa sytuacja dla Was. Zachowajcie spokój i opanowanie.

Opanowani Rodzice
Ten początkowy okres jest pełen wątpliwości, zmęczenia i emocji. Rozmawiajcie opanowanie również ze sobą, bądźcie wyrozumiali dla siebie, macie prawo oboje być wyczerpani. Okazujcie sobie wzajemnie czułość, wspierajcie się. Z całą pewnością nauczycie się wszystkiego w zgodzie ze sobą i cierpliwie podpatrując swoje dziecko.
Zachowajcie równowagę. Noworodka da się zrozumieć :) To również nowa rzeczywistość dla niego. Pomórzcie oswajać się mu z nowatorskimi doznawaniem zmysłów, dotykiem rąk, wody, przedmiotów, powietrza, karmieniem i wydalaniem.
On również potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do zmian w swoim życiu. Być może pomorze Wam wprowadzenie stałego rytmu dnia. Niemowlęta lubią kiedy wszystko dzieje się w określonym czasie a Wam łatwiej będzie zrozumieć zachowania dziecka w zastosowanym powtarzalnym rytmie doby.

Na spokojnie zastanów się dlaczego może płakać
Kiedy szlocha oceń przede wszystkim sytuację szukając odpowiedzi: Czy może być głodne? Zmęczone? Trzeba zmienić pieluszkę? Rozwiąż problem.
Czasami dziecko ma potrzebę bliskości i receptą jest przytulenie maluszka, kontakt „skóra ze skórą”- leżenie na brzuchu mamy lub taty. Zapach rodziców, ciepło ciała, bicie serca działa relaksująco na kruszynki.
Przyczyny płaczu noworodka – LISTA
Szybka lista kontroną i zbiór ewentualnych przyczyn płaczu Twojego dziecka. UWAGA! Natomiast jeśli dziecko podczas tego płaczu zachowuje się zupełnie inaczej niż zazwyczaj, bardzo mocno się wygina, sinieje, zmienia kolor skóry, powstała jakaś wysypka i dodatkowo towarzyszy temu płaczu wysoka gorączka, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.
1. Głodny Noworodek
Jedno z pierwszych przyczyn dlaczego Twój osesek może płakać to, chęć na posiłek
2. Zmęczony maluszek
Miał intensywny dzień. Nawet dorosły człowiek gdy jest za bardzo zmęczony nie może usnąć. To samo dotyczy noworodków, którzy chętnie by już przykimały ale coś im w tym przeszkadza.
3. Noworodek Potrzebuje Twojej bliskości
Przytul go do piersi, połóż się z nim na łóżku i zastosuj technikę kangurowania.
4. Nie czuje się zbyt komfortowo
Hallo.. mokra pielucha.. albo dwójka.. Chwilo było ciepło, ale teraz już jest zimna pielucha, mokra, proszę mi to zmienić ;)
5. Potrzebuje by mi się odbiło
Pojedzone, tylko brzuszek wzdęło i troszkę boli. Te małe jelitka jeszcze nie funkcjonują tak jak u dorosłego, a maluch sam sobie nie wstanie na odbicie. trzeba go spionizować, chwile z nim pochodzić na ramieniu, aż mu się odbije.
6. Temperatura otoczenia
Mamo trochę mi za zimno w tym mieszkaniu albo trochę za ciepło, więc jak mam Ci to powiedzieć byś mnie zrozumiała, chyba najlepiej to popłacze trochę ;)
7. Nie pasuje mi te ubranko
8. Za dużo hałasów
9. Mamo źle się czuje więc płaczę



Uspokojenie noworodka przy piersi Matki

Sprytna rada
Zdarza się, dzieci płaczą bez powodu i uspakajające sztuczki mogą nie przynieść rezultatu. Jeśli masz taką możliwość przekaż dziecko na chwilę komuś innemu, np. partnerowi lub połóż malucha w innym bezpiecznym miejscu. Pozwoli to odwrócić uwagę dziecka a Tobie pozwoli uspokoić się, by odzyskać panowanie nad sobą :)
Dziecko płaczem okazuje czego potrzebuje. Twoim/Waszym zadaniem jest właściwe odczytanie tych sygnałów i zareagowanie. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy i rzadko kiedy są katastrofalne. Praktykując różne techniki, na pewno znajdziesz tą która okaże się skuteczna :)
Wypróbuj białe szumy
Ciekawe artykuły związane z małymi dziećmi:
- Kiedy zaplanować sesję z noworodkiem?
- Pierwsza Kąpiel Noworodka
- Zdjęcia na Chrzcinach: poradnik i podpowiedzi
- Co zrobić by dziecko zasnęło
Twój Fotograf
noworodkowy
i rodzinny
Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link.

KATEGORIE tematyczne:
Polecane Artykuły


Współpracujemy z tą FIRMĄ:



