układanie noworodka do sesji zdjęciowej

Ile trwa sesja noworodkowa?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Można określić przewidywany okres trwania sesji na podstawie zrealizowanych wielu innych takich zdjęć. Sesja z noworodkiem może trwać od 1-2 godziny do nawet 4-5 godzinRozpiętość czasowa zależy od kilku czynników. Przeczytaj i poznaj je wszystkie :)

Ile czasu trawa sesja z noworodkiem?

Bez względu na to czy sesję taką będziecie wykonywać w studio fotograficznym czy może wolicie aby fotograf przyjechał do Was (polecamy to drugie rozwiązanie) poniżej wymienimy zmienne które wpływają na czas realizacji zdjęć z dzieciątkiem.
 
 1. Czas przygotowania się fotografa do sesji
 2. Nastrój Maluszka
 3. Karmienie 
 4. Czy dziecko jest wyspane 
 5. Wiek i Waga dziecka
 6. Pielęgnacja Noworodka
 7. Ilość wybranych stylizacji 
 8. Czy sesja będzie z rodzeństwem i z rodzicami?
 9. Atmosfera podczas realizacji sesji zdjęciowej
 10. Przebieranie 
 11. Usypianie małej Modelki lub Modela
 12. Sesja Bliźniacza jest trudniejsza

 

Czas sesji noworodkowej zależy od:

 
Sami widzicie ile jest zmiennych które wpływają na długość trwania sesji noworodkowej. Aby nie trzymać Was w niepewności od razu radzimy nie rezerwować sobie nic innego na ten dzień.
 
W najlepszym możliwym scenariuszu sesja taka może potrwać 1-2 godziny. W sesjach bardziej rozbudowanych np. z rodzicami, z rodzeństwem, dużo stylizacji czas może się wydłużyć do 4-5 godzin.

1. Czas przygotowania Planu Zdjęciowego do sesji.

Powyżej zobaczysz jak wygląda plan zdjęciowy przygotowany do sesji u klienta w domu i gotowe zdjęcie z maluszkiem na tej scenie. 

Do czasu trwania sesji z noworodkiem, (jeśli jest ona wykonana w Twoim mieszkaniu), dolicz czas przygotowania całej aranżacji. Fotograf przyjeżdża do Ciebie ze wszystkimi rekwizytami oraz potrzebnym sprzętem fotograficznym, który musi rozłożyć i odpowiednio przygotować by sesja rozpoczęła się.

Oczywiście gdy jedziesz z dzieckiem do studia fotograficznego, wszystko powinno być już przygotowane. W tym przypadku czas płynie inaczej, ponieważ do takiej sesji musisz doliczyć Twój czas spakowania siebie i dziecka do wyjścia z domu oraz czas na przejazd do atelier. Sami musicie podjąć decyzje co jest dla Was lepszym wyborem. 

My polecamy ta druga wersję. Nigdzie nie musicie jechać, dzidzia śpi w kołysce lub jest właśnie karmiona, kiedy SercemWidziane szykuje plan zdjęciowy :)

2. Nastrój i Samopoczucie Dziecka na sesji 

Kilkudniowa kruszynka nie powie nam jak się czuje, czy ma dobry dzień i czy chętnie przystąpi do zdjęć. To jak maluszek będzie współpracował (czytaj smacznie spał na sesji) zależy czy będzie mu wygodnie, ciepło, czy będzie najedzony, jak spał w nocy, czy nie ma żadnych dolegliwości.

Jeśli noworodek miał ciężką noc, konieczna była konsultacja z pediatrą, jeśli zapowiada się pielęgniarka środowiskowa, oczywiście dzień sesji przekładamy.

Troskliwe dbamy by maluszek czuł się jak najbardziej komfortowo w całym dniu sesji zdjęciowej. Jeśli jest bardzo czuły na dotyk i odgłosy, dostosujemy się do jego zaleceń :) Zdarza się tak, że dziecko jest dużo bardziej wrażliwe, wówczas proces jego usypiania i układania do zdjęć po prostu wydłuża się. My nic nie robimy na siłę i nie spieszymy się.  

Sytuacja może się skomplikować gdy jesteście w studio na daną godzinę, a fotograf ma kolejną rodzinę z dzieckiem i nie może poświęcić więcej czasu dla Was:/ SercemWidziane zawsze ma tylko jedną sesje noworodkową na dany dzień.

czas na jedzenie dl anoworodka
czas na butlę z mlekiem dla niemowlaka
czas na pokarm dla dziecka
ile czasu sesja z dzieckiem

3. Czas na Karmienie noworodka

Ile trwa sesja noworodkowa? Kolejne czynniki. Maluch kiedy dobrze sobie zje, to smacznie śpi:) Są maluchy które jedzą mało, są które potrzebują dużo więcej. Jedne jedzą z butli inne wolą z piersi. Niektóre spożywają powoli, inne wciągają mleczko bardzo szybko.

Karmienie noworodka piersią to jedyna rzecz której nie wykonujemy;) Kontakt malca z Mamą jest niezastąpiony w tym przypadku. Z reguły czas podawania posiłku w ten sposób jest sporo dłuży niż mleko modyfikowane z butelki lub ściągnięte z piersi.

Zanim rozpoczną się zdjęcia noworodkowe, mały model lub modelka muszą zjeść swoją porcję, by zaraz po posiłku szybko usnęły w naszych ramionach. Tak :)  my lulamy maluszka. Mama z Tatą odpoczywają :) 

Jeżeli cała sesja składa się z kilku aranżacji i będą także zdjęcia z rodzicami lub rodzeństwem, dzidziuś może zrobić się głody i będzie potrzebował czasu na kolejne jedzonko. A jeśli dzidzia jest głodna to nie śpi, jeśli nie śpi to sesja jest przerwana na am am ;)

4. Ile trwa sesja noworodkowa? Wskazówki

Mamy duże doświadczenie w pracy z Noworodkami, jesteśmy specjalistami od sesji noworodkowych. Na podstawie naszej wiedzy, aby sesja przebiegła sprawnie mamy kilka wskazówek dla rodziców. Możecie się do nich zastosować lub nie, ale wskazówki mogą znacząco wpłynąć na długość trwania sesji zdjęciowej.

Większość rad przekazujemy telefoniczne naszym klientom którzy zdecydują się na współpracę z nami. Wyspane dziecko przed sesją zdjęciową może nie być już takie chętne do kolejnej drzemki na sesji, a to bardzo ważne by spało podczas zdjęć. Więcej na temat bezpieczeństwa podczas sesji noworodkowej znajdziecie >>> tutaj.

dziewczynka na łóżeczku

5. Czy to Noworodek czy już Niemowlę

Im mniejszy maluch tym lepiej. Im szybciej zrobicie sesję noworodkowa tym lepiej. Optymalny czas na realizacje zdjęć to 5-12 dzień życia noworodka. Dla czego to takie ważne opisujemy w tym poście: Czym różnią się zdjęcia niemowlęce od noworodkowych?

W telegraficznym skrócie, dla większych dzieci rekwizyty mogą być za małe. Starsze dzieci mniej śpią, są bardziej czułe i wrażliwe na dotyk, trudniej ululać niemowlaka co przekłada się na wydłużenie sesji.

6. Przebieranie malucha

Większość dzieci nie lubi jak ma mokro w pieluszce. Po chwili robi się tam chłodno i nie przyjemnie. Dwójka też wymaga operacji przewinięcia pieluchy. Zrobimy to bez problemu za Was. Musicie wiedzieć iż niespokojne dziecko podczas układania go do zdjęć może sugerować dyskomfort brudnej pieluszki.

W takiej sytuacji malucha trzeba przebrać i na nowo rozpocząć jego usypianie.

7. Ilość wybranych stylizacji ma wpływ na czas sesji

Jeśli wybierzecie pakiet z jedna stylizacją bez rodziców i rodzeństwa to wiadomo, ze taka sesja fotograficzna nie potrwa długo. Jeśli osesek będzie spał, i nie będzie trzeba go przebierać w inne ubranka i przenosić do innych rekwizytów taka sesja nie powinna trwać dłużej nić godzinę.

Jeśli dziecko nie będzie chciało spać i będzie wymagało więcej czasu na jego pielęgnację. To przy jednej stylizacji czas może się wydłużyć do dwóch godzin.

W ramach jednej stylizacji dla różnorodności kadrów podmieniamy czapeczki, opaski ewentualnie dodajemy rekwizyt. Natomiast przebieranie dziecka w inny strój i zamiana rekwizytów to jest już dodatkowa aranżacja, która wymaga czasu.

Wiemy, że sesja noworodkowa nie może trwać w nieskończoność. Zbyt długi czas może zmęczyć rodziców i zniechęcić do kolejnej takiej sesji w przyszłości. Nasze miniaturowe światy to bardzo rozbudowane scenerie, jedyne takie w Polsce.

Stworzyliśmy pakiety tak by były różnorodne i ich realizacja nie trwała zbyt przesadnie długo. Sprawdź później jak wygląda nasza Oferta Sesji Noworodkowych.

8. Fotografie z Rodzeństwem lub z Rodzicami

Pierwsza część za nami. Druga to zdjęcia z Mamą i Tatą. Jeśli taka opcja Ciebie interesuje to w przypadku sesji w Twoim domu, plan zdjęciowy dla maluszka zamienia się w studio fotograficzne dla dorosłych. Aranżujemy wtedy pokój w ten sposób, że zdjęcia końcowe wyglądają jak ze studia fotograficznego co widać poniżej. 

Czasem zdarzają się małe wypadki typu siusiu na Mamę lub dwójeczka na Tatę ;D albo na odwrót ;)

kupa na sesji noworodkowej

Inaczej to wszystko jeszcze wygląda kiedy to starsze rodzeństwo ma podchodzić do siostrzyczki lub braciszka na planie przygotowanym dla noworodka. W miniaturowych światach nie praktykujemy takich zdjęć. 

Jeśli chcesz by Twój starszak był na zdjęciach razem z najmłodszym Twoim dzieckiem, nasze propozycje są poniżej. Wiadomo im starsze dziecko tym więcej go wszędzie :) 

My potrzebujemy trochę czasu, by nas zaakceptowało i polubiło na sesji. Bez tego mało prawdopodobne, by chciało chętnie wejść na plan na zdjęcia. Straszak potrzebuje czasu na akceptację… a my o tym wiemy i również z nim nawiązujemy relacje by zdjęcia nie były wymuszone typu „pokaż ząbki” etc ;)

9. Atmosfera na sesji zdjęciowej

Wybierzcie na profesjonalistę i specjalistę. Jeśli wybierzecie amatora lub kogoś kto nie wie jak sprawnie przeprowadzić sesję noworodkową, może wprowadzić w Was niepotrzebny stres. Zestresowani rodzice, to zestresowane dziecko. Maluszki chłoną emocje. Jeśli te emocje są złe, sesja nie przebiegnie sprawnie. 

Na naszych sesjach rodzice odpoczywają i nie stresują się nie potrzebnie. Trochę to autopromocja, ale wiemy, że swoje dziecko powinniście oddać w ręce tego kto doskonale wie co ma robić :) <3

10. Przebieranie podczas trwania zdjęć

Dotyczy to pielęgnacji oraz różnych strojów do stylizacji. I w jednym przypadku i drugim dziecko jest zaabsorbowane sytuacja przebierania. Zdecydowana większość dzieci nie lubi jak się je przewija lub ubiera. Dzieci zazwyczaj płaczą i się denerwują. 

Trzeba je później uspokoić i ululać by bezpiecznie przeprowadzić sesję z jego udziałem w roli głównej.

11. Usypianie dziecka 

To jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na długość trwania całego przedsięwzięcia. Maluszek wymaga czasu by odpłynąć meandry jego kolorowych snów. Są tacy zawodnicy co zasypiają na pstrykniecie palców, ale zdarza się to raczej rzadko ;)

ile trwa sesja z bliźniaczkami

12. Podwójna sesja noworodkowa

Jak widać na zdjęciu powyżej nie zawsze bliźniaki śpią w tym samym czasie. Usypianie ich jednocześnie wymaga dużo większego zaangażowania niż przy jednym bobasie. To oczywiście przekłada się na wydłużoną w czasie sesję zdjęciową :) 

śpiące noworodki

PODSUMOWANIE: Ile czasu trwa sesja z noworodkiem?

Nie szybkość wykonania sesji zdjęciowej jest najważniejsza. Rozumiemy, że czas jest cenny ale pośpiech jest niewskazany.  Liczy się przede wszystkim komfort noworodka, jego bezpieczeństwo i wygoda. Artykuł wyjaśnia, że nie da się ustalić dokładnego czasu trwania sesji z ich dzieckiem. Może założyć ramy czasowe, widełki ale lepiej nic nie planować tego dnia.

Więcej ciekawych postów znajdziecie w kategorii: https://www.sercemwidziane.com/poradniki-wskazowki-wiedza/

Twój Fotograf

noworodkowy

i rodzinny

Poniżej wymienione są kategorie tematyczne postów na tym blogu. Znajdź interesujący Ciebie temat i kliknij w link. 

Dwóch fotografów noworodkowych Marzena i Grzegorz
Fotograf Noworodkowy

KATEGORIE tematyczne:

Polecane Artykuły

co po urodzeniu dziecka
Jak wygląda noworodek po Urodzeniu
Kurs ratowania noworodka - ćwiczenia na manekinie
wyszkolony Fotograf Noworodkowy
ustawione dzieci przed kościołem na komunii świętej
Poradnik z Komunii Świętej
odnośnik na kanał sercemwidzine
Subskrybuj nasz kanał na YT
przycisk do Patronite

Współpracujemy z tą FIRMĄ:

logo firmy eizo
logo firmy nikon
logo firmy epidemic sound
portal MyWed

Portfolio:

odnośnik do zdjęć noworodkowych
Zdjęcia Noworodkowe Warszawa