sesja noworodkowa warto czy nie ?

Sesja noworodkowa – Czy warto zrobić?

Jeśli już teraz szukasz odpowiedzi na to pytanie w internecie najprawdopodobniej znaczy to, że takie zdjęcia są bliskie Twemu sercu. Musi być w nich coś co Cię porusza oraz rozczula i zastanawiasz się czy wykonać taką sesję swojemu dziecku. Zapewne rodzi się w Twojej głowie jeszcze wiele innych pytań. Ale spokojnie, po kolei :)

Czy warto zdecydować się na sesję noworodkową?

To zależy od wielu czynników, które postaramy się je Tobie tu przedstawić i nieco uświadomić. Cały ten artykuł i informacje, które tu znajdziesz musisz przeredagować pod siebie. Znaleźć swoje za i swoje przeciw. Najlepiej notując na zwykłej kartce papieru plusy i minusy, które pomogą Ci w Twojej osobistej decyzji.

 

Czynniki wpływające na podjęcie decyzji:

 1. Twój osobisty stosunek do takich zdjęć
 2. Po co i dla kogo?
 3. Obawy o bezpieczeństwo dla swojego dziecka
 4. Twoje samopoczucie po urodzeniu bobasa
 5. Co mówią na ten temat Twoi znajomi
 6. Sesja noworodkowa w domu czy w studio
 7. Budżet jaki chcesz przeznaczyć na sesję
 8. Doświadczenie fotografa
 9. Portfolio 
 10. Co zawiera pakiet od fotografa
 11. Opinie na temat fotografa noworodkowego
 12. Jak wygląda przebieg sesji zdjęciowej
 
noworodek na sesji w fioletowej czapce misia
noworodek fakir stylizacja złoty turban
chłopczyk na rączkach na noworodkowej sesji zdjęciowej

1. Twój osobisty stosunek do takich zdjęć

To najważniejszy aspekt całego rozważania na temat tego artykułu: Sesja noworodkowa czy warto ?

Nie podobają się Tobie takie zdjęcia

Jeśli nie rozumiesz istoty tych zdjęć, nie podobają się one Tobie i niestety..  jeśli źle się Tobie one kojarzą (choć nie powinny ;) oraz uważasz, że nic i nikt Ciebie do nich nie przekona, to odpowiedź jest prosta: Taka sesja nie jest dla Ciebie.

To Twoje zdanie, my je szanujemy i masz do tego prawo :)

Podobają się Tobie takie sesje, ale potrzebujesz więcej informacji

Jeżeli jesteś w sytuacji, w której rozważasz ten temat, zgłębiasz swoją wiedzę to my czyli Marzena i Grzegorz z SercemWidziane postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.  

noworodek bez rekwizytów na sesji zdjęciowej
Prostota bez zbednych rekwizytów

2. Po co i dla kogo taka sesja zdjęciowa

Na to pytanie odpowiemy Ci z perspektywy fotografa i rodzica. Sugerowanie się opiniami swoich znajomych, którzy wykonali takie zdjęcia lub pytanie o to przypadkowych ludzi na forach internetowych związanych z tematyką rodzicielską i noworodkową, może doradzić lub zaszkodzić Waszej decyzji. Wszystko zależy od tego jakiego fotografa wybrali, jak wspominają przebieg i wykonanie sesji, ale o tym w dalszej części tego posta.

Z naszego punktu widzenia: narodziny Waszego potomka, to wydarzenie jest tak niezwykle wyjątkowe i przełomowe w Waszym życiu, iż sam ten fakt nominuje do upamiętnienia tej chwili w jakikolwiek sposób. Dziecko w swoich pierwszych miesiącach i latach życia rozwija się niezwykle szybko i to jak jego wygląd się zmienia często zaskakuje.

Ale do sedna. Według nas sesja noworodkowa jest ukoronowaniem i nagrodą dla rodziców. Takie zdjęcia będą wyjątkowa pamiątką przede wszystkim dla ich samych. Dziewięć miesięcy oczekiwania, czasami miesiące a nawet lata starania się o dziecko. Później trud w jego wychowaniu i ta matczyna i ojcowska miłość. Spoglądanie na te fotografie po latach zawsze będą kręciły łezkę wzruszenia.

Co o takich zdjęciach pomyśli moje dziecko po latach?

Nie wiemy :) Każde dziecko to inna osobowość. Nie wiemy też jaka będzie moda na zdjęcia za 20 lat :) Wiemy tylko, że rodzice którzy aktualnie robią u nas takie sesje, robią to dla siebie i bardzo im się one podobają. Większa ich część zamawia stylizacje z Miniaturowego Świata, w których jest motyw ich pasji lub zawodu. I wszystko to odnosi się do obecnego, trwającego czasu. 

Z perspektywy rodziców: Ilekroć podpytujemy naszych klientów jakie będzie przeznaczenie zdjęć z sesji noworodkowej, stwierdzają iż będzie to pamiątka wyglądu ich dziecka w wyjątkowej, uroczej formie. Sami nie wiedzą czy będzie się to podobało ich córce czy synowi za jakieś kilkanaście lat.

mały chłopiec podczas sesji noworodkowej na siłowni
Ojciec tego dziecka kocha sporty siłowe

W następnym punkcie będzie poruszony temat bezpieczeństwa dzieci na sesjach, ale już przy tym zdjęciu powyżej chcemy zaznaczyć, że są tu zastosowane sztuczki fotografa. Zdjęcie składa się z dwóch fotografii. Jest ono tak zmontowane w programie graficznym, by nie było widać rąk Marzeny która przytrzymuje malucha. 

A druga manipulacja obrazem jest taka, że ławeczka na której ułożony jest noworodek jest tak pochylona, by dziecko na niej leżało a nie siedziało. Konstrukcja ma za zadanie jednie stworzyć iluzję siedzącego dziecka, które tak naprawdę leży. Zdjęcie musi być zrobione pod odpowiednim kątem :)

3. Obawy o bezpieczeństwo dla swojego dziecka

Bardzo często w internecie można spotkać osoby, które bardzo krytycznie wypowiadają się na temat sesji z noworodkami i niemowlakami. Pogłębiając temat i szukając u źródła dlaczego tak się dzieje dochodzimy do dwóch wniosków.
 

Po pierwsze: są to osoby które zrobiły taką sesję i są bardzo niezadowolone z jej efektów i przebiegu.
Po drugie: to ludzie którzy nie mają pojęcia jak wygląda profesjonalna sesja zdjęciowa z tak malutkimi dzieciaczkami i po prostu obawiają się o ich bezpieczeństwo.

Wykonanie zdjęć i powierzenie swojego dziecka w ręce fotografa z małym doświadczeniem, za niewielkie pieniądze lub za darmo, może skutkować słabą jakością zdjęć i małymi umiejętnościami we współpracy z noworodkami. Obserwując co dzieje się podczas takiej sesji, osoby te mogą mieć mylny obraz tego jak takie zdjęcia powinny być wykonywane. 

Mogła zaistnieć także sytuacja w której portfolio i umiejętności zaprzeczają temu co widzieli rodzice na sesji zdjęciowej oraz finalnemu efektowi. Aby nie dochodziło do takich zdarzeń, trzeba poszukać więcej informacji na temat danego fotografa do którego macie zamiar się wybrać. Przeczytać opinie na jego temat, porównać zdjęcia z innymi fotografami, poprosić o wgląd w całość jednej sesji zdjęciowej. 

Nie ma też co się dziwić, kiedy ktoś źle wypowiada się o fotografach robiących zdjęcia noworodkom, jeśli nie wie jak takie sesje wyglądają od strony technicznej bo widzą tylko efekt końcowy zdjęcia umieszczonego w internecie.

Czy dziecko męczy się podczas sesji noworodkowej?

W rękach profesjonalnego, doświadczonego fotografa absolutnie NIE. 
Każdy zawodowy fotograf, specjalizujący się w dziedzinie fotografii noworodkowej zadba o to by na sesji, rodzice i dziecko czuły się bezpiecznie i komfortowo. Więcej na temat bezpieczeństwa Waszego dziecka podczas zdjęć znajdziecie w artykule:

Jak powinna wyglądać bezpieczna sesja noworodka

warto zrobić sesję noworodkową u profesjonalisty

Większość czasu sesji zdjęciowej polega na karmieniu, pielęgnacji i usypianiu dzidziusia na naszych rękach. Dopiero kiedy uśnie głębokim snem, przystępujemy do delikatnego układania go w odpowiednich pozycjach. Znając wszystkie techniki usypiania i układania, nie ma mowy o męczeniu maluszka. W dodatku bardzo często ze względów bezpieczeństwa dziecka, zdjęcia które oddaje fotograf są fotomontażem, ale o tym więcej we wspomnianym wyżej artykule.

4. Twoje samopoczucie po urodzeniu bobasa

Wiemy ile trwa poród, wiemy ile czasu trzeba być w szpitalu, nie na swoim łóżku, w towarzystwie nie znanych kobiet i słuchając płaczu nie swoich dzieci. Pierwsze noce w domu w nowych okolicznościach, niekoniecznie przespane. Zmęczenie i ból a zarazem radość i ukojenie, że już po wszystkim :) Mieszanka tych wszystkim emocji, może wpłynąć na negatywną decyzję o nie wykonywaniu zdjęć dla synka czy córeczki. 


CDN…

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa