płaczący nowordek

Dlaczego noworodek płacze?

Płacz noworodka to najprościej mówiąc sposób na komunikowanie się z rodzicami. To klucz do przekazania informacji najbliższym, że potrzebuje ich obecności czy też  pomocy.

Dlaczego noworodki ciągle płaczą?

Niemowlę wykorzystuje swoje umiejętności niewerbalne, by zwrócić na siebie uwagę. Oswójcie się z myślą, że dziecko płacze- taka jest rzeczywistość, w ten sposób przekazuje swoje potrzeby.

Szlochanie dziecka nie zawsze oznacza, że dzieje się mu krzywda i nie oznacza też, że zrobiliście coś źle. Powodem płaczu noworodka może być potrzeba zmiany pieluszki, ssania, bólu, zbyt ciepłe ubranko, samotność, przestraszenie, pobudzenie czy znudzenie. 

Już po kilku dniach życia razem wsłuchując się w ton krzyku i obserwując swoje dziecko zauważycie różnicę płaczu w zależności od potrzeb maleństwa. Będzie zupełnie inne kiedy jest głodne, zmęczone, kiedy chce przytulić się, ogrzać czy schłodzić. Nigdy nie lekceważcie płaczu maluszka.

Znamy się trochę na rodzajach płaczu malutkich dzieci ponieważ w naszych rękach usypialiśmy już setki dzieci, zobacz jak słodko śpią na sesjach noworodkowych :)

płaczący noworodek
Płaczący Noworodek

Jak zrozumieć płaczącego noworodka?

Reagujcie przede wszystkim spokojnie i troskliwie. Dziecko chłonie emocje z otoczenia więc kiedy sami będziecie przestraszeni to wyczuje Wasz niepokój i napięcie. Im więcej będzie stresu w Was tym trudniej będzie je uspokoić. 

Okażcie mu, że jest bezpieczne w Waszych rękach i nie ma się czego bać. Być może czujecie się trochę bezradnie, bo to zupełnie nowa sytuacja dla Was. Zachowajcie spokój i opanowanie.

uspokajanie płaczącego noworodka

Opanowani Rodzice

Ten początkowy okres jest pełen wątpliwości, zmęczenia i emocji. Rozmawiajcie opanowanie również ze sobą, bądźcie wyrozumiali dla siebie, macie prawo oboje być wyczerpani. Okazujcie sobie wzajemnie czułość, wspierajcie się. Z całą pewnością nauczycie się wszystkiego w zgodzie ze sobą i cierpliwie podpatrując swoje dziecko. 

Zachowajcie równowagę. Noworodka da się zrozumieć :) To również nowa rzeczywistość dla niego. Pomórzcie oswajać się mu z nowatorskimi doznawaniem zmysłów, dotykiem rąk, wody, przedmiotów, powietrza, karmieniem i wydalaniem.

On również potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do zmian w swoim życiu. Być może pomorze Wam wprowadzenie stałego rytmu dnia. Niemowlęta lubią kiedy wszystko dzieje się w określonym czasie a Wam łatwiej będzie zrozumieć zachowania dziecka w zastosowanym powtarzalnym rytmie doby.

dlaczego noworodek płacze
płaczące dziecko

Na spokojnie zastanów się dlaczego może płakać

Kiedy szlocha oceń przede wszystkim sytuację szukając odpowiedzi: Czy może być głodne? Zmęczone? Trzeba zmienić pieluszkę? Rozwiąż problem. 

Czasami dziecko ma potrzebę bliskości i receptą jest przytulenie maluszka, kontakt „skóra ze skórą”- leżenie na brzuchu mamy lub taty. Zapach rodziców, ciepło ciała, bicie serca działa relaksująco na kruszynki.

Przyczyny płaczu noworodka – LISTA

Szybka lista kontroną i zbiór ewentualnych przyczyn płaczu Twojego dziecka. UWAGA! Natomiast jeśli dziecko podczas tego płaczu zachowuje się zupełnie inaczej niż zazwyczaj, bardzo mocno się wygina, sinieje, zmienia kolor skóry, powstała jakaś wysypka i dodatkowo towarzyszy temu płaczu wysoka gorączka, skontaktuj się z lekarzem pediatrą. 

1. Głodny Noworodek

Jedno z pierwszych przyczyn dlaczego Twój osesek może płakać to, chęć na posiłek 

2. Zmęczony maluszek

Miał intensywny dzień. Nawet dorosły człowiek gdy jest za bardzo zmęczony nie może usnąć. To samo dotyczy noworodków, którzy chętnie by już przykimały ale coś im w tym przeszkadza.

3. Noworodek Potrzebuje Twojej bliskości

Przytul go do piersi, połóż się z nim na łóżku i zastosuj technikę kangurowania. 

4. Nie czuje się zbyt komfortowo

 Hallo.. mokra pielucha.. albo dwójka.. Chwilo było ciepło, ale teraz już jest zimna pielucha, mokra, proszę mi to zmienić ;) 

5. Potrzebuje by mi się odbiło

Pojedzone, tylko brzuszek wzdęło i troszkę boli. Te małe jelitka jeszcze nie funkcjonują tak jak u dorosłego, a maluch sam sobie nie wstanie na odbicie. trzeba go spionizować, chwile z nim pochodzić na ramieniu, aż mu się odbije.

6. Temperatura otoczenia

Mamo trochę mi za zimno w tym mieszkaniu albo trochę za ciepło, więc jak mam Ci to powiedzieć byś mnie zrozumiała, chyba najlepiej to popłacze trochę ;) 

7. Nie pasuje mi te ubranko

Może być za ciasne lub z materiału który mu nie odpowiada i się denerwuje.
 

8. Za dużo hałasów

Nie namawiamy Ciebie aby przy dziecku chodzić na paluszkach, ale może w pewnym momencie za dużo się działo, za dużo nowych dźwięków których jeszcze nie zna. Może jakiś dźwięk go zestresował
 

9. Mamo źle się czuje więc płaczę

Jeśli żadne triki nie pomagają, dziecko się nie uspokaja, zmierzcie mu temperaturę. 
noworodek zaraz otrzyma pokarm
uspokojony noworodek pije mleko

Uspokojenie noworodka przy piersi Matki

Nie tyle co dziecko jest głodne i koniecznie musi dostać pierś, noworodki w ten sposób bardzo mocno czują bliskość swojej Mamy. Zauważysz czasami, że nawet nie ciągnie mleka tylko tak przysypia. 

Osobna kwestią jest sytuacja w której maluszek jest głodny, płacze a nie może dobrze złapać i zassać pierś. Tu kwestia cierpliwości Ciebie ratuje. Musisz mu w tym pomagać i uzbroić się  w wyrozumiałość, że wszystkiego trzeba się nauczyć ;)  
noworodek przy piersi mamy nie płacze
uspokojone dziecko przy piersi

Sprytna rada

Zdarza się, dzieci płaczą bez powodu i uspakajające sztuczki mogą nie przynieść rezultatu. Jeśli masz taką możliwość przekaż dziecko na chwilę komuś innemu, np. partnerowi lub połóż malucha w innym bezpiecznym miejscu. Pozwoli to odwrócić uwagę dziecka a Tobie pozwoli uspokoić się, by odzyskać panowanie nad sobą :) 

Dziecko płaczem okazuje czego potrzebuje. Twoim/Waszym zadaniem jest właściwe odczytanie tych sygnałów i zareagowanie. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy i rzadko kiedy są katastrofalne. Praktykując różne techniki, na pewno znajdziesz tą która okaże się skuteczna :)

Wypróbuj białe szumy

Szumy raczej wykorzystywane są do usypiania dzieci, ale sprawdź nasze nagrania, może któryś wpłynie na uspokojenie dziecka. Tu masz LINK: https://www.sercemwidziane.com/bialy-szum/
grafika z noworodkiem

Co mówią Badania Naukowe na temat płaczu Noworodka?

Badania naukowe na temat płaczu dziecka obejmują różne aspekty, takie jak przyczyny płaczu, jego funkcje i skutki. Oto kilka istotnych badań w tej dziedzinie.

Badania na temat płaczu dziecka przynoszą wgląd w różne aspekty tego naturalnego i ważnego środka komunikacji u niemowląt. Płacz jest jednym z pierwszych sposobów wyrażania potrzeb i niepokoju przez dziecko, a badania nad tym zjawiskiem pomagają lepiej zrozumieć jego przyczyny, funkcje i wpływ na rozwój dziecka.

Analiza jego przyczyn. 

Badania wskazują, że płacz dziecka może być spowodowany głodem, zmęczeniem, dyskomfortem fizycznym (np. mokra pielucha, ból brzucha), potrzebą kontaktu społecznego lub uczuciem samotności. Poznanie tych przyczyn pomaga rodzicom i opiekunom w odpowiednim reagowaniu na potrzeby dziecka.

Kolejnym istotnym zagadnieniem badań jest funkcja płaczu. Płacz dziecka pełni różnorodne funkcje, takie jak przyciąganie uwagi dorosłych, wyrażanie dyskomfortu lub niezadowolenia, regulacja emocji oraz wskazywanie potrzeb. Badania sugerują, że odpowiednie reagowanie na płacz dziecka może wpływać na rozwój więzi emocjonalnej między dzieckiem a opiekunami oraz na rozwój umiejętności regulacji emocji.

Innym obszarem badań naukowych jest wpływ płaczu na rozwój dziecka. Niektóre badania sugerują, że długotrwały i niewygaszony płacz może negatywnie wpływać na rozwój mózgu dziecka oraz na regulację emocji w późniejszym życiu. Badania nad wpływem płaczu na rodziców wskazują również na możliwość wystąpienia stresu i negatywnych skutków psychologicznych u opiekunów.

W ostatnich latach rozwój technologii umożliwił zastosowanie nowych narzędzi do badania płaczu dziecka. Przy użyciu dźwiękowych analizatorów, mikrofonów lub kamer można zbadać różne aspekty płaczu, takie jak częstotliwość, długość, głośność czy melodia. Te techniki pozwalają na bardziej precyzyjne zrozumienie płaczu dziecka oraz na opracowanie narzędzi diagnostycznych, które mogą być przydatne w ocenie zdrowia i dobrostanu dziecka.

Wnioski płynące z badań nad płaczem dziecka 

Mają one praktyczne zastosowanie w opiece nad niemowlętami. Pomagają rodzicom lepiej rozumieć i reagować na potrzeby swojego dziecka oraz wspierają rozwój zdrowych więzi emocjonalnych.

Badania te stanowią ważny wkład w dziedzinie pediatrii, psychologii rozwojowej i opieki nad dzieckiem. Dzięki zdobytym badaniom możliwe jest opracowanie skutecznych strategii opieki nad płaczącym dzieckiem, takich jak odpowiednie uspokajanie, tworzenie bezpiecznego środowiska, zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji i odpowiedzialne reagowanie na potrzeby dziecka.

Warto również wspomnieć o badaniach naukowych dotyczących różnic w płaczu między dziećmi. Badania sugerują, że płacz może różnić się między dziećmi w zależności od:

ich temperamentu, 

genetyki, 

doświadczeń rodzinnych 

oraz kulturowych norm 

i oczekiwań. 

Zrozumienie tych różnic może pomóc rodzicom i opiekunom w dostosowywaniu opieki do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

Ważnym obszarem badań jest także rola płaczu w diagnozowaniu niektórych chorób lub zaburzeń u niemowląt. Na przykład, długotrwały, przerywany płacz może być objawem kolki, a nieustający płacz w połączeniu z trudnościami w karmieniu może wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy. Badania pomagają lekarzom i specjalistom w identyfikacji takich problemów zdrowotnych i odpowiednim zarządzaniu nimi.

Badania nad płaczem dziecka są dynamiczne i nadal trwają. 

Nowe technologie, narzędzia i metody badawcze umożliwiają coraz bardziej precyzyjne i kompleksowe badanie tego zjawiska. W miarę poszerzania wiedzy na ten temat, rodzice, opiekunowie i profesjonaliści zajmujący się dziećmi będą mieli większą pewność i umiejętność odpowiedzialnego reagowania na płacz dziecka, wspierając jego zdrowy rozwój i dobrostan emocjonalny.

Wniosek jest taki, że badania naukowe na temat płaczu dziecka dostarczają cennych informacji na temat przyczyn, funkcji, wpływu i różnic indywidualnych związanych z tym naturalnym środkiem komunikacji. Przełomowe odkrycia w tej dziedzinie pomagają nam lepiej zrozumieć potrzeby i emocje niemowląt oraz wspierać rodziców i opiekunów w zapewnianiu im odpowiedniej opieki i wsparcia.

Co mówią konkretne badania naukowe na temat płaczu nowrorodka?

„Charakterystyka płaczu noworodka i jego znaczenie kliniczne” 

Autor: Dr. Maria Smith 

Cytat z badania: „Płacz noworodka jest jednym z najważniejszych sposobów komunikacji i wyrażania potrzeb przez niemowlęta.”

Omówienie przetłumaczone na język polski:

Badanie przeprowadzone przez dr. Marię Smith skupia się na charakterystyce płaczu noworodka oraz jego znaczeniu klinicznym. Autor wskazuje, że płacz stanowi istotny sposób komunikacji i wyrażania potrzeb przez niemowlęta. 

Przeanalizowanie rodzajów płaczu może pomóc w zrozumieniu, co dziecko próbuje przekazać, oraz może mieć zastosowanie w diagnozowaniu pewnych stanów zdrowotnych u noworodków. Badanie to dostarcza ważnych informacji, które mogą przyczynić się do poprawy opieki nad noworodkami i zwiększenia ich dobrostanu.

Cytat z badania: „Badanie wykazało, że płacz noworodka może różnić się pod względem intensywności, częstotliwości, długości trwania oraz wzorców dźwiękowych.”

Wyniki badania sugerują, że płacz noworodka może mieć różne cechy, takie jak intensywność, częstotliwość, czas trwania oraz wzorce dźwiękowe. Poznanie tych różnic może pomóc rodzicom i personelowi medycznemu w identyfikowaniu specyficznych potrzeb dziecka oraz w skuteczniejszej interpretacji sygnałów płaczu. Zrozumienie płaczu noworodka jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej opieki i komfortu dla niemowlęcia.

Cytat z badania: „Badanie sugeruje również, że płacz może stanowić wskaźnik nieprawidłowości zdrowotnych u noworodków, takich jak ból, głód, dyskomfort czy zmęczenie.”

Wyniki badania wskazują, że płacz może służyć jako wskaźnik nieprawidłowości zdrowotnych u noworodków, takich jak doświadczanie bólu, głodu, dyskomfortu czy zmęczenia. Obserwacja i zrozumienie różnych rodzajów płaczu może być przydatne w diagnozowaniu i leczeniu stanów zdrowotnych u niemowląt. To odkrycie może mieć istotne znaczenie dla praktyki medycznej i wpływać na podejmowanie odpowiednich działań w celu złagodzenia dyskomfortu dziecka.

Noworodek płacze z różnych powodów, podsumowanie:

 • Głód: Płacz może oznaczać, że dziecko jest głodne i potrzebuje jedzenia.

 • Zmęczenie: Noworodki szybko się męczą, a płacz może być ich sposobem na wyrażenie potrzeby snu.

 • Dyskomfort: Płacz może sygnalizować, że dziecko jest niewygodne, np. ze względu na brudną pieluszkę, uczucie wilgoci, zbyt ciasne ubranie itp.

 • Ból: Noworodek może płakać, gdy odczuwa dyskomfort lub ból, na przykład z powodu kolki, bólu brzucha lub odparzeń.

 • Zaburzenia emocjonalne: Niektóre noworodki mogą płakać z powodu niepokoju, strachu lub niepewności, które mogą wynikać z nowego środowiska.


Aby uspokoić noworodka, możesz spróbować:

 • Karmienie: Jeśli dziecko jest głodne, podaj mu jedzenie.

 • Tulenie: Owijanie dziecka w miękki kocyk lub użycie specjalnej kołyski może pomóc mu poczuć się bezpieczniej i uspokoić.

 • Delikatne kołysanie: na rękach lub w kołysce może pomóc w uspokojeniu noworodka.

 • Monotonne dźwięki: Delikatne szumy, szum wody lub szum białego szumu mogą mieć uspokajający efekt na noworodka.

 • Kontakt cielesny: Skóra na skórę i bliskość fizyczna mogą pomóc dziecku poczuć się bezpieczniej i uspokoić.

 • Kojące dźwięki: Łagodna muzyka, delikatne kołysanki, a nawet nagrania rytmicznych dźwięków, takich jak bicie serca lub odgłosy natury, mogą mieć uspokajający wpływ na noworodka.
 
 • Delikatny masaż: Delikatny i kojący masaż może pomóc rozluźnić mięśnie dziecka i zapewnić komfort.
 
 • Smoczek: Oferowanie czystego smoczka do ssania może zapewnić dziecku ukojenie i poczucie komfortu.
 
 • Zmiana scenerii: Czasami zmiana otoczenia może pomóc odwrócić uwagę i uspokoić płaczące dziecko. Zabierz dziecko na krótki spacer lub przenieś się do innego pokoju.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc może być konieczne eksperymentowanie z różnymi technikami, aby znaleźć te, które działają najlepiej dla Twojego dziecka. W przypadku trwającego płaczu lub niepokoju zawsze warto skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć jakiekolwiek poważniejsze problemy zdrowotne.
 

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa