przed wybraniem fotografa noworodkowego

Jak wybrać fotografa noworodkowego i czego oczekiwać?

Na samym początku chcemy Wam pogratulować błogosławionego stanu w którym właśnie znajduje się przyszła mama, a jeśli Wasza dzidzia przyszła już na świat, to podwójne gratki <3 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa?

Być może znaleźliście już kilku. Zapewne przeglądaliście wiele zdjęć noworodkowych na różnych stronach internetowych. Są takie które się Wam spodobały oraz te które od razu odrzuciliście w swojej selekcji. Zawęziliście swój wybór i co teraz?
 
 • Sprawdźcie co mówią na jego temat inni rodzice, którzy skorzystali z jego usługi.
 • Poszukajcie opinii w internecie na jego temat.
 • Popytajcie na forach internetowych.
 • Zwróćcie uwagę jak długo wykonuje takie zdjęcia.
 • Czy fotografia noworodkowa to jego specjalizacja czy zajęcie dorywcze?
 • Zadzwońcie do niego lub spotkajcie się z nim.
 • Przygotujcie sobie listę swoich pytań do niego.
 
Większość profesjonalnych fotografów noworodkowych przyjmuje rezerwacje na sesje noworodkowe około dwóch miesięcy przed porodem. Niektórzy nawet kilka miesięcy wcześniej, to wszystko związane jest konkretną ilością sesji noworodkowych w danym miesiącu jakie może wykonać fotograf oraz z jego reputacją i rozpoznawalnością marki swojej firmy. 
 

Jak znaleźć dobrego fotografa dla swojego dziecka?

Sami musicie rozważyć co rozumiecie określając osobę, która ma wykonać dla Was zdjęcia, mianem dobrego fotografa noworodkowego. Musie wypunktować sobie wartości i charakterystykę swojego wymarzonego fotografa. My w tym artykule pomożemy Wam zebrać myśli i istotne szczegóły na które warto zwrócić uwagę. Dopiero jak poukładacie pod siebie zdobytą tutaj wiedzę, powinna ona pomóc Wam w odnalezieniu Waszego dobrego fotografa noworodkowego.

Jakiej ceny się spodziewać?

Wartość danej sesji zdjęciowej jest składową wielu czynników o której możecie nie wiedzieć.
Rozbieżność cenowa sesji noworodkowych jest bardzo duża i waha się ona od kilkuset złotych do kwot przekraczających dwa tysiące złotych. 

Nie nadmieniamy tu sesji za darmo osób które dopiero budują swoje portfolio lub kilkudziesięciu złotych za sesje jeśli ktoś robi je tylko dorywczo i dorabia sobie do etatu. Mówimy tu o profesjonalistach, którzy legalnie prowadzą działalność gospodarczą, a fotografia to ich zawód i pasja. 

Od jakich czynników zależy cena sesji noworodkowej?

W podpunktach poniżej wymieniamy wartości dodane, które bezpośrednio wpływają na całkowity koszt sesji zdjęciowej u danego fotografa, którego ofertą właśnie interesujecie się.

 • Miasto w którym fotograf ma studio lub wykonuje usługi
 • Jego wiedza i doświadczenie
 • Rozpoznawalność i prestiż
 • Sprzęt na jakim pracuje i jego amortyzacja 
 • Komfort Waszej sesji (dobrze wyposażone studio lub dojazd do Waszego domu)
 • Rodzaje i ilość rekwizytów 
 • Sposób obróbki graficznej Waszych zdjęć
 • Jakość i elementy produktu finalnego 
 • Czas który poświęca dla Was
 • Opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej 

Częściowa płatność związana z rezerwacją terminu

Po dokonaniu rezerwacji, większość specjalistów z dziedziny fotografii noworodkowej będzie wymagała od Was przelania części lub całości środków za daną usługę. Jest to gwarancja miejsca dla Was w kalendarzu zleceń danego fotografa. Jest to standardowa praktyka w tej branży. 
 
 • Zabezpiecz się umową z fotografem

Jeśli obawiasz się o swoje pieniądze, które przekażesz wiele tygodni przed wykonaniem usługi, wymagaj od fotografa stosownej umowy. Możesz ją podpisać w formie papierowej lub elektronicznej. Umowa ustna oczywiście także obowiązuje lecz warto mieć namacalną i widoczną wersje ustaleń między dwoma stronami.
 
Dodatkowym zabezpieczeniem będzie dokonanie przelewu na konto firmowe wskazane przez Waszego przyszłego fotografa lub otrzymanie pokwitowania za przyjęcie gotówki.
 
 • Zdjęcia noworodkowe do 14 dnia życia maluszka

Zdecydowana większość sesji noworodkowych wykonywana jest w przedziale między piątym a czternastym dniem jego życia. Dlaczego tak jest, odpowiedź znajdziecie w artykule pod tytułem: 
Czym różni się sesja noworodkowa od niemowlęcej
 

Przybliżona data sesji noworodkowej

Bardzo ciężko ustalić konkretny dzień realizacji sesji, bookując ją wiele tygodni wcześniej. Profesjonalny fotograf noworodkowy nie powinien w swoim kalendarzu zleceń przyjąć więcej zamówień niż jest w stanie wykonać. Odpowiednie zaplanowanie miesiąca pracy danego fotografa wiąże się z przeznaczeniem czasu na obróbkę zdjęć, na dni administracyjne i marketingowe oraz dni wolne od pracy. 
 
Grafik fotografa musi być na tyle elastyczny, by móc przesuwać terminy innych ważnych spraw na poczet realizacji sesji konkretnego dzidziusia, tak by wykonać zdjęcia we wcześniej wspomnianym okresie 5-14 dni. 
 

Poinformuj swojego fotografa, że noworodek jest już na świecie.

Lub wyznacz do tego najbliższą Ci osobę. To pozwoli sprawnie ustalić konkretny już dzień sesji oraz jej godzinę. Wtedy twój fotograf na pewno dopilnuje już całej reszty. 
 
Każdy fachowiec powinien wziąć pod uwagę, że wizyta w szpitalu może się przedłużyć. Jeśli zatrudnicie profesjonalistę ma on na to przygotowane rozwiązania.
 

Termin sesji ustalony, co dalej?

Fotograf którego wybierzecie powinien się z Wami skontaktować telefonicznie lub mailowo. To zależy od jego stylu komunikacji ze swoimi klientami. Przekaże Wam wtedy szczegółowe wskazówki jak przygotować siebie i dziecko do zrealizowania sesji zdjęciowej. Posłuchajcie się go i zastosujcie jego rady tak aby sesja noworodkowa przebiegła sprawnie.
 

Ile czasu trwają takie sesje noworodkowe?

Większość sesji trawa około 2-3 godziny. Ten czas może się wahać w zależności od ilości wybranych stylizacji i od tego czy rodzice zastosują się do wskazówek podanych wcześniej przez eksperta.

Czas na sesji powinien być dla Was chwilą odpoczynku i relaksu. Profesjonalny fotograf noworodkowy bez problemu podejmie się pielęgnacji maluszka, ubierania go i usypiania. Mama będzie potrzebna jedynie w sytuacji potrzeby nakarmienia dziecka jeśli spożywa mleczko z piersi.
 

Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia?

To zależy od ilości realizowanych zleceń przez danego fotografa. Każdy z nich będzie potrzebował czasu na selekcję zdjęć oraz ich obróbkę w programach graficznych. Niektórzy udostępniają index zdjęć nieobrobionych, po to abyście mogli wybrać te, które podobają się Wam najbardziej i dopiero wtedy rozpocznie się proces ich retuszowania. Inni sami wybierają te najlepsze według nich ujęcia.

Bez względu na wszystko, będą potrzebować od kilku dni do kilku tygodni by oddać Wam zdjęcia w najpiękniejszej formie jakie wskazuje na to jego portfolio. 

W jakiej formie otrzymam zdjęcia z sesji noworodkowej?

W standardzie na pewno otrzymacie pliki cyfrowe. Niektórzy drukują zdjęcia. Zależy to jednak od tego jak rozbudowany będzie pakiet który wykupicie. W ofercie rozszerzonej zapewne znajdziecie obrazy na płótnie, zdjęcia na piankach, fotoalbumy lub albumy klasyczne.

Mamy wielką nadzieję, że ten post pomoże Wam w odpowiedzi na pytanie jak wybrać fotografa noworodkowego i czego do niego możecie oczekiwać. 

element ozdobny strony internetowej w postaci serduszek