. Wszystko o Chrzcinach | fotograf na chrzest | SercemWidziane

Jak przygotować się do Chrztu Świętego ?

Pełny Poradnik z Chrztu Świętego

Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek i rad, które mogą się Wam przydać podczas uroczystości Chrztu Świętego Waszego dziecka i usprawnią współpracę między nami podczas zdjęć reportażu z Chrzcin.
Nie musimy tu chyba nadmieniać, iż jest to jedna z niewielu imprez rodzinnych na którą zjeżdżają się najbliżsi z najdalszych zakątków Polski i Świata. Warto zatrzymać czas tego dnia i wspominać go w późniejszych latach przeglądając album ze zdjęciami. To piękna pamiątka Chrztu

SercemWidziane jako doświadczony fotograf na Chrzest Święty

Czyli my :) Marzena i Grzegorz :) z perspektywy aparatu fotograficznego dzielimy dzień uroczystości na trzy części:

  1.  Przygotowania do Chrztu Świętego w domu lub hotelu

  2. Ceremonia Chrztu Świętego

  3. Uroczyste przyjęcie z Chrzcin

A więc kochani, zatrudniając fotografa, jest to inwestycja we wspomnienia, bezpieczeństwo prawidłowo wykonanych zdjęć, gwarancja uchwycenia ważnych momentów tego dnia a także wydatek wliczony w budżet tej uroczystości. Skoro decydujecie się na wynajęcie profesjonalnego fotografa, warto mieć na uwadze kilka cennych wskazówek, by zdjęcia były jeszcze piękniejsze i bardziej dopracowane.

My pracujemy dyskretnie i staramy się nie ingerować w wydarzenie w dniu kiedy ono już trwa. Natomiast przeczytanie tego artykułu, pozwoli Wam zrozumieć naszą pracę oraz Wam ułatwi przygotowanie się do tego dnia ;)

1. Przygotowania do Chrztu Świętego w domu lub hotelu

Na zdjęcia z przygotowań przyjeżdżamy do Was mniej więcej 1,5 godziny przed planowanym Waszym wyjściem z domu / hotelu do Kościoła. Pracę rozpoczynamy od wykonania zdjęć detali związanych z dniem tej uroczystości. Prosimy o przygotowanie ubranka, bucików, świecy, szatki, łańcuszka itp. w pomieszczeniu w którym będzie ubierana mała gwiazdeczka :) Jeśli pokoik dziecka jest mały, sugerujemy aby zdjęcia z przygotowań odbyły się w salonie, ponieważ przy ubieraniu Waszej pociechy będzie uczestniczyć sporo osób :) Tak, nas jest przecież dwoje :) Wy Rodzice oraz Rodzice Chrzestni, czyli w małym pokoiku może być dość tłoczno :)

Pamiętajcie Kochani aby w pomieszczeniu w którym będziemy wykonywać większą część reportażu, nie znajdowały się niepotrzebne rzeczy, czyli takie których nie chcielibyście widzieć na zdjęciach rodzinnych. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, my wykonujemy reportaż, czyli dokumentujemy wydarzenie tego dnia takim jakim on jest naprawdę. W procesie obróbki fotografii nie usuwamy nic z tych zdjęć.

Rozplanowanie czasu przed wyjściem do Kościoła jest bardzo ważne. Zostawcie sobie mały zapas, na wypadek jakiejś małej awarii typu: zmiana pieluchy, małemu się ulało tuż przed wyjściem. Lepiej mieć więcej czasu i być wcześniej w Kościele niż się spóźnić. Po prostu nie potrzebny stres  ;)

Pakowanie wózka oraz przyborów potrzebnych do pielęgnacji i nakarmienia dzidzi rozpocznijcie już dzień wcześniej, by nie zapomnieć czegoś, bo po wyjściu z domu, raczej nie będzie czasu na powrót, a jeśli obiad rodzinny będzie w restauracji może to nie być trasa po drodze.

Rozumiemy, że Chrzest Święty to duże przedsięwzięcie i odpowiedzialność, a Wy chcecie by wszystko wyszło jak najlepiej. Mamy na uwadze że jest to stres i adrenalina. Tylko nie pozwólcie by ten stres Was przerósł i zdominował. To będzie widać na zdjęciach. 


Gdy będziemy Wam towarzyszyć tego dnia, będziemy starali się być mało widoczni, ale nie oznacza to że niewidzialni :) Jeśli będziecie widzieć nas kontem oka, zachowujcie się naturalnie, swobodnie. Nie przestawajcie rozmawiać, nie zatrzymujcie się, nie przerywajcie czynności, niech wszystko dzieje się tak jakby nas tam nie było. My wyłapiemy piękne momenty, uśmiechy, wzruszenia tylko pozwólcie im trwać, nie krepujcie się nas :)

2. Chrzest Święty: Kościół

Zależy od wariantu pakietu jaki wybierzecie, pracę dla Was możemy rozpocząć dopiero pod Kościołem lub przyjechać do niego już po przygotowaniach w Waszym domu/hotelu. Sprawa prosta jeśli widzieliśmy się już wcześniej. Natomiast jeśli nie, pod kościołem będziemy czekać na Was około 30 minut przed rozpoczęciem Mszy Św.

Będziemy w kościele jeszcze przed Wami, ponieważ o ile będzie to możliwe, chcemy przywitać się z księdzem oraz zająć pierwszą ławkę po odpowiedniej do fotografowania dla nas stronie.  Ta pierwsza ławka i odpowiednia strona ma pomóc nam w wykonaniu dla Was jeszcze lepszych zdjęć. Jeśli będziecie siedzieć na samym przodzie kościoła, po prostu nikt Was nie będzie zasłaniał na zdjęciach w przeciwieństwie kiedy będziecie w drugiej czy trzeciej ławce. Wtedy kadry będą bardzo ograniczone, a pamiątka Chrztu Świętego będzie mniej atrakcyjna.

Po dojechaniu do Kościoła prosimy o telefon w celu ustalania punktu orientacyjnego i rozpoznania się :) Zdarza się, że jednego dnia, zależy od parafii, jest nawet 10 Chrztów jednocześnie. A to oznacza 10 różnych rodzin i przynajmniej kilku fotografów :) 

Pamiętacie z artykułu o czasie zapasowym ? Lepiej być wcześniej pod Kościołem ? Tak.  To czas na przywitanie się z rodziną, która dojeżdża na uroczystość oraz na przewietrzenie umysłu obciążonego grafikiem dnia :) A dla nas super kilka/kilkanaście minut na wykonanie zdjęć z dystansu nie przeszkadzając Wam.

Następnie w kolejności zdarzeń tego dnia zazwyczaj są podpisy dokumentów w zakrystii.  Wspomnijcie już wcześniej przy rezerwacji terminu, że będziecie mieli swojego fotografa rodzinnego. Mamy oczywiście wymagane zaświadczenia z Kurii będące pozwoleniem na wykonywanie zdjęć w obiektach sakralnych, ale ostateczną decyzję na pozwolenie wykonywania nam zdjęć ma proboszcz danej parafii. 

cdn…

logo sercemwidziane.png

SercemWidziane to para fotografów która zrobi Wam piękne zdjęcia. Specjalizuje się w sesjach noworodkowych, rodzinnych i ciążowych. Wykonamy dla Was również naturalne reportaże zdjęciowe z ważnych uroczystości rodzinnych.