Jak rozpoznać kolkę u płaczącego niemowlaka

Jak rozpoznać kolkę u Noworodka – przyczyny kolki

Do dziś nikt nie odkrył przyczyny powstania kolki niemowlęcej. Wiemy, że towarzyszy w pierwszych miesiącach życia i dokucza maluszkowi. Ogólnie rzecz biorąc mówi się, że kolka związana jest z niedojrzałością układu nerwowego, czyli może być wywołana nadmiarem bodźców zewnętrznych i napiętą atmosferą w domu (stres, nerwowość).  

Może być również przyczyną układu pokarmowego lub objawem alergii pokarmowej, rezultatem czego jest ból brzuszka niemowlaka.

Kolka u noworodka OBJAWY

Dziecko sygnalizuje dyskomfort płaczem. Więcej na temat przyczyn płaczu piszemy w artykule: https://www.sercemwidziane.com/post/dlaczego-noworodek-placze/. 

Płacz spowodowany kolką jest wyjątkowo głośny, wręcz rozpaczliwy. Przeraźliwy krzyk noworodka może sprawić, że zrobi się purpurowe z wysiłku. Będzie podkurczało nóżki i prężyło się. Jego brzuszek będzie wzdęty i twardy.

Obrazując to ogólnikowo będzie wyglądało jakby działa mu się krzywda. Mimo tulenia i kołysania dzidziusia będzie nadal rozdrażniony i zanosił się nieukojonym płaczem. Kolka niemowlaka z reguły przychodzi w godzinach popołudniowych lub wieczorem. 

Zjawisko charakterystyczne dla okresu niemowlęctwa jest okresem przejściowym i może pojawić się między drugim tygodniem a trzecim miesiącem życia maleństwa. Dlatego tak bardzo przywiązujemy uwagę do tego by sesje noworodkowe wykonać przed 14 dniem życia maluszka, by przebiegała ona komfortowo dla niego <3 <3

Kolka u noworodka jak rozpoznać? Teraz już wiesz, że objawia się bardzo głośnym i niestandardowym płaczem dzidziusia, co dalej? 

Szybka lista: Co robić by nie było Kolki Niemowlęcej

 
 1. Karm dziecko tak by nie łykało powietrza
 2. Ułatw dziecku odbicie się po karmieniu
 3. Delikatny masaż bolącego brzuszka
 4. Ciepły okład (uwaga, nie gorący)
 5. Zapewnij ciszę i spokój
 6. Konsultacja z Pediatrą
Płaczący Niemowlak z Kolką

Ile trwa Kolka u niemowlaka

Dobra wiadomość, kolka powinna ustąpić samoistnie do piątego miesiąca życia. Musisz uzbroić się w stalowe nerwy i empatycznie zrozumieć, że Twojego Syna, bądź Twoją córeczkę boli brzuszek. 

Ile czasu trwają kolki u noworodków

Niema standaryzacji długości czasu kiedy i jak długo boli brzuszek. Trwanie kolki u noworodka może wystąpić dosłownie na kilka, kilkanaście minut, ale może niestety trwać aż kilka godzin.

W sytuacjach kiedy kolka trwa długo mogą wystąpić chwile ulgi dla dziecka kiedy skurcze nie będą tak dokuczliwe. Ból może powrócić i dzidzia znowu będzie płakać. Pamiętajcie, że płacz dziecka podczas kolek jest bardzo donośny, uciążliwy i na dłużą metą trudny do wytrzymania. Apel do Was o zachowanie najwyższej kontroli nad swoimi emocjami.

Kolka Niemowlęca: Jak Pomóc? 

Nie ma uniwersalnych technik, które przyniosą ulgę maluszkowi. Powodem tego jest brak badań nad sposobami walki z kolką, bo jak je przeprowadzić i zbadać czy zastosowany środek przyniósł ulgę? Mimo Waszych różnorodnych starań ciężko będzie uspokoić maluszka. 

Każdy z Waszych bliskich ma jakąś radę zupełnie odmienną od innego znajomego, położnej środowiskowej czy pediatry. Każdy może mówić co innego. Najprawdopodobniej nie pomogą standardowe czynności wykonywane przez Was, kiedy bobas sygnalizuje płaczem, że coś mu przeszkadza albo, że jest głodny.

Co pomaga na Kolkę u Noworodka?

W przypadku kolki ssanie piersi, podawanie smoczka, lulanie i inne techniki stosowane kiedy dziecko zanosi się rozpaczliwym płaczem po prostu mogą okazać się nieskuteczne na dłuższą chwilę.

Odruchowe przystawienie do piersi nie pomoże. Maluch łapczywie może rzucić się do piersi mamy, co wyglądać będzie jakby był głodny, w rezultacie spowoduje to połykanie przez niego powietrza. Będzie niespokojny i sygnalizować będzie rozżalonym płaczem szarpiąc brodawkę i puszczając.

Karmienie mlekiem modyfikowanym może spowodować ryzyko przekarmienie dziecka, rezultatem czego może być ból brzuszka noworodka. 

Jak pomóc dziecku z kolką?

Spubój zastosować któryś z patentów poniżej, które stosuja inni rodzice. Jednym pomagają drugim nie koniecznie, ale kiedy nie spróbujesz to się nie dowiesz. 

 • Wykonaj delikatny masaż brzuszka z zastosowaniem olejku do pielęgnacji maluszka
 • Skorzystaj z ciepłego termofora lub z podgrzanego woreczka wypełnionego pestkami wiśni
 • Przytul się gołym ciałem do kruszynki „skóra do skóry”.
 • Zastosuj dźwięk suszarki do włosów, pracującej pralki, lejącej się wody np. z prysznica: Tu masz pliki MP3: Szumy dla Noworodków
 • Spróbuj Ciepłej kąpieli w wanience
 • Noszenie i kołysanie dziecka na rękach
 • Przejdź do pomieszczenia gdzie jest ciemniej w Twoim mieszkaniu
 • Patent Ekstremalny to przejażdżka samochodem
 • Po konsultacji z Pediatrą podawaj probiotyk
płaczące niemowlę z kolką przy piersi

Emocje rodziców kiedy niemowlak ma kolkę

Ta sytuacja może spowodować, że mama może poczuć zwątpienie i zamartwiać się, że robi coś niewłaściwie. W tej sytuacji bardzo często ojciec dziecka czując się zbędny, na bezradność reaguje odsunięciem się w cień. Kilkugodzinne, codzienne przebywanie z nieustannie płaczącym niemowlęciem z kolką może mieć zły wpływ na emocje rodziców. 

Pamiętajcie, by pod żadnym pozorem nie trząsać niemowlakiem z nerwów. Delikatny układ nerwowy noworodka może tego nie wytrzymać. Potrząsanie może doprowadzić do powstania mikro-urazów w jego mózgu, przyczynić się do chorób a nawet kalectwa czy śmierci. 

Dobrym rozwiązaniem nawarstwiających się emocji może być podział obowiązków między mamą a tatą dziecka. Dajcie sobie przestrzeń na korzystanie z przyjemności i normalnych zająć, kiedy jedno z Was zajmuje się maleństwem.

płaczące dziecko z kolką niemowlęcą

Odreagowaniem może okazać się wyjście na zakupy, obejrzenie ulubionego serialu, Tata może zagra na konsoli, polecamy nasze wyprawy na kanale YouTube: https://www.youtube.com/@MarziandGreynaOkolo/featured lub po prostu drzemka. Wszystko to wtedy kiedy drugi partner zajmuje się dzieckiem, a później zamiana :)

Jest szeroki wachlarz rzeczy sprawiających przyjemność, każdemu z nas inny. Warto wdrożyć takie rozwiązanie, bo wypoczęty rodzic to spokojne dziecko :)

Dieta karmiącej mamy a kolki niemowlęce

Jeszcze kilka lat temu przy kolkach zalecana była dieta eliminująca dla karmiącej matki. Na chwilę obecną dieta karmiącej mamy najprawdopodobniej nie ma wpływu na pojawienie się kolek u noworodka.

Zakłada się, że zakazy i restrykcyjne ograniczenia w jedzeniu kobiety w okresie macierzyństwa mogą źle wpływać na jej samopoczucie, ba! mogą zniechęcać do karmienia piersią i powodować frustrację. Najważniejsze dla młodej mamy jest zdrowie, spokój i wsparcie bliskich :)

Jak pozbyć się kolki niemowlęcej

Nie ma złotego środka na kolkę. Spróbujcie poniższych sposobów a być może któryś z nich zadziała właśnie u Was :)

 • Zatroszcz się, by podczas karmienia niemowlę nie łykało powietrza;

Kiedy maluszek je łapczywie wówczas z butelki lub piersi mleko wypływa za szybko i pod dużym ciśnieniem. Przy praktykowaniu karmienia butelką zmień smoczek na taki o wolniejszym przepływie. Smoczek powinien być wypełniony pokarmem w 2/3.

Karmiąc piersią, przed karmieniem warto odciągnąć trochę pokarmu. Zwróć również uwagę, byś podczas karmienia nie pochylała się nad dzieckiem, odchyl się delikatnie i ułóż na poduszce, by maleństwo ssało „pod górkę”.

 • Zadbaj, by po każdym karmieniu maluszkowi odbiło się;

Powietrze uwięzione w brzuszku noworodka może być przyczyną jego dyskomfortu. Może okazywać to niepokojem, wierceniem się i marudzeniem. Z reguły dziecko nieodbite ulewa zwracając część pokarmu.

Po nakarmieniu maluszka podtrzymuj go w pozycji zbliżonej do pionu i poczekaj, aż mu się po prostu odbije:) Zobacz: jak prawidłowo odbić noworodka

 • Działaj rozkurczowo

Delikatny masaż brzuszka lekko dociśniętą dłonią do ciałka maluszka lub wykonany w przeciwnym kierunku do wskazówek zegara wspomoże wydzielanie nagromadzonych gazów w jelitach co może uspokoić niemowlę

Rozkurczowo pomóc mogą ciepłe (nie gorące) okłady na brzuszek lub delikatny dotyk ciepłej dłoni rodzica, ułożenie dziecka na swoim torsie, brzuchu, by poczuło Wasze ciepło lub po prostu ciepła kąpiel. Jak kąpać maluszka masz w artykule: Pierwsza kąpiel Noworodka 

masowanie noworodka
zginanie nóżek na brzuch noworodka
bolący brzuszek po kolce
 • Zapewnij bobaskowi spokój

Nie przebywaj z maluszkiem w miejscach, w których może być narażony na wachlarz bodźców zewnętrznych, typu hałasy, zapachy, światła, obecność innych ludzi.

 • Masaż noworodka

W ciągu dnia, kiedy dziecko nie ma napadów kolki również możesz zastosować relaksujący masaż maleństwa. Zadbaj, by w miejscu w którym przebywacie było ciepło. Zadbaj również o własny spokój, który pomoże zrelaksować się dziecku podczas delikatnego masażu.

 • Konsultacja z pediatrą

Jeśli cokolwiek niepokoi Cię zasięgnij porady lekarza również odnośnie stosowania jakiegokolwiek preparatu przeciw-kolkowego lub zastosowanie mlecznej mieszanki gdy karmisz butelką.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Poniżej kilka tytułów które mogą się Tobie spodobać ;)

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa