Czym różni się fotografia niemowlęca od noworodkowej ?

Czym różnią się zdjęcia niemowlęce od noworodkowych ?

Szukasz informacji na temat sesji niemowlęcych? Witamy Cię na naszej stronie internetowej SercemWidziane.com. Dobrze trafiliście. 

Czy niemowlak nie jest noworodkiem?

Niemowlę jest noworodkiem tylko przez pierwsze cztery tygodnie, czyli około 28 dni. Sprawdź źródło informacji na https://pl.wikipedia.org/wiki/Noworodek

W medycynie przyjmuje się, że każde dziecko w wieku od poczęcia do czasu kiedy zacznie samodzielnie utrzymywać postawę pionową, czyli około 12 miesiąca życia jest niemowlakiem. 

Są to informacje związane z rozwojem dziecka, jego fizjologią i terminologią. Natomiast zupełnie inaczej wygląda to z perspektywy fotografa i wykonania sesji zdjęciowej maluszkowi. O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Kiedy noworodek staje się niemowlakiem?

W internecie znajdziesz informację, że zdjęcia malutkiego modela powinno wykonywać się pomiędzy piątą a czternastą dobą życia maluszka. U niektórych fotografów ten czas jest wydłużony do 21 doby. DLACZEGO TAK JEST? 

Jest to sugerowany okres wykonania takich zdjęć. W środowisku zawodowych fotografów dziecięcych, mówimy wtedy o sesji noworodkowej. Mimo iż w medycynie przyjęte jest, że dziecko noworodkiem może być do 28 dni, nie oznacza to, iż zachowuje się ono przez cały ten okres tak samo. Dziecko rośnie bardzo szybko. Z każdym dniem jest coraz bardziej ciekawe świata, a to kluczowy element wykonania udanej sesji zdjęciowej.

Jaka jest różnica między niemowlakiem a noworodkiem?

Dla matki, która ciągle troszczy się o swoją pociechę, karmi, pielęgnuje i jest przy niej na wyciągniecie ręki, różnica jest płynna i niezauważalna gołym okiem z dnia na dzień. Dopiero wnikliwa obserwacja, ważenie i mierzenie dzidziusia, pozwala dostrzec jak szybko się rozwija.

Natomiast profesjonalny fotograf noworodkowy, który wykonuje zdjęcia takim dzieciom kilka razy w tygodniu i ma na koncie dużo takich sesji, potrafi szybko ocenić ile dni ma maluszek oraz czy kwalifikuje się do sesji noworodkowej czy niemowlęcej.

Różnice mające wpływ na wykonanie sesji zdjęciowej

Poniżej kilka ważnych elementów, które znacząco wpływają na wykonanie zdjęć. 

  1. Wymiary

  2. Waga 

  3. Plastyka ciała

  4. Sen

  5. Pojawiające się wysypki

  6. Kolki

rozmiary dziecka tabela
Różnice między noworodkiem a niemowlakiem

Wymiary i waga niemowlaka

Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, maluszek rośnie bardzo szybko. Pierwszy rok, okres niemowlęctwa, jest czasem jego najintensywniejszego wzrostu. W Polsce, (uśredniając) dzieci rodzą się z wagą pomiędzy 3200 a 3500 gram, i z wzrostem około 50-54 cm, co nie oznacza wcale, że nie rodzą się mniejsze lub większe.

Cyfry te dotyczą dziecka które przyszło na świat, a nie dzieci które mają 5 czy 14 dni. Trzeba tu dołożyć kilka gram i centymetrów więcej.

Dla fotografa dziecko powyżej 4 kilogramów, to już spory maluszek. Bobas taki może nie zmieścić się już do wszystkich rekwizytów, a w przypadku SercemWidziane.com większość stylizacji z serii Miniaturowy Świat będzie niewykonalna. 

Co oznacza plastyka ciała?

Oznacza to dla nas przybliżone zachowania ciała dziecka do pozycji embrionalnej, gdy było jeszcze w brzuszku mamy. Układanie maluszka w bezpiecznych pozycjach będzie o wiele łatwiejsze kiedy ma mniejsza wagę i większość dnia przesypia.
 
noworodek bez rekwizytów na sesji zdjęciowej
Czym różni się fotografia newborn od niemowlęcej
noworodek na sesji na kocyku futrzanym
Zdjęcia niemowlęce i noworodkowe to jest to samo?

Zobacz na zdjęcia powyżej, tak wyglądają ułożone nóżki noworodka w okresie do 10 dnia życia malucha.

oferta sesji niemowlęcej
Dlaczego sesja niemowlęca to nie noworodkowa

W przypadku większych dzieci układanie nóżek jest już trudniejsze. Jeśli noworodkowi nie odpowiada pozycja, a nóżki odchylają się jak sprężynki nie wykonujemy nic na siłę :) 

Noworodek dla fotografa

Większość fotografów zawęziła sobie okres czasu kiedy dziecko jest noworodkiem do 14 dni. Jest to związane właśnie z plastyką dziecka, jego snem i szybkim wzrostem.
 

Noworodek w medycynie

Medycyna przyjmuje, że okresem noworodkowym dziecka jest pierwsze dwadzieścia osim dni jego życia, tak jak wspominaliśmy już wcześniej. Wyżej znajdziesz tez odnośnik do źródła. 
 

Niemowlak dla rodziców

Osesek dla rodziców zawsze będzie malutkim szkrabem. Przebywają z nim bardzo dużo czasu. Dnie i noce ;) Wiadomo o co chodzi ;) Nie są w stanie zauważyć jak z dnia na dzień przybiera ich maluszek na masie i rośnie jak na drożdżach. A dla fotograf to bardzo istotne.

za duże dzieci do sesji noworodkowej

Czy dla niemowlaka jest już za późno na sesję?

To nie jest tak, że fotografia niemowlęca jest niewykonalna. Jest po prostu trudniejsza, i bardziej czasochłonna. Niemowlaki mają znacznie płytszy sen, są coraz bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne, odgłosy, temperatura itp.

My nie wykonujemy sesji z serii miniaturowy świat, z dziećmi powyżej 14 doby, bo zwyczajnie dzieci są już za duże do tych rekwizytów. 

Spóźnialskim którzy lekko przespali najlepszy czas na zdjęcia, polecamy sesje w koszach z góry i na naszych kudłakach lub sesje Lifestyle

Jeśli jesteś jeszcze przed porodem, to masz jeszcze sporo czasu by odpowiednio wcześniej zamówić sesję noworodkową. Jak to zrobić, przeczytaj artykuł: Kiedy zaplanować sesję z noworodkiem?

Czym różni się fotografia niemowlęca od noworodkowej? 

Wierzymy, że dzięki temu artykułowi zrozumieliście na czym polega różnica;)
 

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa