noworodek na sesji na kocyku futrzanym

Czym różni się fotografia niemowlęca od noworodkowej ?

Szukasz informacji na temat sesji niemowlęcych? Witamy Cię na naszej stronie internetowej SercemWidziane.com. Dobrze trafiliście. 

Czy niemowlak nie jest noworodkiem?

Niemowlę jest noworodkiem tylko przez pierwsze cztery tygodnie, czyli około 28 dni.

W medycynie przyjmuje się, że każde dziecko w wieku od poczęcia do czasu kiedy zacznie samodzielnie utrzymywać postawę pionową, czyli około 12 miesiąca życia jest niemowlakiem. 

Są to informacje związane z rozwojem dziecka, jego fizjologią i terminologią. Natomiast zupełnie inaczej wygląda to z perspektywy fotografa i wykonania sesji zdjęciowej maluszkowi. O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Kiedy noworodek staje się niemowlakiem?

W internecie znajdziesz informację, że zdjęcia malutkiego modela powinno wykonywać się między piątą a czternastą dobą życia maluszka. U niektórych fotografów ten czas jest wydłużony do 21 doby. DLACZEGO TAK JEST? 

Jest to sugerowany okres wykonania takich zdjęć. W środowisku zawodowych fotografów dziecięcych, mówimy wtedy o sesji noworodkowej. Mimo iż w medycynie przyjęte jest, że dziecko noworodkiem może być do 28 dni, nie oznacza to, iż zachowuje się ono przez cały ten okres tak samo. Dziecko rośnie bardzo szybko. Z każdym dniem jest coraz bardziej ciekawe świata, a to kluczowy element wykonania udanej sesji zdjęciowej.

Jaka jest różnica między niemowlakiem a noworodkiem?

Dla matki, która ciągle troszczy się o swoją pociechę, karmi, pielęgnuje i jest przy niej na wyciągniecie ręki, różnica jest płynna i niezauważalna gołym okiem z dnia na dzień. Dopiero wnikliwa obserwacja, ważenie i mierzenie dzidziusia, pozwala dostrzec jak szybko się rozwija.

Natomiast profesjonalny fotograf niemowlęcy, który wykonuje zdjęcia takim dzieciom kilka razy w tygodniu i ma na koncie dużo takich sesji, potrafi szybko ocenić ile dni ma maluszek oraz czy kwalifikuje się do sesji noworodkowej czy niemowlęcej.

Różnice mające wpływ na wykonanie sesji zdjęciowej

Poniżej kilka ważnych elementów, które znacząco wpływają na wykonanie zdjęć. 

  1. Wymiary

  2. Waga 

  3. Plastyka ciała

  4. Sen

  5. Pojawiają się wysypki

  6. Kolki

Wymiary i waga niemowlaka

Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, maluszek z dnia na dzień rośnie bardzo szybko. Jego pierwszy rok, okres niemowlęctwa, jest czasem jego najintensywniejszego wzrostu. W Polsce, (uśredniając) dzieci rodzą się z wagą pomiędzy 3200 a 3500 gram, i z wzrostem około 50-54 cm, co nie oznacza wcale, ze nie rodzą się mniejsze lub większe.

Cyfry te dotyczą dziecka które przyszło na świat, a nie dzieci które mają 5 czy 14 dni. Trzeba tu dołożyć kilka gram i centymetrów więcej.

Dla fotografa dziecko powyżej 4 kilogramów, to już spory maluszek. Bobas taki może nie zmieścić się już do wszystkich rekwizytów, a w przypadku SercemWidziane.com większość stylizacji z serii Miniaturowy Świat będzie niewykonalna. 

Co oznacza plastyka ciała?

 
 
 
 

Niemowlak dla fotografa

 

Niemowlak w medycynie

 

Niemowlak dla rodziców

 

Czy dla niemowlaka jest już za późno na sesję?

To nie jest tak, że fotografia niemowlęca jest niewykonalna. Jest po prostu trudniejsza, i bardziej czasochłonna. Niemowlaki mają znacznie płytszy sen, są coraz bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne, odgłosy, temperatura itp.

My nie wykonujemy sesji z serii miniaturowy świat, z dziećmi powyżej 14 doby, bo zwyczajnie dzieci są już za duże do tych rekwizytów. 

Spóźnialskim którzy lekko przespali najlepszy czas na zdjęcia, polecamy sesje w koszach z góry i na naszych kudłakach.

 
Jeśli jesteś jeszcze przed porodem, to masz jeszcze sporo czasu by odpowiednio wcześniej zamówić sesję noworodkową. Jak to zrobić, przeczytaj artykuł: Kiedy zaplanować sesję noworodkową?