Sesja Ciążowa – czy upiększać zdjęcia ? ;)

Czy zdjęcia ciążowe powinny być podkręcane w photoshopie ?

Poniżej przedstawiamy Wam dwa zdjęcia, oba są w dwóch wersjach. Pierwsze po pełnej obróbce w photoshopie oraz drugie surowe prosto z puszki aparatu, jedynie przekonwertowane na JPEG i pomniejszone. Świat widziany naszymi oczami nie zachwyca nas swoimi kolorami na każdym kroku. Jest to sporadyczne i bardzo zależne od miejsca w którym będziemy spacerować oraz od pory roku.

Dlaczego zdjęcia na telefonach  są takie ładne?

Dlaczego producenci telewizorów oraz smartfonów podkręcają w nich wyświetlacze niby do granic możliwości, a jednak rok w rok są coraz piękniejsze i bardziej kolorowe. Dlaczego to robią. Dlaczego oglądając telewizor 4K, obraz powala na kolana, jakość i kolory niby tak prawdziwe a nie widoczne na co dzień. A no tak… upiększamy nasze życie w każdym wymiarze, chcemy aby było lepsze, fajniejsze … i co ? i okey… jeśli można i jeśli ktoś chce, to dlaczego nie…

Urządzenia do robienia i oglądania zdjęć

Technologia w dzisiejszych czasach jest bardzo zaawansowana i ciągle się rozwija. Mimo to nikt na świecie nie skonstruował obiektywu o ostrości i rozpiętości tonalnej jak ludzkie oko. Nawiasem mówiąc nie każde ludzkie oko jest ostre ;) A rozpiętość tonalna to uśrednienie wartości kontrastu. Najprościej mówiąc jeśli podczas słonecznego dnia widzicie np. część budynku bardzo mocno oświetloną przez słońce a drugą w głębokim cieniu to ludzkie oko jest to w stanie uśrednić i widzi to co jest w cieniu i to co jest w słońcu.

Aparat ma z tym już duży kłopot. W ustawieniach automatycznych będzie robił wszystko aby zdjęcie nie było prześwietlone, czyli cień będzie bardzo ciemny nawet czarny. Rozpiętość tonalna to według mojego słownika to uśrednienie tych wartości do takiej granicy aby i jasne i ciemne miejsca były czytelne. I dobijając do brzegu .. :) tam gdzie aparat i szkło, lub zbyt mała ilość sprzętu, lub trudne warunki, nie dają rady.. przychodzą w potrzebie umiejętności retuszu w Photoshop.

Które z tych 4 zdjęć ciążowych są dla Was ciekawsze, przyjemniejsze dla oka ? Nie chcemy wchodzić w czyjeś gusta. Jednym może się podobać drugim nie. Jeden fotograf zrobił by to tak a drugi inaczej. Chodzi tylko o istotę obrabiania zdjęć. Czy warto ?

Weźcie poprawkę na to, że to nasz blog, i na nim głosimy swoje poglądy i swoje racje. Nie chcemy nikogo nauczać, pouczać i namawiać. Po prostu dzielimy się z Wami naszymi uwagami i spostrzeżeniami. Upiększanie zdjęć – jesteśmy na TAK.. Podkręcanie zdjęć – jesteśmy na TAK. Staramy się nie przesadzać i robić to ze smakiem. I tu przedstawiamy Wam naszą interpretację obróbki zdjęć.