przed wybraniem fotografa noworodkowego

Jak wybrać fotografa noworodkowego i czego oczekiwać?

Na samym początku chcemy Wam pogratulować błogosławionego stanu w którym właśnie znajduje się przyszła mama, a jeśli Wasza dzidzia przyszła już na świat, to podwójne gratki <3 

Jesteście na etapie poszukiwań kogoś kto zrobi Waszemu maluszkowi piękne zdjęcia. Nie wiecie jak wybrać fotografa noworodkowego spośród setek propozycji w internecie. W tym artykule postaramy się Wam pomóc. Zapraszamy do analizy posta ;)

Wyszukiwanie fotografów w Google.

To standardowa opcja z której korzystają tysiące przyszłych rodziców w ciągu jednego miesiąca. Szukanie fotografa polega na wpisywaniu odpowiednich fraz kluczowych,  w zależności z jakiego miasta pochodzicie lub w jakim rejonie szukacie fotografa, wpisujecie na przykład takie frazy:

 1. fotograf noworodkowy warszawa
 2. sesja noworodkowa warszawa
 3. zdjęcia noworodków
 4. studio noworodkowe
 5. sesja noworodkowa gdzie
 6. czy jak w przypadku tego posta: jak wybrać fotografa noworodkowego?
Każda wpisana fraza w okno wyszukiwarki Google zaproponuje wyniki w postaci linków do konkretnych stron internetowych.

Będą to strony fotografów którzy pozycjonują swoje witryny właśnie na takie frazy jakie wpisujecie.

Niby proste, ale czy na pewno o to Wam chodzi.
wyszukaj fraze jak wybrać fotografa noworodkowego

Jak znaleźć dobrego fotografa noworodkowego?

Pierwsze wyniki wyszukanych haseł proponowanych przez wujka Google nie zawsze oznaczają na 100 procent odpowiedniego fotografa noworodków. Wyszukiwarka podrzuca Wam te strony które są dobrze wypozycjonowane na te frazy. To już nie oznacza, że właściciel tego portfolio jest na pewno profesjonalistą. Musisz koniecznie dodatkowo to sprawdzić. 

Jeśli ktoś jest dobrze wypozycjonowany na wiele haseł, to Google będzie go pokazywał prawie za każdym razem po wpisaniu poszukiwanych przez Was różnych słów. To na 100% oznacza, że jest dobrym fotografem od strony marketingowej, ale nie macie już pewności jakie są jego kwalifikacje i umiejętności.

fotograf na chrzciny marzena i grzegorz
fotograf noworodkowy Warszawa z dzieckiem na rękach

Gdzie szukać fotografa noworodkowego?

Poza standardową wyszukiwarką skorzystajcie z katalog fotografów dostępnych w internecie. Takich spisów niema zbyt wiele w necie. Ale jeśli znajdziecie taki katalog, możecie go segregować po województwach czy miastach. W takich katalogach proponowane osoby nie będą się powtarzać, lecz będziesz mieć dużą różnorodność wyboru.

Uważajcie, przekrój umiejętności i profesjonalizmu w takich katalogach jest bardzo zróżnicowany. Od amatorów do zawodowców. 

FORA internetowe dla mam i kobiet w ciąży

Tu pojawia się kolejna możliwość odszukania odpowiedniego fotografa dla Was. To miejsce jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, ponieważ możesz tam otrzymać polecenie od kogoś kto był zadowolony z takiej usługi. Pytanie tylko czy będzie odpowiadać Tobie jakość wykonanych zdjęć. Musisz wtedy skonfrontować portfolio z poleceniem a to już dwie ważne zmienne które przybliżają Cię do Twojego fotografa.

Dodatkowo zweryfikuj swojego przyszłego fotografa.

Wiesz już, że znalezione portfolio w internecie to nie wszystko. Musisz poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiedniej osoby. W jej ręce na czas sesji oddasz swoje nowonarodzone dziecko. Musisz być w pewna swojego mądrego wyboru.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa dla noworodka?

Być może znaleźliście już kilku. Zapewne przeglądaliście wiele zdjęć noworodkowych na różnych stronach internetowych. Są takie które się Wam spodobały oraz te które od razu odrzuciliście w swojej selekcji. Zawęziliście swój wybór i co teraz?
 
 • Sprawdźcie co mówią na jego temat inni rodzice, którzy skorzystali z jego usługi.
 • Poszukajcie opinii w internecie na jego temat.
 • Popytajcie na forach internetowych.
 • Zwróćcie uwagę jak długo wykonuje takie zdjęcia.
 • Czy fotografia noworodkowa to jego specjalizacja czy zajęcie dorywcze?
 • Zadzwońcie do niego lub spotkajcie się z nim.
 • Przygotujcie sobie listę swoich pytań do niego.
 
Większość profesjonalnych fotografów noworodkowych przyjmuje rezerwacje na sesje noworodkowe około dwóch miesięcy przed porodem. Niektórzy nawet kilka miesięcy wcześniej, to wszystko związane jest konkretną ilością sesji noworodkowych w danym miesiącu jakie może wykonać fotograf oraz z jego reputacją i rozpoznawalnością marki swojej firmy. 
 

Jak znaleźć dobrego fotografa dla swojego dziecka?

Sami musicie rozważyć co rozumiecie określając osobę, która ma wykonać dla Was zdjęcia, mianem dobrego fotografa noworodkowego. Musie wypunktować sobie wartości i charakterystykę swojego wymarzonego fotografa. My w tym artykule pomożemy Wam zebrać myśli i istotne szczegóły na które warto zwrócić uwagę. Dopiero jak poukładacie pod siebie zdobytą tutaj wiedzę, powinna ona pomóc Wam w odnalezieniu Waszego idealnego fotografa noworodkowego.

Jakiej ceny się spodziewać?

Wartość danej sesji zdjęciowej jest składową wielu czynników o której możecie nie wiedzieć.
Rozbieżność cenowa sesji noworodkowych jest bardzo duża i waha się ona od kilkuset złotych do kwot przekraczających dwa tysiące złotych. 

Duże różnice w cenach związane są między innymi z:

 • umiejętnościami fotografa
 • stażem jego pracy
 • dyplomami i certyfikatami
 • jakością wykonywanych zdjęć
 • uznaniami na konkursach polskich i międzynarodowych
 • różnorodnością rekwizytów 
 • czasem poświęconym na sesję
 • czasem oczekiwania na produkty finalne
 • ilością stylizacji
 • ilością oddanych zdjęć
 • formą oddawanych ujęć – albumy, pendrive itp.

Nie nadmieniamy tu sesji za darmo lub za „coś”, osób które dopiero budują swoje portfolio. Kwoty kilkudziesięciu złotych za sesje jeśli ktoś robi je tylko dorywczo i dorabia sobie do etatu. Mówimy tu o profesjonalistach, którzy legalnie prowadzą działalność gospodarczą, a fotografia to ich zawód i pasja.

 

Od jakich czynników zależy cena sesji noworodkowej?

W podpunktach poniżej wymieniamy wartości dodane, które bezpośrednio wpływają na całkowity koszt sesji zdjęciowej u danego fotografa, którego ofertą właśnie interesujecie się.

 • Miasto w którym fotograf ma studio lub wykonuje usługi
 • Jego wiedza i doświadczenie
 • Rozpoznawalność i prestiż
 • Sprzęt na jakim pracuje i jego amortyzacja 
 • Komfort Waszej sesji (dobrze wyposażone studio lub dojazd do Waszego domu)
 • Rodzaje i ilość rekwizytów 
 • Sposób obróbki graficznej Waszych zdjęć
 • Opłata za programy graficzne
 • Jakość i elementy produktu finalnego 
 • Czas który poświęca dla Was
 • Opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej 

UWAŻAJ na tanią sesję oferującą dużo zdjęć.

Zdecydowana większość takich usług skupia się na ilości nie na jakości wykonywanych zdjęć. Zastanów się czy lepiej otrzymać 50 słabych takich sobie zdjęć, czy lepiej 5, 10 lub 15 perełek. 

Częściowa płatność związana z rezerwacją terminu

Po dokonaniu rezerwacji, większość specjalistów z dziedziny fotografii noworodkowej będzie wymagała od Was przelania części lub całości środków za daną usługę. Jest to gwarancja miejsca dla Was w kalendarzu zleceń danego fotografa. Jest to standardowa praktyka w tej branży. 

Legalnie działający przedsiębiorca nie będzie miał problemu z wystawieniem paragonu, faktury czy KP za przyjęcie od Was środków pieniężnych.  
 
 • Zabezpiecz się umową z fotografem

Jeśli obawiasz się o swoje pieniądze, które przekażesz wiele tygodni przed wykonaniem usługi, wymagaj od fotografa stosownej umowy. Możesz ją podpisać w formie papierowej lub elektronicznej. Umowa ustna oczywiście także obowiązuje lecz warto mieć namacalną i widoczną wersje ustaleń między dwoma stronami.
 
Dodatkowym zabezpieczeniem będzie dokonanie przelewu na konto firmowe wskazane przez Waszego przyszłego fotografa.
 
 • Zdjęcia noworodkowe do 14 dnia życia maluszka

Zdecydowana większość sesji noworodkowych wykonywana jest w przedziale między piątym a czternastym dniem jego życia. Dlaczego tak jest, odpowiedź znajdziecie w artykule pod tytułem: 
Czym różni się sesja noworodkowa od niemowlęcej
jak znaleźć fotograf noworodkowego
Gdzie szukać fotografa noworodkowego

Przybliżona data sesji noworodkowej

Bardzo ciężko ustalić konkretny dzień realizacji sesji, bookując ją wiele tygodni wcześniej. Zawodowy fotograf noworodkowy nie powinien w swoim kalendarzu zleceń przyjąć więcej zamówień niż jest w stanie wykonać. Odpowiednie zaplanowanie miesiąca pracy danego fotografa wiąże się z przeznaczeniem czasu na obróbkę zdjęć, na dni administracyjne i marketingowe oraz dni wolne od pracy. 
 
Grafik fotografa musi być na tyle elastyczny, by móc przesuwać terminy innych ważnych spraw na poczet realizacji sesji konkretnego dzidziusia, tak by wykonać zdjęcia we wcześniej wspomnianym okresie 5-14 dni.
 

Poinformuj swojego fotografa, że noworodek jest już na świecie.

Lub wyznacz do tego najbliższą Ci osobę. To pozwoli sprawnie ustalić konkretny już dzień sesji oraz jej godzinę. Wtedy twój fotograf na pewno dopilnuje już całej reszty. 
 
Każdy fachowiec powinien wziąć pod uwagę, że wizyta w szpitalu może się przedłużyć. Jeśli zatrudnicie profesjonalistę ma on na to przygotowane rozwiązania.
 

Termin sesji ustalony, co dalej?

Fotograf którego wybierzecie powinien się z Wami skontaktować telefonicznie lub mailowo. To zależy od jego stylu komunikacji ze swoimi klientami. Przekaże Wam wtedy szczegółowe wskazówki jak przygotować siebie i dziecko do zrealizowania sesji zdjęciowej. Posłuchajcie się go i zastosujcie jego rady tak aby sesja noworodkowa przebiegła sprawnie.
 

Ile czasu trwają takie sesje noworodkowe?

Większość sesji trawa około 2-3 godziny. Ten czas może się wahać w zależności od ilości wybranych stylizacji i od tego czy rodzice zastosują się do wskazówek podanych wcześniej przez eksperta.

Czas na sesji powinien być dla Was chwilą odpoczynku i relaksu. Profesjonalny fotograf noworodkowy bez problemu podejmie się pielęgnacji maluszka, ubierania go i usypiania. Mama będzie potrzebna jedynie w sytuacji potrzeby nakarmienia dziecka jeśli spożywa mleczko z piersi.
 

Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia?

To zależy od ilości realizowanych zleceń przez danego fotografa. Każdy z nich będzie potrzebował czasu na selekcję zdjęć oraz ich obróbkę w programach graficznych. Niektórzy udostępniają index zdjęć nieobrobionych, po to abyście mogli wybrać te, które podobają się Wam najbardziej i dopiero wtedy rozpocznie się proces ich retuszowania. Inni sami wybierają te najlepsze według nich ujęcia.

Bez względu na wszystko, będą potrzebować od kilku dni do kilku tygodni by oddać Wam zdjęcia w najpiękniejszej formie jakie wskazuje na to jego portfolio. 

W jakiej formie otrzymam zdjęcia z sesji noworodkowej?

W standardzie na pewno otrzymacie pliki cyfrowe. Niektórzy drukują zdjęcia. Zależy to jednak od tego jak rozbudowany będzie pakiet który wykupicie. W ofercie rozszerzonej zapewne znajdziecie obrazy na płótnie, zdjęcia na piankach, fotoalbumy lub albumy klasyczne.

Mamy wielką nadzieję, że ten post pomoże Wam w odpowiedzi na pytanie jak wybrać fotografa noworodkowego i czego od niego możecie oczekiwać :) 

Jeśli spodobały się Tobie nasze zdjęcia, jeśli doceniasz naszą wiedzę, jeżeli szukasz profesjonalisty i fotografa godnego Twojego zaufania zadzwoń lub napisz do nas. Czekamy na Was :)

noworodek zdjęcia z rodzicami
Jak znaleźć fotografa noworodkowego

Więcej informacji na temat zdjęć z Waszymi maluchami

Prowadzimy bloga fotograficznego w którym pokazana jest nie tylko sesja noworodkowa, znajdziecie tam także inne zdjęcia i reportaże. Piszemy również ciekawe artykuły i dzielimy się naszą wiedzą z rodzicami oraz młodymi stażem fotografami noworodkowymi.

Poniżej zamieszczamy odnośnik do kilku najważniejszych postów związanych z zaplanowaniem i realizacją sesji z noworodkiem. Możecie w nich  znaleźć cenne informacje dotyczące fotografowania najmniejszych modeli świata. To bardzo malutkie istotki, które wymagają bardzo troskliwej i delikatnej współpracy. Jak to wszystko powinno wyglądać znajdziecie w artykule:

 

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa